«Μισή» πρόκριση για την ΑΕΚ, 1-1 στο Αγρίνιο με τον Παναιτωλικό!

Σε διπλά ματς κυπέλλου, το σημαντικό είναι να θέτεις από το πρώτο ματς τις βάσεις για πρόκριση. Η ΑΕΚ θα μπορούσε στο Αγρίνιο να έχει «σφραγίσει» ήδη την παρουσία της στα ημιτελικά του κυπέλλου, αλλά τα δικά της λάθη και το κενό που είχε στην απόδοση της, την έκαναν να μείνει στη…μισή δουλειά. Οι «κιτρινόμαυροι» έμειναν στο 1-1 με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο και πλέον καλούνται να κλειδώσουν την πρόκριση στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Εξαιρετικός για την ΑΕΚ ο Μάνταλος, ανέβηκε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο ο Λιβάγια, καλοί οι Σβάρνας, Βράνιες στην άμυνα. Το στοιχείο που προβλημάτισε στην Ενωση είναι τα κενά διαστήματα και τα εύκολα λάθη που έκαναν τη ζημιά και επέτρεψαν στον Παναιτωλικό να μην ηττηθεί και να διατηρηθεί στο παιχνίδι της πρόκρισης, σε ματς που και πάλι οι «κιτρινόμαυροι» γέμισαν με κίτρινες κάρτες.

Νέα πρόσωπα και σχήμα

Ο Μάσιμο Καρέρα διατήρησε και σε αυτό το παιχνίδι τη λογική της τριάδας στην άμυνα. Μολονότι είχε διαθέσιμο τον Βράνιες, προτίμησε να τοποθετήσει τον Βόσνιο στην τριπλέτα, μαζί με Τσιγκρίνσκι και Σβάρνα. Η διαφοροποίηση του σχηματισμού δεν αφορούσε μόνο τα πρόσωπα, αλλά και τη διάταξη της μεσαίας γραμμής. Ενώ στο Περιστέρι ήταν ένας κόφτης (Σιμόες) με δύο εσωτερικούς χαφ (Κρίστισιτς, Σιμάνσκι), στο Αγρίνιο ο Ιταλός έβαλε τον Σαμπανάτζοβιτς δίπλα στον Σιμόες και έδωσε στον Μάνταλο πιο ελεύθερο ρόλο στη μεσαία γραμμή.

Ο αρχηγός ήταν σε μεγάλα κέφια και ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος κάθε καλής προσπάθειας της ΑΕΚ. Επαιρνε πολλές μπάλες, μοίραζε το παιχνίδι και η Ενωση έψαχνε τον τρόπο να βρει το δρόμο προς την εστία του Παναιτωλικού. Βρήκαν πάντως μεγάλη αντίσταση, καθώς οι γηπεδούχοι αντέταξαν δυναμικό παιχνίδι και σε συνδυασμό με τη βροχή που αυξανόταν βαθμιαία κατά τη διάρκεια του ματς, δεν επέτρεπαν στους «κιτρινόμαυρους» να φτάνουν σε τελικές προσπάθειες.

Είσοδος Αραούχο και γκολ

Η ΑΕΚ είχε όρεξη, αλλά κάτι έλειπε στην τελική επιλογή. Ο Αλμπάνης με τον Λιβάγια δεν μπορούσαν να συνδυαστούν, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην έχει τελική. Σα να μην έφτανε αυτό, ήρθε ο τραυματισμός του Αλμπάνη που αποχώρησε με πρόβλημα στο 20λεπτο της αναμέτρησης. Ο Καρέρα έριξε στο γήπεδο τον Αραούχο. Ο Αργεντινός χρειάστηκε χρόνο για να βρει τα πατήματα του, αλλά φάνηκε ξανά πως η αύρα του επέδρασε θετικά.

Στο 32’ έπειτα από φάουλ που εκτέλεσε έξυπνα ο Μάνταλος, ο Λιβάγια βγήκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά πάσα γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή, όπου ο Σβάρνας με νέα κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Γκολ σημαντικό, δεδομένου πως μιλάμε για διπλά ματς, όπου μετρά παραπάνω ένα γκολ εκτός έδρας και έδειχνε την υπεροπλία της ΑΕΚ στις στατικές φάσεις, όπου οι «κιτρινόμαυροι» δείχνουν αρκετά βελτιωμένοι εδώ και καιρό.

Απότομη προσγείωση

Ενώ θεωρητικά το ματς είχε γείρει υπέρ της ΑΕΚ, φάνηκε πως τελικά το γκολ «αποκοίμισε» τους παίκτες της. Εχασαν τη συγκέντρωση τους, δεν είχαν την ίδια μαχητικότητα στις διεκδικήσεις και έδωσαν τη δυνατότητα στον Παναιτωλικό να γίνει απειλητικός. Στο 36’, οι Αγρινιώτες έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία τους, με τον Κέβιν να σουτάρει απελπιστικά άουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή σε σέντρα του Μουνιέ. Δύο λεπτά έπειτα (38’), ο Τσιντώτας χρειάστηκε διπλή προσπάθεια για να αποκρούσει επικίνδυνο μακρινό σουτ του Ντάλσιο.

Το πρόβλημα για την ΑΕΚ ήταν στη μεσαία γραμμή, όπου ούτε την μπάλα μπορούσε να κρατήσει, ούτε να κόψει αποτελεσματικά. Σε αυτό το διάστημα η ΑΕΚ προσπαθούσε να οικοδομήσει κάποια επίθεση, παίζοντας κυρίως από δεξιά, όπου ο Βασιλαντωνόπουλος είχε διάθεση και έπαιζε όλη την πλευρά. Η πιο καλή στιγμή πάντως ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν ο Αραούχο κυνήγησε και κέρδισε μια χαμένη μπαλιά, γύρισε στον Λιβάγια, αλλά εκείνος πλάσαρε άουτ.

Ανεξήγητα λάθη Τσιγκρίνσκι

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έδειξε διάθεση να παίξει πιο δυνατά, να πιέσει τον αντίπαλο της, να επανακτήσει τα ηνία του παιχνιδιού. Αυτό βέβαια στοίχισε σε κίτρινες κάρτες, που πήραν αρκετοί παίκτες της ΑΕΚ από αυστηρές αποφάσεις του Μανούχου. Ενώ το ματς φαινόταν να επιστρέφει στα χέρια της ΑΕΚ και να είναι εκείνη ξανά το «αφεντικό» της αναμέτρησης, άρχισαν να γίνονται ανεξήγητα λάθη από τον πλέον έμπειρο «κιτρινόμαυρο» τον Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι.

Η πρώτη λανθασμένη εκτίμηση του Ουκρανού δεν στοίχισε, καθώς ο Μουνιέ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσιντώτα, αλλά η δεύτερη ήταν φαρμακερή. Μια πολύ φτηνή λάθος μεταβίβαση στη μεσαία γραμμή, που δεν μπόρεσε να κόψει και να διορθώσει ο Τσιγκρίνσκι, έφεραν τον Ντάουντα σε απόσταση βολής και η ισοφάρισε δεν μπορούσε να αποφευχθεί. Η ΑΕΚ είχε βάλει δύσκολα μόνη στον εαυτό της και έπρεπε να αντιδράσει.

«Αφύπνιση» και Σιμάνσκι

Η ΑΕΚ έδειξε να «ξυπνά» μετά το γκολ που δέχθηκε. Ανέβασε ρυθμό, πάντα με κινητήριο μοχλό τον Μάνταλο, προσπαθούσε να βγει στην επίθεση. Με την είσοδο του Πολωνού, ο Σιμόες μεταφέρθηκε σε ρόλο κόφτη και ο Μάνταλος με τον Σιμάνσκι να είναι οι δύο εσωτερικού μέσοι. Βέβαια, πλέον ο Παναιτωλικός είχε κερδίσει αυτοπεποίθηση μετά το γκολ, ενώ και ο αγωνιστικός χώρος είχε βαρύνει πολύ από τη συνεχή βροχή. Το παιχνίδι πήγε στη δύναμη και ήταν ανοιχτό και για τις δύο ομάδες.

Η Ενωση «πάτησε γκάζι» στα τελευταία λεπτά, με κινητήριο μοχλό τον Λιβάγια. Ο Κροάτης έβγαλε με απίθανη πάσα τετ α τετ τον Σιμάνσκι στο 83’, αλλά το πλασέ του Πολωνού πέρασε δίπλα από το δοκάρι, ενώ δυο λεπτά έπειτα έγινε εκείνος εκτελεστής με την μπάλα να σταματά στο δοκάρι (αν και υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ). Στο φινάλε μάλιστα, ο Καρέρα έδωσε την ευκαιρία στο νεαρό Ευθύμη Χριστόπουλο να ντεμπουτάρει με τη φανέλα της ΑΕΚ.

Δείτε πως μετέφερε και σχολίασε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Παναιτωλικός (Μ. Χάβος, 4-2-3-1): Φερνάντες, Τζανακάκης (76’ Τσιγγάρας), Μαλής, Σιέστεντ, Κέβιν, Μαρσιάλ, Μουνιέ (63’ Αλβαρες), Ρόσα, Ντάλσιο, Ντίας (81’ Ταχάρ) , Ντάουντα

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 3-5-2): Τσιντώτας, Βράνιες, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες, Σαμπανάτζοβιτς (65’ Σιμάνσκι), Χουλτ, Μάνταλος, Αλμπάνης (23’ Αραούχο), Λιβάγια (86’ Χριστόπουλος)

Ο Μανούχος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σαμπανάτζοβιτς (51’), Σβάρνα (53’), Σιμόες (57’), Τσιγκρίνσκι (78’), Αραούχο (88’), Μαλή (55’), Μαρσιάλ (64’), Ντάουντα (75’).