Νέα επιβλητική νίκη για την ΑΕΚ- Νίκησε 3-0 σετ και τον Πορφύρα

Εικόνες από το ΑΕΚ-Πορφύρας

Δύο στα δύο για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ

Μετά την εντυπωσιακή νίκη στην πρεμιέρα στον Εύοσμο, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις της

Η ΑΕΚ επικράτησε και του ΑΟΦ Πορφύρα με 3-0 σετ στη Νέα Φιλαδέλφεια και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Volleyleague Γυναικών. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και έφτασε άνετα στο δεύτερο σερί τρίποντο, αποδεικνύοντας πως ήρθε για να μείνει στα μεγάλα σαλόνια.

Μετά τους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 9-5. Pirv και μία κακή επίθεση των φιλοξενούμενων ανέβασε τη διαφορά στο +6 (11-5), ενώ η Διάλλα με εξαιρετικό πρώτο χρόνο “έγραψε” το 14-7. Η “Ένωση” συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο και με τις Pirv και Κουντουρά έφτασε στο 21-13. Ο Πορφύρας μείωσε σε 22-15, αλλά η Ράπτη “έκλεισε” το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, η ΑΕΚ με τη Λιάγκη προηγήθηκε με 6-3. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 8-7 και 10-9, μένοντας κοντά στο σκορ. Η ΑΕΚ με την Priv να “πυροβολεί” και με το μπλοκ να ανεβάζει το επίπεδο του έφτασε στο +4 με 17-13 και 18-14 με την Καββαδία. Ο “Δικέφαλος” έφτασε μία ανάσα από το 2-0, ώντας μπροστά με 21-17, όμως οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και μείωσαν σε 23-22 και 24-23. Στην κρίσιμη τελευταία επίθεση η Pirv δε λάθεψε και το 2-0 διαμορφώθηκε με 25-23.

Στο τρίτο σετ, ο Προφύρας προηγήθηκε με 1-3 και 3-4. Η ΑΕΚ απάντησε με τις Ράπτη, Κουντουρά και block της Pirv παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με 9-7. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη έδειχνε να μην κάνει ούτε ένα λάθος και με τις Λιάγκη και Διάλλα ανέβασε τη διαφορά στο +6 (14-8). Ο Πορφύρας μείωσε σε 14-10 για να ακολουθήσει ένα εντυπωσιακό σερί 11-0 που έδωσε και το φινάλε στο σετ (25-10) και το παιχνίδι (3-0).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τη γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ, το επόμενο Σαββατοκύριακο (17-18/10) όταν και αντιμετωπίζει τη Θέτιδα Βούλας εκτός έδρας για την 3η αγωνιστική της Volleyleague Γυναικών.

Τα σετ: 25-17, 25-23, 25-10