Νέα γκέλα η Αργεντινή, 1-1 με την Παραγουάη και ορατός ο αποκλεισμός από το Copa America! (VIDEO)

Με την πλάτη στον… τοίχο βρίσκεται η Αργεντινή, μετά τη νέα γκέλα της με την Παραγουάη τα ξημερώματα της Πέμπτης, για τον 2ο όμιλο του 46ου Copa America.

Σε δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η «αλμπισελέστε» ήταν κακή, χωρίς να έχει δυνατότητα να δημιουργήσει προβλήματα στους Παραγουανούς και ο Λιονέλ Μέσι ήταν καλά κλεισμένος από τους αντίπαλους αμυντικούς.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο οι Αργεντινοί πίεσαν λίγο παραπάνω, με τον αστέρα της Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει σε 1-1 με πέναλτι που δόθηκε με τη βοήθεια του VAR.

Η Παραγουάη θα μπορούσε, ωστόσο, να είχε πάρει τη νίκη, αν ο Ντερλίς είχε καταφέρει να νικήσει τον Αρμάνι στο 63ο λεπτό του αγώνα, με το σκορ να παραμένει σε 1-1.

Η Αργεντινή, η οποία πήρε τον πρώτο της βαθμό στο φετινό Copa America, χρειάζεται να κερδίσει οπωσδήποτε το Κατάρ και να μην κερδίσει η Παραγουάη την αδιάφορη Κολομβία ή να περάσει ως μία από τις καλύτερες τρίτες των ομίλων στους «8» της διοργάνωσης. Από την πλευρά της, η Κολομβία με τους δύο βαθμούς που έχει χρειάζεται νίκη για να περάσει στα προημιτελικά.