Με την καρδιά του Πρωταθλητή οι Γουόριορς άλωσαν το Τορόντο

Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν των Ράπτορς με 109-104 για το δεύτερο τελικό στη σειρά των τελικών του ΝΒΑ και έκαναν το 1-1, αναγκάζοντας τον Ντρέικ να… σωπάσει.

Το ημίχρονο στο Τορόντο έκλεισε με το σκορ να είναι 59-54. Οι πρωταθλητές έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο ότι αυτοί θα πάρουν το ματς και τα κατάφεραν κάνοντας το 1-1 στη σειρά των τελικών.

Οι Γυόριορς ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο με 18-0 σερί. Αν προσθέσουμε και το γεγονός πως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δικό τους καλάθι, τότε φτάνουμε στο 20-0.

Οι 20 αναπάντητοι πόντοι που σκόραραν οι παίκτες της ομάδας του Γκόλντεν Στέιτ αποτελούν ρεκόρ στην ιστορία των τελικών αφού καμία άλλη ομάδα δεν έχει τρέξει μεγαλύτερο σερί πόντων.

Οι Τόμπσον με 25 και Κάρι με 23 οι πρωταγωνιστές στη νίκη, στους 34 πόντους σταμάτησε ο Λέοναρντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Γουόριορς μπήκαν στο ματς… καυτοί και με ένα σερί 18-0 έδειξαν ότι είναι αποφασισμένοι για όλα.

Ωστόσο, η ατυχία χτύπησε ξανά την πόρτα των πρωταθλητών με τον Τόμπσον να πηγαίνει στα αποδυτήρια 8′ από το τέλος.

Το +12 όμως γρήγορα έγινε… καπνός με τον Λέοναρντ να τα… στάζει. Οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 101-106 και στα 26” η διαφορά πήγε στο καλάθι. Ο Ιγκουοντάλα όμως έκανε στα 5/9” το 104-109 και τελείωσε το ματς.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-26, 59-54, 80-88, 104-109