Μεγάλη πρόκριση για Κοτσιλιάνο και Ζουπάνη

Την σταδιακή τους πρόοδο φανέρωσαν στον αγωνιστικό χώρο γι’ ακόμη μια φορά οι Κοτσιλιάνος-Ζουπάνης και αυτή τη φορά τη συνδύασαν με μια σπουδαία νίκη – πρόκριση. Το ελληνικό δίδυμο νίκησε τους Ελβετούς Γκαμπατούλερ – Γκέρσον με 2-1 σετ (21-15, 18-21, 15-12) και με 2-1 νίκες προκρίθηκε στην τελική φάση του προολυμπιακού τουρνουά.

Το καθοριστικό ματς του τουρνουά στη Θεσσαλονίκη ήταν συναρπαστικό και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αρχικά το πρώτο σετ κύλησε με 21-15 υπέρ των αθλητών της ΑΕΚ, όμως το πρόβλημα που αντιμετώπισε ο Ζουπάνης στο δάχτυλο του δεξιού ποδιού άλλαξε τις ισορροπίες. Αυτό συνέβη στο 4-4 του δεύτερου σετ. Οι Ελβετοί ισοφάρισαν με 21-18, όμως στη συνέχεια οι Έλληνες βρήκαν και πάλι ρυθμό. Προηγήθηκαν από νωρίς, έκλεισαν το σετ με 15-12 και πήραν την απευθείας πρόκριση για την τελική φάση του Ιουνίου, όπου θα διεκδικήσουν πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.