Μπράγκα-ΑΕΚ: «Απροσεξίες και η υπερβολική κάψα του Ολιβέιρα να βάλει γκολ...»

Το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στην Πορτογαλία

H AEK στεκόταν καλά στο πρώτο ημίχρονο με την Μπράγκα, είχε τις ευκαιρίες για να πετύχει κάποιο τέρμα, αλλά ο Νέλσον Ολιβέιρα ήταν άστοχος και λίγο πριν την ανάπαυλα οι Πορτογάλοι σκόραραν με τον Γκαλένο.

Πλέον, η ΑΕΚ είναι με την πλάτη στον τοίχο και θα ψάξει την αντίδραση στην επανάληψη.

Διαβάστε το σχόλιο των αρθρογράφων του enwsi.gr για το πρώτο ημίχρονο στο Μπράγκα-ΑΕΚ

ΤΑΣΟΣ ΚΑΠΕΤΑΝΑΚΟΣ: Το γκολ αυτό είναι ότι χειρότερο για την προσπάθεια της ΑΕΚ. Η άμυνα της δεν έχει ψυχραιμία με την μπάλα στα πόδια, δεν προσδίδει σιγουριά για να φύγει σωστά η μπάλα από πίσω, ενώ ο Ολιβέιρα έχει σπαταλήσει 2-3 καλές φάσεις για γκολ. Θέλει περισσότερη ψυχραιμία πίσω και επιθετικότητα μπροστά. Η είσοδος Τάνκοβιτς-Λιβάγια μπορεί να το δώσει αυτό, αν βοηθήσει περισσότερο και ο Μάνταλος στην ανάπτυξη.

ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΒΟΥΛΓΑΡΗΣ: Η ΑΕΚ είναι ξεκάθαρο πως είχε κατέβει με τη λογική να μη δεχθεί γκολ και να ψάξει να το βρει σε κάποια αντεπίθεση. Η αλήθεια είναι ότι η τακτική της συμπεριφορά στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτερη από ότι στο ματς με τον ΠΑΟΚ, αλλά και πάλι είχε προβλήματα. Οι «κιτρινόμαυροι» δέχθηκαν αρκετή πίεση από τους γηπεδούχους σε δύο περιπτώσεις κινδύνεψαν αρκετά και αφού δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες που δημιούργησαν πάνε «πληγωμένοι» στα αποδυτήρια.

ΠΑΝΟΣ ΛΟΥΠΟΣ: Με ένα εντελώς κοροϊδίστικο γκολ, η ΑΕΚ που είχε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να προηγηθεί με τον Ολιβέιρα, βρίσκεται πίσω στο σκορ. Είναι εμφανές ότι οι άμυνες των δύο ομάδων έχουν ζητήματα. Η Μπράγκα το έχει εκμεταλλευτεί, τώρα πρέπει πλέον να το κάνει και η «Ένωση», κόβοντας παράλληλα… μαχαίρι, τις απροσεξίες στην άμυνα. Αυτό φοβάμαι περισσότερο, αφού νομίζω ότι το γκολ θα το βρει.

ΤΑΣΟΣ ΤΣΑΤΑΛΗΣ: Όπως συχνά συμβαίνει η ΑΕΚ με μια κακή στιγμή στην άμυνα, βρέθηκε στα σχοινιά. Όπως έγινε και με την Βόλφσμπουργκ, πάλι στην τελευταία φάση του ημιχρόνου. Τότε είχε χάσει το πέναλτι πριν ο Μάνταλος, τώρα αμέσως πριν έχασε την μεγάλη ευκαιρία ο Ολιβέιρα. Καλά τοποθετημένη στο 5-3-2 η ομάδα του Καρέρα, πήγε το ματς στον ρυθμό που ήθελε, είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ολιβέιρα στην αρχή και στο τέλος του ημιχρόνου και δεν έπρεπε να χάνει. Δυο τρεις περισσότερες καλές συνεργασίες λείπουν μπροστά . Το πρόβλημα είναι όμως τώρα πως με τον κρύο τρόπο που δέχθηκες το γκολ και στο σημείο που το δέχθηκες, πρέπει να σταθείς όρθιος στο παιχνίδι και να μην το αφήσεις να χαλάσει.

ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΛΗΣ: Καταρχάς και με την ΒΌλφσμπουργκ το γκολ η ΑΕΚ το έφαγε στο τέλος του ημιχρόνου. Αν λέει κάτι αυτό. Κατά δεύτερον είναι κρίμα, διότι τα περισσότερα η ΑΕΚ τα κάνει σωστά. Εκτός από τις απροσεξίες σε κάποιες μεταβιβάσεις ειδικά από τον Λόπες και εκτός από την υπερβολική κάψα του Ολιβέιρα να βάλει γκολ και αντί να τα καταφέρει σπαταλά καλές ευκαιρίες για την ΑΕΚ. Τώρα πλέον αλλάζουν τα δεδομένα στο ματς, αλλά η ΑΕΚ μπορεί να βρει γκολ.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΟΓΛΟΥ: “Κουφό” γκολ, από το πουθενά. Ακίνδυνη σέντρα, μακριά από την εστία, απίθανη κεφαλιά, στο σημείο που δεν πιάνεται η μπάλα. Η ΑΕΚ στάθηκε καλά, αλλά σε υψηλό επίπεδο, δεν συγχωρείται στιγμή ολιγωρίας. Υπάρχει χρόνος, υπάρχουν λύσεις, ας το ανατρέψει όπως με τη Βόλφσμπουργκ.