Την... έδειρε και κέρδισε

Εικόνες από το Ήφαιστος Λήμνου-ΑΕΚ

Οδυνηρή ήττα για την ΑΕΚ στην επίσκεψη της στο νησί της Λήμνου, αφού έχασε από την τοπική ομάδα με 72-68 σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι. Οι παίκτες του Ηφαίστου παρόλο που βρέθηκαν 12 πόντους πίσω, πίστεψαν στην ανατροπή και με πολύ μεγάλα σουτ στο φινάλε την κατέκτησαν δείχνοντας τις αδυναμίες της ΑΕΚ αυτήν την περίοδο, σε μεγεθυντικό φακό.

Ο κόουτς Παπαθεοδώρου, ελλείψει Γκίκα, έδωσε φανέλα βασικού στον Τολιόπουλο, που επέστρεψε στις προπονήσεις αυτήν την εβδομάδα, μαζί με του Λάνγκφορντ, ΣαντΡος, Χρυσικόπουλο (που έβγαλε τη μάσκα) και Κακλαμανάκη. Η Ένωση χωρίς να παίζει κάποιο ιδιαίτερα καλό μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο ήλεγχε τον ρυθμό και είχε συγκεκριμένη στόχευση στο παιχνίδι της, χτυπώντας με πικ εν ρολ και κύριο εκφραστή τον Κακλαμανάκη που ήταν εξαιρετικός.

Αμυντικά πήγαινε πολύ καλά, αφού ο Σαντ-Ρος είχε περιορίσει αρκετά τον Σμιθ που είναι ο κύριος μοχλός της επίθεσης της Λήμνου, ενώ και στα ριμπάουντ είχε κυριαρχήσει. Αυτό που ήταν έκδηλο από το πρώτο ημίχρονο και έδειχνε που θα οδηγούσε και το δεύτερο ήταν η σκληράδα που έπαιζαν οι παίκτες του Ηφαίστου. Έβαζαν τα κορμιά τους σε κάθε φάση, πίεζαν κάθε κατοχή στο όριο του φάουλ (και πολλές φορές το ξεπερνούσαν) και έδειχναν ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους.

Βρήκε σουτ και πήρε διαφορά

Στο 3ο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Τολιόπουλο να οδηγεί την ομάδα βρήκε τα σουτ που δεν είχε στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους. Το κακό είναι ότι η Ένωση σε εκείνο το σημείο δεν «σκότωσε» όπως λέμε το ματς αλλά επέτρεψε στον Ήφαιστο να επιστρέψει χωρίς να εδραιωθεί η διαφορά που είχε πάρει.

Έτσι φτάνουμε στο 4ο δεκάλεπτο που έγιναν όλα λάθος για την ΑΕΚ με αποτέλεσμα η ομάδα του Μανωλόπουλου να κλέψει το ματς και τις εντυπώσεις. Ο κόουτς Παπαθεοδώρου έκανε λάθος αφήνοντας τόση ώρα στο κουμάντο της ομάδας τον Ρέι που εκτός από το ότι δεν ήταν σε καλή μέρα, είχε πολύ λάθος αποφάσεις επιθετικά αφού είτε σούταρε μαρκαρισμένος, είτε προσπαθούσε να τρυπήσει τοίχο πέφτοντας πάνω σε 2 και 3 παίκτες. Ο ρυθμός και το μομέντουμ γύρισαν υπέρ του Ήφαιστου, οι παίκτες του οπλίστηκαν με εμπιστοσύνη και αυτοπεποίθηση με αποτέλεσμα να βάλουν και πολύ μεγάλα σουτ στο κλείσιμο του αγώνα.

Η εικόνα που είχε η ΑΕΚ από ένα σημείο και μετά έδειχνε μια ομάδα άναρχη που δυσκολευόταν να αναπτυχθεί επιθετικά εξ αιτίας της ασφυκτικής πίεσης που εφάρμοζαν πάνω στα γκαρντ της ΑΕΚ οι περιφερειακοί της Λήμνου. Ο Κακλαμανάκης που είχε πολύ καλή παρουσία ξεχάστηκε στον πάγκο, αφού ο Σλότερ φαινόταν ξεκάθαρα ανέτοιμος ακόμα, ενώ και ο Λίνος δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου στο 4ο δεκάλεπτο ενώ ήταν αρκετά καλός στο 3ο. Ηταν ξεκάθαρο ότι ο κόουτς ήθελε να πάει στο τέλος του αγώνα με τους πιο έμπειρους παίκτες του, αλλά τόσο ο Σλότερ όσο και ο Ματσιούλις δεν δείχνουν ακόμα να βρίσκονται στα στάνταρ επίπεδα απόδοσης τους.

Πάμε τώρα στις τελευταίες φάσεις που κρίθηκε το παιχνίδι. Ο Λάνγκφορντ, που μέχρι εκείνο το σημείο είχε 0/9 σουτ συνολικά, έπαιξε ένα παιχνίδι απομόνωσης και με ένα πάρα πολύ δύσκολο τρίποντο (εύκολο για την κλάση του) έφερε την ΑΕΚ με ένα πόντο μπροστά. Στην επόμενη φάση ο Σμιθ παίρνει ένα σκριν, γίνεται αλλαγή στο μαρκάρισμα και βρίσκεται αντιμέτωπος με τον Ματσιούλις. Προφανώς έχοντας το πλεονέκτημα στα πόδια επιχείρησε να τον περάσει και ήρθε ο Γιαννόπουλος σωστά σε βοήθεια να του κόψει τον διάδρομο αναγκάζοντας τον να πασάρει στον Λιτλ που βρισκόταν στα 7,5 μέτρα.

via GIPHY

Σε τέτοιες περιπτώσεις αναγκάζεσαι να ρισκάρεις για το τι θα δώσεις στην επίθεση και διαλέγεις αν θα δώσεις ένα drive 2 πόντων με περισσότερες πιθανότητες ευστοχίας ή ένα τρίποντο από τα 7,5 μέτρα. Ο Αμερικανός του Ηφαίστου το έβαλε και έδωσε προβάδισμα 2 πόντων με την ΑΕΚ να έχει 11,5 δευτερόλεπτα να επιτεθεί.

Μετά το ταιμ άουτ σχεδιάστηκε ακριβώς το ίδιο παιχνίδι απομόνωσης για τον Λάνγκφορντ με την προηγούμενη φάση, μόνο που αυτή τη φορά ο Αμερικάνος σκόρερ αστόχησε σε πανομοιότυπο σουτ. Καταλαβαίνω ότι όλοι στην ομάδα έχουν τρομερή εμπιστοσύνη στον Λάνγκφορντ, ακόμα και όταν δεν είναι σε καλή μέρα αλλά κάποιες φορές είναι ίσως καλύτερο να σχεδιάζεις ένα play πρώτα, που θα βάλει την άμυνα σε κίνηση με τελικό αποδέκτη τον Λάνγκφορντ για να μην υπάρχει αυτή η στατικότητα της επίθεσης με 4 παίκτες να είναι ανοικτά και έναν να τριπλάρει εν στάσει.

Έτσι μπορείς να δημιουργήσεις περισσότερες προϋποθέσεις και για τους υπόλοιπους παίκτες καθώς η άμυνα θα αναγκαστεί να κάνει αλλαγές, να τρέξει και γενικά να μπει σε μια διαδικασία σκέψης που στα τελευταία δευτερόλεπτα δεν είναι και το καλύτερο.

Δεν έπρεπε να φτάσει εκεί το ματς

Βέβαια για να είμαστε σωστοί ότι έγινε στα τελευταία 2 λεπτά δεν θα είχε καμία απολύτως σημασία αν η ΑΕΚ είχε καθαρίσει το παιχνίδι στα προηγούμενα λεπτά και δεν έφτανε σε αυτό το σημείο που λόγω έδρας και ψυχολογίας ο αντίπαλος θα είχε το πάνω χέρι. Είναι ξεκάθαρο ότι η ΑΕΚ δεν μπορεί ακόμα να παίξει συνεχόμενα λεπτά καλά και έχει κενά στην απόδοσή της με αποτέλεσμα να χάνει τις διαφορές που παίρνει.

Τα μπλακ άουτ αυτά είναι λογικά για καινούργιες ομάδες που ακόμα δεν έχουν βρει συνοχή και αυτοματισμούς σε επίθεση-άμυνα κάτι που διορθώνεται και εξαλείφεται μόνο μέσα από την προπόνηση και τους αγώνες και δυστυχώς είναι κάτι που δεν αγοράζεται.

Το κενό στον άσσο το έχουμε γράψει από το καλοκαίρι οπότε θεωρώ πως δεν έχει νόημα να το γράφουμε κάθε φορά, οπότε περιμένουμε μόνο να δούμε πως θα λειτουργήσει η ομάδα όταν θα είναι και ο Γκίκας μαζί, καθώς σήμερα είχε μόλις 9 ασιστ για 12 λάθη, πράγμα ανεπίτρεπτο για αυτό το επίπεδο. Από εκεί και πέρα η ομάδα θα πρέπει να γίνει πιο ανθεκτική στο μπασκετικό ξύλο αφού στο σημερινό ματς και ειδικά στο τέλος του αγώνα οι παίκτες αναλώθηκαν σε μακρινά σουτ χωρίς να επιδιώκουν επαφές.

Η υπομονή σε τέτοιες περιπτώσεις είναι απαραίτητη όταν μιλάμε για καινούργια ομάδα, ειδικά έχοντας παίξει μόλις 3 επίσημα ματς στην σεζόν και με συνεχείς τραυματισμούς παικτών στο ημερήσιο πρόγραμμα. Όπως είχαμε γράψει και σε προηγούμενο blog η ομάδα θα χρειαστεί περίπου 2 μήνες για να ρολάρει και να παρουσιάσει αυτό που θέλει ο προπονητής αλλά σε αυτό το διάστημα θα πρέπει να κερδίζει έστω και με κακό μπάσκετ.

Ουσιαστικά το σημερινό αποτέλεσμα αποτελεί την πρώτη γκέλα της ομάδας (αντίστοιχη με την ήττα στο Περιστέρι πέρσι στην 1η αγωνιστική) οπότε αυτό που θα πρέπει να περιμένουμε είναι βελτίωση από παιχνίδι σε παιχνίδι, ξεκινώντας από το πρώτο ματς του Champions League την Τετάρτη.