Νίκη με σούπερ Ρογκαβόπουλο για την ΑΕΚ, 66-59 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη

Στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας η Βασίλισσα έδειξε καλή εικόνα και πήρε τη νίκη στο Αλεξάνδρειο

Στο πρώτο φιλικό της Θεσσαλονίκης η ΑΕΚ έδειξε θετικά δείγματα γραφής. Παρά τις απουσίες (Ματσιούλις, Λοτζέσκι Γιάνκοβιτς, Κατσίβελης) αλλά και το γεγονός πως ο Ταϊρίς Ράις δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, (όπως και ο Κωστής Γόντικας) η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου παρουσιάστηκε σοβαρή και έφτασε στη νίκη με 66-59 μέσα στο Αλεξάνδρειο.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος με 15 πόντους ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας, έχοντας βοήθειες από τους Κιθ Λάνγκφορντ (12 πόντους), Γιανίκ Μορέιρα (8 πόντοι) και Νίκο Γκίκα (8 πόντοι).

Η Βασίλισσα πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά. Με την άμυνα να είναι αποτελεσματική κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό και να πάει στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα (25-36), με τον Κιθ Λάνγκφορντ να είναι ο πρώτος σκόρερ με 10 πόντους στο διάστημα αυτό.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Παρά την προσπάθεια του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Παπαθεοδώρου διατήρησαν τον έλεγχο, οι Μορέιρα, Γκίκας και Ρογκαβόπουλος βγήκαν μπροστά και κάπως έτσι η Ένωση πήρε τη νίκη, κρατώντας την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη κάτω από τους 60 πόντους.

Επόμενο φιλικό για την Κυπελλούχο Ελλάδας απέναντι στον ΠΑΟΚ, την Δευτέρα (07/09) στο «PAOK Sports Arena», το οποίο και θα ολοκληρώσει την παρουσία της ΑΕΚ στη συμπρωτεύουσα.

Τα δεκάλεπτα 14-18, 25-36,, 42-47, 59-66.

Οι πόντοι της ΑΕΚ: Μορέιρα 8, Λάνγκφορντ 12, Χρυσικόπουλος 2, Ζήσης 4, Γκίκας 8, Μωραϊτης 6, Ρογκαβόπουλος 15, Σλότερ 7, Μαυροειδής 4.