Μυθικός Λάνγκφορντ, άμυνα «ατσάλι» και η ΑΕΚ πέρασε αέρας από το Λαύριο!

Αυτός ο παίκτης είναι εξωπραγματικός. Οσα κάνει ο Κιθ Λάνγκφορντ με τη φανέλα της ΑΕΚ, είναι σίγουρο πως θα μείνουν στην ιστορία. Σε ακόμα μία μυθική εμφάνιση, ο Αμερικανός σούπερμαν της Ενωσης έβαλε στα…καλάθια το Λαύριο και οδήγησε σε άνετη νίκη με 73-60. Πέραν του σούπερ Λάνγκφορντ, σημείο αναφοράς για την ΑΕΚ η ατσάλινη άμυνα που ανάγκασε μια από τις πιο επιθετικές ομάδες του πρωταθλήματος, να κινηθεί σε ρηχά νερά.

Ο Παπαθεοδώρου ξεκίνησε στο Λαύριο με τον Σαντ Ρος σε ρόλο πλέι μέϊκερ (ο Ρέι τελικά δεν αγωνίστηκε δευτερόλεπτο), αλλά με την έκπληξη να αφορά τις υπόλοιπες θέσεις. Με δεδομένες τις ανάγκες της ομάδας, χρίστηκαν «πενταδάτοι» οι Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος, Κακλαμανάκης. Η ΑΕΚ κατάφερε εξ αρχής να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης και με εξαιρετική άμυνα, κατάφερε να κρατήσει το φιλόδοξο Λαύριο στους 12 πόντους σε ολόκληρη την περίοδο.

Επιθετικά, η σταθερά της ΑΕΚ λεγόταν και πάλι Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός πέτυχε οκτώ πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ αυτήν τη φορά είχε και ορισμένες εξαιρετικές αμυντικές προσπάθειες. Η ΑΕΚ βρήκε και πόντους από κοντά, με Κακλαμανάκη και Ματσιούλις και σταδιακά κατάφερε να πάρει διαφορά έξι πόντων (18-12) στη λήξη της περιόδου. Το φρεσκάρισμα της ομάδας από τον Παπαθεοδώρου, δεν αλλοίωσε την εικόνα των «κιτρινόμαυρων».

Με βάση την εξαιρετική άμυνα, που οδηγούσε το Λαύριο σε πολλά λάθη και εξεζητημένες επιθέσεις, η ΑΕΚ βρήκε τον τρόπο να φέρει το ματς στα δικά της μέτρα. Ωστόσο, η είσοδος του Ντεκόζι από την πλευρά του Λαυρίου, άλλαξε τις ισορροπίες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν, να περιορίσουν αμυντικά την ΑΕΚ και ροκάνισαν τη διαφορά, ισοφαρίζοντας σε 23-23 4:20 πριν το ημίχρονο. Εκείνη τη στιγμή, πήρε ξανά μπροστά ο Λάνγκφορντ.

Με 20 πόντους και απίθανα στατιστικά, εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (37-26) και έδωσε μεγάλη ανάσα στην ΑΕΚ. Με επιμέρους σκορ 14-3 η ΑΕΚ είχε πάρει εκ νέου τα ηνία του ματς. Ο Παπαθεοδώρου έριξε στο παιχνίδι τον Μαυροειδή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά γρήγορα φάνηκε πως δημιουργούνταν πρόβλημα. Το Λαύριο πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους, ενώ η ΑΕΚ δεν έβλεπε καν το καλάθι. Πέρασε γρήγορα στο γήπεδο ο Κακλαμανάκης, ενώ επιθετικά η σίγουρη λύση λεγόταν Λάνγκφορντ.

Παρά την προσπάθεια του Λαυρίου να πιέσει και να πάει σε γρήγορο ποδόσφαιρο, η ΑΕΚ άντεξε και δεν έχασε στιγμή τον έλεγχο του ματς. Ο Λάνγκφορντ έκανε ό,τι ήθελε με την άμυνα των γηπεδούχων, η ΑΕΚ στηρίχθηκε εκ νέου στην εξαιρετική της άμυνα – δέχθηκε μόλις 12 πόντους στην τρίτη περίοδο – και έτσι κατάφερε να πάει στην τελική ευθεία του ματς με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή τους, +12 (50-38). Με την είσοδο του Σλότερ, η ΑΕΚ κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες και όλα έγιναν ακόμα πιο εύκολα.

Η ύστατη προσπάθεια του Λαυρίου να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, σταμάτησε με έγκαιρο τάιμ άουτ του Παπαθεοδώρου. Ο Λάνγκφορντ με ωριμότητα μοίρασε την μπάλα στα άκρα για να αποφύγει την άμυνα των γηπεδούχων που είχε προσαρμοστεί πάνω του και εκεί τη λύση έδωσε ο Ματσιούλις με δύο συνεχόμενα τρίποντα (και ένα από τον Γιαννόπουλο), που έθεσαν νοκ άουτ τον αντίπαλο.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 33, Ματσιούλις 10, Κακλαμανάκης 4, Χρυσικόπουλος, Σαντ Ρος, Τολιόπουλος, Γκίκας, Μαυροειδής, Γιαννόπουλος 15, Γιάνκοβιτς 2, Σλότερ 9

Λαύριο (Γ. Σερέλης): Αλμαν 17, Μουράτος 6, Κουζέλογλου, Ντέιβις 9, Ντεκόζι 11, Μαστρογιαννόπουλος, Γουάτσον, Λεγκίκας, Ντιμ 2, Τσιώκος, Γερομιχαλός 5, Ουτλάου 10.