Νέο "διπλό" η Ξάνθη, 2-1 στο Αγρίνιο!

Τρελαίνει… κόσμο η Ξάνθη!

Μία εβδομάδα μετά την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, οι Ακρίτες πέρασαν νικηφόρα και από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού και μάλιστα με ανατροπή!

Κάπως έτσι,η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ έκανε το 2/2 στη Super League και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς, με τους Αγρινιώτες να μετράνε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και να έχουν κάνει πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η Ξάνθη μένει αήττητη κόντρα στον Παναιτωλικό για εντέκατο σερί παιχνίδι, δείχνοντας ότι του έχει πάρει τον… αέρα!

Με… φωνές ξεκίνησε το παιχνίδι καθώς πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη στον Σανιά αλλά ο διαιτητής Τζοβάρας έδειξε σωστά να συνεχιστεί το ματς. Ο Παναιτωλικός πατούσε καλύτερο στο χορτάρι και ήταν πιο δημιουργικός, έφτιαχνε φάσεις αλλά οι παίκτες του αδυνατούσαν να βρουν στόχο είτε με τον Φυτόπουλο (11’), είτε με τον Ντίας (17’) αλλά και με τον Ντάλσιο (21’). Αντιθέτως, η Ξάνθη προσπαθούσε να διαχειριστεί το ματς και την πίεση των γηπεδούχων, είχε κοντά τις γραμμές της και έψαχνε το γκολ στην κόντρα. Απείλησε δύο φορές στο πρώτο μέρος αλλά αρχικά το σουτ του Ρενέλα (22’) στην κίνηση δεν βρήκε εστία και λίγο αργότερα ο Κνετ «έβγαλε» εξ επαφής το τελείωμα που επιχείρησε ο Ντουρίτσκοβιτς (26’).

Κάπου εκεί το παιχνίδι άρχισε να… χαλάει καθώς υπήρχαν πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, μεγάλη διακοπή λόγω του τραυματισμού του Μπαξεβανίδη, ο οποίος πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου και το διπλό σφύριγμα του διαιτητή, βρήκε τους 22 ποδοσφαιριστές να πηγαίνουν στα αποδυτήρια όπως ξεκίνησαν το ματς χωρίς σκορ (0-0). Μία από τα ίδια και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους καθώς το ματς ήταν αρκετά κακό, ποιοτικά. Η Ξάνθη είχε οχυρωθεί στο μισό γήπεδο και το πλήρωσε καθώς ο Ντίρεσταμ ανέτρεψε τον Ντάλσιο και ο Τζοβάρας έδειξε την άσπρη βούλα, απ’ όπου ο Μπαΐροβιτς έδωσε προβάδισμα στον Παναιτωλικό στο 70ο λεπτό.

Ωστόσο, η χαρά των γηπεδούχων κράτησε κάτι λιγότερο από δύο λεπτά αφού ο Τεσέιρα, που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς ένα πεντάλεπτο νωρίτερα, νίκησε με πολύ ωραίο σουτ τον Κνετ για το 1-1! Και σαν να μην έφθανε αυτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ, φέρνοντας… τούμπα το παιχνίδι. Ήταν το 77ο λεπτό όταν ο Τερκί έβγαλε τη σέντρα και ο Στάργκεον με το… σώμα, παρότι πήδηξε για κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να διαμορφώσει το τελικό 2-1 υπέρ της Ξάνθης.