Ο κατήφορος συνεχίζεται - Νέα ήττα για την ΑΕΚ από τη ΧΑΝΘ (30-29)

Σε μία ακόμα ήττα υποχρέωσε η ΧΑΝΘ την ΑΕΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο “Μ. Τσικίνας” για την 16η αγωνιστική της Handball Premier.

Στην αρχή του ματς η ΧΑΝΘ προηγήθηκε με 4-1 με την ΑΕΚ στο ενδέκατο λεπτό, να φέρνει το ματς στα ίσα (5-5). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν μπορούσε να πάρει καθαρό προβάδισμα και έτσι η “Ένωση”  με μία μικρή αντεπίθεση, εννέα λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση (9-10). Οι “κιτρινόμαυροι” μέχρι την ανάπαυλα με ένα επιμέρους σκορ 6-3 βρέθηκαν να προηγούνται με τέσσερα γκολ (12-16).

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ έφτασε στο +6 (12-18), αλλά οι θεσσαλονικείς μέσα σε 8 λεπτά με 7-2 επιμέρους σκορ μείωσαν την διαφορά στα δύο τέρματα (19-21). Οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη πέρασαν μπροστά με τέσσερα τέρματα μέσα σε λίγα λεπτά και διατήρησαν το προβάδισμα σε ασφαλή επίπεδα μέχρι το 53ο λεπτό. Το 24-28 έγινε μέσα σε 5 λεπτά 29-28 με την ΧΑΝΘ να περνάει μπροστά. Η ΑΕΚ κατάφερε να  ισοφαρίσει αλλά η ΧΑΝΘ σκόραρε σε νεκρό χρόνο και πήρε τελικά τη νίκη.

ΧΑΝΘ- ΑΕΚ 30-29
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-3, 7-6, 9-8, 10-13, 12-16 (ημχ.), 15-19, 19-21, 21-24, 23-27, 25-28, 30-29
ΧΑΝΘ (Νίκος Μάντζος): Λαγούδης, Άγγ. Παπαδόπουλος 6, Σπυρόπουλος 3, Δέσπος , Ε. Ναουμίδης 3, Ιωαννίδης, Θ. Παπαδόπουλος , Κόντης 1 , Αργυρίου 6, Τσαβδάρης 2, Παντελίδης 3, Κεσίδης 6, Μαυρόπουλος, Μπαιρλής , Σ. Ναουμίδης, Σιαματάς
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης) Μπακαούκας 9, Γεωργιάδης 3, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαίδης 6, Αργυράκης 6, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γρηγοριάδης 2, Φίλης, Γιαννόπουλος, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης

Διαιτητές: Τσάκωνας, Χασκής, Δίλεπτα: 5-5 , Πέναλτι: 4/2 – 3/3