Νέα φιλική ισοπαλία για τον Ολυμπιακό, 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου

Ισόπαλο το πιο δυνατό τεστ του Ολυμπιακού ενόψει της νέας σεζόν.

Οι “ερυθρόλευκοι” στο πρώτο τους φιλικό επί αυστριακού εδάφους έμειναν στο 1-1 με την Ντιναμό Κιέβου, σε ένα ματς που απειλήθηκαν ελάχιστα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η ομάδα που δημιούργησε τις προϋποθέσεις για να πετύχει το δεύτερο γκολ, με τις στροφές να ανεβαίνουν από το 65′ και μετά, που μπήκαν στο ματς οι Φορτούνης, Ραντζέλοβιτς.

Το σκορ άνοιξε ο Μπουχαλάκης στο 5′, έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση των παικτών του Πέδρο Μαρτίνς και ασίστ του Γκερέρο, ενώ το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με πέναλτι του Σολ από ανατροπή του Μπα. Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά έλειψε η καλή τελική προσπάθεια.

Αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο ο Σεμέδο, χωρίς να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, εξαιρετική απόδοση από το δίδυμο των χαφ, Μπουχαλάκη και Γκιγέρμε. Επόμενο φιλικό την Τετάρτη (10/10) με το Αμβούργο.

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός: Σα – Τοροσίδης, Σεμέδο (46’ Παπαδόπουλος), Μπα, Κούτρης (83’ Τσιμίκας) – Γκιγέρμε, Μπουχαλάκης – Μπρούνο, Μασούρας (65’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (65’ Φορτούνης) – Γκερέρο

Ντιναμό Κιέβου: Μπόικο, Μικολένκο, Καντάρ, Μπουρντά, Κεντζιόρα, Καντίρι, Σεπέλιεφ, Γκάρμας, Βέρμπιτς, Καραβάιεφ, Σολ