Μπάρκας: Σταθερός ξανά, η τιμή ψηλά (VIDEO)

Σταθερός μετά από καιρό ο Βασίλης Μπάρκας

Ο Βασίλης Μπάρκας φωνάζει «παρών» μετά από αρκετό καιρό.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και η νίκη ήταν επιβεβλημένη για την Ενωση ώστε να συνεχίζει να ελπίζει στην δεύτερη θέση. Η νίκη αυτή ήρθε με 1-3. Καταλυτικούς παράγοντες για αυτό το τρίποντο θα μπορούσε να βρει διάφορους κανείς. Η ποιότητα του Ολιβέιρα. Το τρομερό πλάνο του Καρέρα. Η εμφάνιση του Βασίλη Μπάρκα, όμως, έπαιξε εξίσου σημαντικό ρόλο σε αυτή τη νίκη.

Οι επεμβάσεις του Μπάρκα

Ο διεθνής τερματοφύλακας σε μια περίοδο που έδειχνε να μην είναι στα καλύτερά του έκανε ένα πραγματικά εξαιρετικό παιχνίδι. Με τρεις πολύ κομβικές επεμβάσεις ο Μπάρκας έπαιξε καθοριστικό ρόλο στη νίκη της ΑΕΚ. Η πρώτη ήρθε ένα μόλις λεπτό πριν σκοράρει ο Παναθηναίκός με τον 26χρονο πορτιέρο να νικά τον Περέα σε τετ-α-τετ με το πόδι. Ενώ, λίγο μετά το γκολ του Κουρμπέλη, ο Μπάρκας είπε «όχι» και στον Καμπετσή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Τέλος, στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους όπου η ομάδα του Γιώργου Δώνη πίεζε αρκετά, ο Μπάρκας έδειξε τρομερά αντανακλαστικά σε ξαφνικό σουτ του Μποζούκη στην κλειστή του γωνία. Ετσι ολοκλήρωσε μια εξαιρετική εμφάνιση μιας και δεν χρειάστηκε να επέμβει ξανά.

Ετσι, ο Ελληνας γκολκίπερ στην τελική ευθεία των υποχρεώσεων της Ενωσης φωνάζει παρών. Είναι μια πολύ κομβική περίοδο για τον Δικέφαλο και ο Μάσιμο Καρέρα χρειάζεται τον καλό και συγκεντρωμένο Βασίλη Μπάρκα στα εναπομείναντα παιχνίδια. Τα οποία ματς, δεν αποκλείεται να είναι και τα τελευταία του με τη φανέλα της ΑΕΚ μιας και οι προτάσεις από το εξωτερικό αναμένεται να πέσουν βροχή με το πέρας των αγωνιστικών υποχρεώσεων.

Μάλιστα, η τιμή του Μπάρκα παραμένει ψηλά, όντας ξανά σταθερός μετά από αρκετό καιρό που δεν έδειχνε σε καλή κατάσταση. Και τώρα μπορεί ξανά η ΑΕΚ να «ακουμπά» πάνω του. Η τιμή έχει οριστεί στα 8 εκατ.ευρώ από τη διοίκηση της ΠΑΕ ΑΕΚ και δύσκολα θα πέσει. Σε ένα καλοκαίρι που η ΑΕΚ περιμένει προτάσεις για να τον πουλήσει, κάτι στο οποίο στοχεύουν η διοίκηση και ο Ιλια Ιβιτς. Αλλωστε η ΠΑΕ περιμένει έσοδα από μία καλή πώληση προσεχώς και ο Μπάρκας είναι στα… υψηλά κλιμάκια.

Πάντως, η ΑΕΚ έχει φροντίσει με τον Παναγιώτη Τσιντώτα, να έχει έτοιμη την επόμενη ημέρα μετά από πώληση του Βασίλη Μπάρκα στο εξωτερικό.