Μουρίνιο: Νίκησε στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Τότεναμ

Η αλλαγή προπονητή στην Τότεναμ είχε αποτέλεσμα! Ο Ζοζέ Μουρίνιο έκανε το ντεμπούτο του σε ένα Λονδρέζικο ντέρμπι με αντίπαλο την Γουέστ Χαμ.

Η εποχή Μουρίνιο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, νίκη με 2-3 στην έδρα των «σφυριών». Από την άλλη πλευρά…δύσκολα τα πράγματα για τον Πελεγκρίνι.

Οι «σπερς» μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο και για περίπου 80 λεπτά ήταν αφοσιωμένοι στο ανασταλτικό τους πλάνο.

Ο Μουρίνιο άφησε στον πάγκο Σισοκό, Έρικσεν, πέρασε τον Ντάιερ στο βασικό σχήμα και με σύστημα 4-2-3-1 ζήτησε ασφυκτική πίεση. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά, έκλεισαν τα «Σφυριά» στην περιοχή τους, ωστόσο ουσιαστικοί έγιναν μετά το 20λεπτο.  Μάλιστα, ο Σον σε δυο λεπτά (21΄και 22΄) έχασε ισάριθμες ευκαιρίες για να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι ήταν κάκιστοι στο δημιουργικό κομμάτι, είχαν πολλά… θέματα στα μετόπισθεν και στο 34′ φάνηκαν τυχεροί, μιας και ο Ντάιερ έχασε ακόμα μια ευκαιρία. Ωστόσο, στο 36′ ήρθε το γκολ για την ομάδα του Μουρίνιο. Ο Ντέλε Άλι έκανε υπέροχη ασίστ, όμως ακόμα καλύτερο ήταν το τελείωμά του με το αριστερό! Ετσι, ο Νοτιοκορεάτης έφτασε τα 19 γκολ μέσα στο 2019 σε όλες τις διοργανώσεις. Οι Λονδρέζοι συνέχισαν την πίεση και στο 38′ ο Ντέλε Άλι βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ωστόσο, στο 43′ ήρθε το δεύτερο τέρμα. Ο Άλι έσωσε, έβγαλε τρομερή πάσα πεσμένος στον Σον και από ιδανική ασίστ του τελευταίου ο Μόουρα πέτυχε το 2-0. Ο Βραζιλιάνος έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ στο 48′, αλλά ένα λεπτό αργότερα ήρθε το τρίτο τέρμα. Ο Οριέ έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Κέιν με άψογη κεφαλιά πέτυχε το 3-0!

Η Τότεναμ κατέβασε ρυθμό, έχασε τη συγκέντρωσή της, έδωσε χώρους στη Γουέστ Χαμ η οποία φάνηκε απειλητική. Στο 73′ ο Αντόνιο με δύσκολο σουτ μείωσε σε 3-1, ενώ στο 90’+6′ ο Ογκμπόνα διαμόρφωσε το 3-2.

Με αυτή την νίκη η Τότεναμ ανέβηκε στην 5 (!) θέση και ήδη κάνει όνειρα για έξοδο στην Ευρώπη.