Με τον αέρα της ευρωκούπας, η ΑΕΚ μπαίνει και στο πρωτάθλημα!

Το κύπελλο έχει έρθει, το Champions League είναι ήδη «κιτρινόμαυρο» και τώρα μένει το πρωτάθλημα. Η ΑΕΚ έδειξε πως αφήνει πίσω τους πανηγυρισμούς για την ευρωκούπα και μπαίνει δυνατά για τον τελευταίο στόχο της σεζόν. Για αρχή, έκλεισε την κανονική περίοδο επικρατώντας της Κύμης με 82-76. Αποτέλεσμα που έφερε την ΑΕΚ στην 5η θέση της βαθμολογίας, όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ με μειονέκτημα έδρας, σε ματς που ξεκινούν την Τετάρτη.

Ο Σάκοτα είχε ζητήσει από τους παίκτες της ΑΕΚ να είναι επιθετικοί στο παιχνίδι και να μη σπαταλήσουν ξανά τον χρόνο, αφήνοντας τους αντιπάλους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ. Αυτό συνέβη για δύο λεπτά και το προβάδισμα με 4-0 και μετά ξανά τα ίδια. Η ΑΕΚ χάθηκε στην επίθεση, δεν μπόρεσε να έχει σημείο αναφοράς και εγκλωβίστηκε από την άμυνα της Κύμης, ενώ παράλληλα έμπαζε στην άμυνα.

Η Κύμη πήρε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή, φτάνοντας στο 17-14. Ωστόσο, η είσοδος του Ξανθόπουλου ισορρόπησε την κατάσταση. Η ΑΕΚ βρήκε τρόπο να παίζει ορθολογικά στην επίθεση, να σφίξει την άμυνα και στο φινάλε της πρώτης περιόδου οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 21-21. Η Ενωση επιχείρησε να γίνει περισσότερο επιθετική στην άμυνα, ο Ξανθόπουλος περιόρισε αμυντικά τον Μακ Φάντεν, αλλά η Κύμη χτυπούσε μέσα από τη ρακέτα και κρατούσε το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ έδινε στην Κύμη εύκολους πόντους (εννιά στα πρώτα 15’) από δικά της λάθη. Όλα άλλαξαν όμως, όταν πήραν μπροστά τα βαριά χαρτιά της Ενωσης. Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σάκοτα και Πάντερ, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με τρεις (32-29 στο 16’), ενώ ο Καββαδάς ήλεγχε την κατάσταση στον αέρα και η ΑΕΚ έφτασε μέχρι και το +7 (36-29 στο 17’) με σερί 10-0.

Η άμυνα χάλασε και πάλι. Η Κύμη βρήκε εύκολους πόντους και κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στο 40-40. Η ΑΕΚ κυριαρχούσε στα ριμπάουντ, αλλά δεν είχε καθόλου καλή δημιουργία, ειδικά με την παρουσία του Γκριν στο παρκέ και έκανε πολλά λάθη, έχοντας φτάσει τα οκτώ.

Η ΑΕΚ μπήκε νωθρά και στο δεύτερο ημίχρονο. Επέτρεψε στην Κύμη να σκοράρει ακατάπαυστα, δεν είχε σωστά μέτρα και αποστάσεις στην επίθεση. Χρειαζόταν κάποιος για να αλλάξει την κατάσταση και αυτός ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης. Ο διεθνής γκαρντ της ΑΕΚ, έβγαλε πάθος στην άμυνα, πέτυχε συνεχόμενους πόντους στην επίθεση και ανέτρεψε πλήρως την εικόνα του ματς.

Όταν πήρε μπροστά και ο Χάρις, η ΑΕΚ δεν είχε κανένα πρόβλημα. Είχε 5/7 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, δέχθηκε μόνο 15 πόντους στην άμυνα, επέβαλε πλήρως το ρυθμό της. Με τρίποντο του Γκριν στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ενωση πέτυχε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά πόντων στο ματς (+12, 67-55).

Η ΑΕΚ έβγαλε χαρακτήρα, πήρε πόντους από πολλούς παίκτες και προσπάθησε να μετατρέψει το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία. Η Κύμη πίεσε, εκμεταλλεύθηκε τα φτηνά λάθη των «κιτρινόμαυρων» και την αστοχία της ομάδας και μπήκαν ξανά στο ματς. Ωστόσο, με ηρεμία στο φινάλε όλα πήραν τον δρόμο τους και η ΑΕΚ επικράτησε με 82-76.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Τζέιμς 6, Γκριν 10, Χάρις 16, Λαρεντζάκης 16, Χάντερ, Πάντερ 11, Ξανθόπουλος 5, Σάκοτα 6, Βασιλόπουλος, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 10

Κύμη (Γ. Καστρίτης): Μανωλόπουλος 7, Τσαγκαράκης 5, Τζόουνς 8, Μακ Γκι 6, Μακ Φάντεν 13, Γλυνιαδάκης 6, Βίλιαμσον, Κάιζερ 12, Μπάρλος 4, Σμιθ 15