Με το δεξί ο Τσιτσιπάς στη Βιέννη

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις στο τουρνουά της Βιέννης ο Στέφανος Τσιτσιπάς που προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε με 6-7(3), 6-3, 6-4 του Γιάν Λέναρντ Στρουφ και έκλεισε θέση για τον δεύτερο γύρο. Ο Στέφανος δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και ο Στρουφ τον αιφνιδίασε κατακτώντας το πρώτο σετ.

Στη συνέχεια ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ανέβασε την απόδοσή του κυρίως από την γραμμή του σερβίς και ισοφάρισε τον αγώνα. Στο τρίτο σετ έφτασε πολύ γρήγορα στο μπρέικ κι εκεί τα πράγματα απλοποιήθηκαν για τον Στέφανο.

Αυτός ήταν ο πρώτος του αγώνας μετά την παρουσία του στo Roland Garros. Θυμίζουμε ότι στο γαλλικό major αποκλείστηκε από τον Νόβακ Τζόκοβιτς στα πέντε σετ!

Ο Τσιτσιπάς στον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Βιέννης θα αντιμετωπίσει τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ που επιβλήθηκε με 7-6(6), 6-3 του Κάρεν Χατσάνοφ. Ο Στεφ είχε αντιμετωπίσει τον Βούλγαρο και στο Roland Garros που πήρε άνετη νίκη με 3-0 σετ.

Εύκολη πρεμιέρα είχε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Ρώσος τενίστας επιβλήθηκε με 6-3, 6-1 τους Τζέισον Γιουνγκ και έκλεισε θέση για τον δεύτερο γύρο. Επόμενος αντίπαλός του ο νικητής του ζευγαριού Φέλιξ Οζέ Αλιασίμ – Βάσεκ Πόσπισιλ.