Αθεράπευτα Έγκυρα Κιτρινόμαυρα

Μεγάλη ΑΕΚάρα, έτοιμη για την πρόκριση

Κατάθεση ψυχής και μυαλού από τη «Βασίλισσα» και νίκη στα σημεία με 69-68 επί της Μονακό

5

Καλή και δυνατή ομάδα η Μονακό, αλλά στο ΟΑΚΑ ισχύει ο νόμος της ΑΕΚ. Με περίσσιο πάθος, κατάθεση ψυχής και απίστευτα μυαλωμένο παιχνίδι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ματς, η «Βασίλισσα» πήρε τη νίκη επί της γαλλικής ομάδας με 69-68 και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης για τη ρεβάνς. Ο Ζντοβτς κατάφερε να εξουδετερώσει όλα τα όπλα της Μονακό, τους περιόρισε και με σκληρή άμυνα δεν τους επέτρεψε να τρέξουν και να παίξουν το αγαπημένο τους παιχνίδι στο ανοιχτό γήπεδο. Η ΑΕΚ έφτασε να έχει ακόμα και διαφορά 11 πόντων, αλλά με πρόβλημα στο ριμπάουντ το ματς εξελίχθηκε σε ντέρμπι και να χάνει μέχρι και με δέκα πόντους. Ωστόσο, εκεί η ΑΕΚ έμεινε σταθερή στο πλάνο της, με κυκλοφορία της μπάλας και επιθέσεις που εξασφάλιζαν και επιστροφές στην άμυνα. Το σκορ πήγε εκεί που θέλει η ΑΕΚ που επέβαλε τον ρυθμό της, έβγαλε αντίδραση, έβγαλε νεύρο, με πιεστικές άμυνες τιμώρησε τη Μονακό.

Αρκετά νευρικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η ΑΕΚ δεν είχε καλές επιλογές επιθετικά και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μπορεί να δημιουργήσει διαφορά (4-4, 3’). Ντίξον και Ελονού ανέλαβαν δράση, δίνοντας προβάδισμα στην Βασίλισσα (10-8, 6’). Η Ένωση βρήκε λύσεις από τον Ντούσαν Σάκοτα και κατάφερε να δημιουργήσει άμεσα διαφορά στο σκορ (16-11, 7’). Ο αρχηγός ήταν… καυτός και τα δικά του καλάθια ανέβασαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (22-13, 9’). Ο Γκλαντίρ, όμως, είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο δεκάλεπτο, για το 22-15. Η Βασίλισσα μπήκε με ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η άμυνα ήταν σημείο αναφοράς και με επί μέρους 5-0 από Μαυροειδή και Ντίξον κατάφερε να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά (27-16, 12’). Οι Μονεγάσκοι αφυπνίστηκαν από την εξέλιξη αυτή. Ο Νικ Κάνερ-Μέντλεϊ ανέλαβε δράση και η διαφορά μειώθηκε (28-23, 16’). Ο Μαυροκεφαλίδης έδωσε… ανάσα (30-23), όμως η Μονακό είχε ισορροπήσει. Επί μέρους 7-0 από Ράιτ, Γκλαντίρ και Ντέιβις έφερε το παιχνίδι στα ίσια (30-30, 19’). Μάλιστα, οι παίκτες του Μίτροβιτς έφεραν… τούμπα το παιχνίδι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, χάρη στον Αμάρα Σι, ο οποίος με δικές του βολές έγραψε το 34-35.

Το προβάδισμα που είχαν πάρει οι Γάλλοι στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, τους βοήθησε και στην έναρξη του δευτέρου. Η άμυνα των «κόκκινων» έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι και με τους Μποστ και Κάνερ Μέντλεϊ να δίνουν λύσεις η διαφορά έφτασε στους 7 πόντους (36-43, 23’). Η Βασίλισσα βρήκε λύσεις στην επίθεση από Σάκοτα και Νιούλεϊ και… επέστρεψε στο ματς (45-46, 26’). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «χτυπούν» κοντά στο καλάθι και με τους Αμπουντού, Ντέιβις να σκοράρουν η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου (46-53, 27’), Η Ένωση «έκλεισε» την άμυνά της και με τους ΜακΓκραθ και Βασιλειάδη να σκοράρουν μείωσε σε 50-53 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου η Ένωση προσπάθησε να μαζέψει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, όμως οι Γάλλοι διατηρούσαν τα ηνία (55-58, 32’). Ο Ρόκο Λένι Ούκιτς φώναξε παρών στο πιο κρίσιμο σημείο. Ο Κροάτης με δικές του προσπάθειες έφερε το παιχνίδι στα ίσια (60-60, 34’). Η αντεπίθεση της Βασίλισσας είχε συνέχεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν βήμα βήμα (63-63, 35’). Η Ένωση συνέχισε στο ίδιο τέμπο και χάρη σε Ελονού και Λαρεντζάκη πέρασε μπροστά στο σκορ (67-65, 38’). Οι πολύ καλές άμυνες των παικτών του Ζντοβτς έκλεισαν τους διαδρόμους στους Μονεγάσκους και με τον Ντίξον να έχει 2/2 βολές η ΑΕΚ βρέθηκε ακόμα πιο κοντά στη νίκη (69-68 36’’ για το τέλος). Ο Σούλερ σκόραρε με μεγάλο σουτ και μείωσε στον πόντο (69-68, 19’’ για το φινάλε). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε απολύτως τίποτα, με την ΑΕΚ να παίρνει μεγάλη νίκη… μαγκιάς με 69-68.