Μπλακ άουτ στο τέλος και ήττα για την ΑΕΚ στο Ισραήλ!

Εικόνες από το Χάποελ Ιερουσαλήμ - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ έπαθε ένα τρομερό… μπλακ άουτ στο τέλος της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην έδρα της Χάποελ Ιερουσαλήμ με 85-78 για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η Ένωση, έφτασε στην 2η συνεχόμενη ήττα εμφανώς επηρεασμένη από τα όσα έγιναν τις τελευταίες μέρες, αφού ενώ είχε τα ηνία σε όλο το παιχνίδι στο τέλος… λύγισε.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν πρώτος σκόρερ με 27 πόντους (2/6β., 2/6δ., 7/9τρ.), 4 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 36 λεπτά συμμετοχής, ενώ ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος ακολούθησε με 18 πόντους (3/4β., 3/4δ., 3/5τρ.), 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Επόμενη «μάχη» της ΑΕΚ είναι στην Κρήτη κόντρα στο Ρέθυμνο για την 5η αγωνιστική της Basket Leagu (27/10, 16:15), ενώ στο BCL υποδέχεται τους Αντβέρπ Τζάιαντς (30/10, 19:00) την επόμενη αγωνιστική.

Ο αγώνας

Η ΑΕΚ ήθελε να αφήσει πίσω της τα διαιτητικά σκάνδαλα της τελευταίας αναμέτρησης στην Basket League κόντρα στο Περιστέρι και αντιμετώπιζε στο Ισραήλ την Χάποελ Ιερουσαλήμ για την 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε μονάχα μία απουσία, αφού εκτός παρέμενε ο Στέφαν Γιάνκοβιτς. Όσον αφορά στην αρχική πεντάδα, ο 44χρονος κόουτς παρέταξε την ομάδα του ως εξής: Νίκος Γκίκας, Κιθ Λάνγκφορντ, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Λίνος Χρυσικόπουλος και Δημήτρης Μαυροειδής.

Στην εκκίνηση της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και πήραν κεφάλι στο σκορ με ένα γρήγορο 4-0, ωστόοσ η χαρά τους δεν κράτησε πολύ αφού η ΑΕΚ πέρασε μπροστά λίγο αργότερα (4-6, 3′). Οι Ισραηλινοί με τον κόσμο στο πλάι τους ήταν αρκετά δυναμικοί και είχαν αρκετή «φλόγα» στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, φτάνοντας μπροστά μέχρι και στους 6 πόντους (18-12, 6′). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο +1 (25-26, 10′), αφού κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς με το δίδυμο Λάνγκφορντ-Σαντ Ρος να είναι… καυτό.

Στη δεύτερη περίοδο, η «Βασίλισσα» βρήκε ακόμη περισσότερο τα βήματα της και με οδηγό για άλλη μια φορά τον Κιθ Λάνγκφορντ κατάφερε να φτάσει μπροστά με +7 (25-32, 12′). Φυσικά, το σύνολο του Οντέτ Κάτας δεν είχε πει την τελευταία του… λέξη, αφού κατάφερε να φέρει πάλι στα ίσα το ματς (33-33). Στο 17ο λεπτό η «Βασίλισσα» κατάφερε να πάρει εκ νέου ένα σοβαρό προβάδισμα με +6 (39-45), με αυτή τη διαφορά πορεύθηκε η ΑΕΚ και στη συνέχεια ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να το φέρουν ξανά στα… ίσια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με 1 πόντο διαφορά υπέρ των «κιτρινόμαυρων» (46-47, 20′).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκάλεπτου, η ΑΕΚ έκανε ακόμα ένα… ξέσπασμα στην αναμέτρηση, φτάνοντας στο +7 (48-55), ενώ αυτό το προβάδισμα κράτησε και μετά τα μέσα της περίοδο (53-60, 26′). Δυστυχώς, η συνέχεια δεν ήταν η ίδια για τις δύο ομάδες, αφού η Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν σε πολύ καλό μομέντουμ και με ένα 9-0 σερί, κατάφεραν να… ψαλιδίσουν σοβαρά την διαφορά από την Ένωση. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ στο -1 (61-60, 30′). Η Ένωση προσπαθούσε να διατηρήσει ένα προβάδισμα στην αναμέτρηση, και περίπου 5 λεπτά πριν το φινάλε ήταν μπροστά με +6 (70-76). Εκεί ο διακόπτης… γύρισε και η «Βασίλισσα» υπέστη ένα τρομερό μπλακ-άουτ κάτι που της στοίχισε, με τους γηπεδούχους να έχουν πιάσει το ρυθμό στην επίθεση. Τα πράγματα δεν… έβγαιναν για το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου, με την ΑΕΚ να δέχεται την ήττα με 85-78.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα πράγματα ξεκίνησαν καλά για την ΑΕΚ η οποία έσπασε το αρνητικό σερί και έφτασε στο +5 για ακόμη μια φορά (61-66).

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 46-47, 61-60, 85-78.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Φελντέιν 19 (4/8 τρίποντα), Μπράιμοχ 17 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόκετ 2, Τόμας 16 (6/8 δίποντα, 4/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπράουν 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Κάζινς, Μπλατ 7 (1/6 τρίποντα), Τιμόρ, Λέβι 2, Ζάλμανσον 6, Κούπσας 4

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Ρέι 4 (2/8 σουτ), Λάνγκφορντ 28 (2/6 δίποντα, 7/9 τρίποντα, 2/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Ματσιούλις 7 (2/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Χρυσικόπουλος 6, Σαντ-Ρος 18 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κακλαμανάκης, Γκίκας 11 (3), Μαυροειδής 3, Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 2 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ)