Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

ΑΕΚ, να την… πιεις στο ποτήρι (VIDEO)

Τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της κόντρα στον Ολυμπιακό σημείωσε η ΑΕΚ μία ημέρα σαν σήμερα το 1978

0

Μία ημέρα σαν σήμερα, πριν από 41 χρόνια ακριβώς, η ΑΕΚ υποδεχόταν τον Ολυμπιακό στη Νέα Φιλαδέλφεια για το νοκ άουτ ματς του ημιτελικού Κυπέλλου Ελλάδος. Ο αγώνας ήταν μονόλογος για τους «κιτρινόμαυρους» που… σκόρπισαν τους Πειραιώτες επικρατώντας 6-1 σημειώνοντας παράλληλα τη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη κόντρα στου «ερυθρόλευκους».

Για να φτάσουμε σε αυτό το 6-1 του 1978 χρειάστηκε το… λάθος των φιλοξενούμενων στο 13’ όταν και προηγήθηκαν με τον Ντέρεκ Σπενς. Η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσια δύο λεπτά αργότερα με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς και στο 18’ ο Μαύρος έκανε το 2-1. Στο 36’ ο Τάσος Κωνσταντίνου έδωσε αέρα δύο τερμάτων με τους «κιτρινόμαυρους» να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 58’ ο Νικολούδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 για να ακολούθησαν δύο ακόμη τέρματα από τον Μαύρο για το τελικό 6-1. Στον τελικό εκείνης της σεζόν η ΑΕΚ επικράτησε του ΠΑΟΚ με 2-0 φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στην κατάκτηση του νταμπλ σε μία ονειρική χρονιά.