Με το δεξί η ΑΕΚ – Άνετη νίκη με 32-17 επί του Άρη Νίκαιας

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο 2019 η ΑΕΚ, η οποία χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερη πήρε μία εύκολη νίκη με 32-17 επί του Άρη Νίκαιας στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ για την 12η αγωνιστική της Handball Premier.

Δυναμικά μπήκε στο ματς η ΑΕΚ, που κατάφερε μετά τα 5 πρώτα λεπτά να πάρει προβάδισμα 5 τερμάτων με τον Μπάλαζ να κάνει το 6-1, ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε πάλι το +5 στον Δικέφαλο, κάνοντας στη συνέχεια το 8-3. Ο Ζαμπούνης έκανε το 12-6 για να αναλάβει έπειτα δράση ο κεφάτος Παπαδιονυσίου για να σημειώσει το 15-6 με τρία σερί γκολ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να προηγείται με 17-8.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ξεκίνησε με στόχο να διατηρήσει την κυριαρχία της και το κατάφερε, αυξάνοντας χωρίς δυσκολία τη διαφορά της από τον Άρη. Με τους φιλοξενούμενους να υποχωρούν καθώς τα λεπτά κυλούσαν, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μέχρι και το +17 (31-14), με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται τελικά με την ΑΕΚ να παίρνει μία εύκολη νίκη με 32-17.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-4, 11-6, 15-6, 15-7, 17-8 (ημχ) 21-8, 22-10, 25-11, 28-12, 20-14, 32-17

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης 2, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 2, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής, Μυλωνάς 5, Νταρσουλάντ 1, Παλεβίτσιους 1, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 2, Μπαλάσκας 1.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Μελετάκος): Λαδάκης 1, Αθανασίου, Ασβεστάς 3, Μελετακος Γ. 1, Γρηγοράκης 4, Μουλιάτος, Μελετάκος Δ. 5, Παπαδημητρίου, Καμπουράκης, Ταβλαρίδης, Χαρμπής 2, Μιμίκος 1, Βίδρας, Παπαδόπουλος, Αμανατίδης, Βλαχοθανάσης.

Διαιτητές: Φωκίδης – Ζήσης, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4-3/5