Που να παίξει και πλήρης...

Ήσυχο απόγευμα για την Βασίλισσα καθώς ξεπέρασε σχετικά εύκολα το εμπόδιο του Ηφαίστου Λήμνου, που την δυσκόλεψε μόνο στο 1ο ημίχρονο. Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τις 6 σερί νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη δείχνοντας ότι οι σημαντικές απουσίες που έχει εδώ και πολύ καιρό, την συσπείρωσαν και την έκαναν πιο σκληρή ομάδα. Αυτό μεταφράζεται ο χρόνος δουλεύει για την ομάδα και τα καλύτερα είναι μπροστά!

Ισορροπημένο ημίχρονο, άστοχη ΑΕΚ

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος που επέστρεψε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο ΟΑΚΑ έχει φτιάξει μια αρκετά καλή ομάδα για τα δεδομένα της Λήμνου, με καλές επιλογές ξένων και δείχνει ότι δύσκολα θα κινδυνεύσει. Γνωρίζοντας πολύ καλά τα ατομικά στοιχεία κάποιων παιχτών της ΑΕΚ, επέλεξε να χτυπήσει μέσα στην ρακέτα με τον Έβανς και να πάει το παιχνίδι του όσο πιο κοντά στο ζωγραφιστό της ΑΕΚ, θεωρώντας ότι εκεί είναι το αδύνατο σημείο στην άμυνά της.

Από την άλλη μεριά ο κόουτς Μπάνκι έδωσε τα κλειδιά της ομάδας στον Γκρίφιν, δείχνοντας για πολλοστή φορά ότι τον πιστεύει και τον εμπιστεύεται.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν κάπως απρόσεκτη στην άμυνα της και έδωσε κάποια εύκολα καλάθια στον Ήφαιστο, ενώ στην επίθεση δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό για μεγάλα χρονικά διαστήματα. Ο Ήφαιστος είχε επιλέξει στο πικ εν ρολ της ΑΕΚ να παίξει κλειστά μέσα στη ρακέτα για να περιορίσει όσο μπορεί τα ρολαρίσματα του Χάντερ, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να δίνει εμφανώς τα σουτ. Η τακτική του δικαιώθηκε, αφού η ΑΕΚ ήταν πολύ άστοχη σουτάροντας στο ημίχρονο με το πολύ κακό 23.5% (4/17) και μόνο με τη δημιουργία του Γκρίφιν (7 ασίστ) έβρισκε εύκολους πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με την Ένωση να προηγείται 41-38 αλλά να διαφαίνεται ότι αν έκανε ένα καλό συνεχόμενο πεντάλεπτο θα μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να καθαρίσει το ματς.

Λίγο φόρτσαρε και καθάρισε το ματς

Η Βασίλισσα μπήκε πιο ορεξάτη στο 2ο ημίχρονο με σκοπό να πιέσει περισσότερο στην άμυνα και να βάλει την μπάλα πιο κοντά στο καλάθι κυρίως με τον Μασιούλις και τον Σάκοτα. Έτσι και έγινε, με τα τεσσάρια της ΑΕΚ να φθείρουν αρκετά τους ψηλούς του Ηφαίστου και να σκοράρουν κυρίως από βολές και προσπάθειες από ποσταρίσματα στη ρακέτα.

Στην άμυνα η πίεση έφερε καρπούς καθώς η μπάλα δεν μπορούσε εύκολα να περάσει κοντά στο καλάθι και από τα μόλις 3 τρίποντα που δοκίμασε ο Ήφαιστος στο 1ο ημίχρονο, πήγε στα 11, τα πιο πολλά από αυτά υπό κακές συνθήκες. Με το που πήρε διαφορά η ΑΕΚ, φάνηκε σαν να της φεύγει το άγχος και έπαιξε πιο απελευθερωμένα, με ωραίες συνεργασίες και κύριους εκφραστές τον Λαρετζάκη, που για ακόμα ένα ματς ήταν κομβικός, αλλά και τον Γκρίφιν, ο οποίος μετά από πολλούς αγώνες έκανε καλή εμφάνιση και επιθετικά. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Μωραΐτη να παίρνει και πάλι αρκετά λεπτά στο παρκέ και να δείχνει ότι βελτιώνει κυρίως το μυαλό του και την ψυχολογία του κάτι που φαίνεται στις πρωτοβουλίες που παίρνει πλέον.

Σημαντικά στοιχεία του ματς

Ο Ήφαιστος μετά από βολές που εκτελούσε, έπαιζε zone press σε σχηματισμό 3-2 και παγίδα στις γωνίες. Εκτός από την πρώτη φορά που το δοκίμασε και έκλεψε την μπάλα, όλες τις επόμενες, η ΑΕΚ έσπασε την πίεση με χαρακτηριστική ευκολία. Κάτι τέτοιες λεπτομέρειες δείχνουν πόσο σοβαρή και ποιοτική δουλειά γίνεται στις προπονήσεις και αρχίζει να βγαίνει στους αγώνες.

Ο Γιόνας Μασιούλις για άλλη μια φορά ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΚ στο δείκτη +/- , καθώς κατά την διάρκεια της παρουσίας του στο παρκέ η Ένωση κέρδιζε στο σκορ με +16. Είναι όλα αυτά τα μικρά πράγματα που κάνει ο Λιθουανός σε άμυνα και επίθεση, που τον κάνουν πολύτιμο και καθοριστικό, για αυτό και ο Μπάνκι μιλάει με τα καλύτερα λόγια για αυτόν. Η νοοτροπία του να παίζει όλα τα ματς με την ίδια σοβαρότητα και την ίδια ένταση πρέπει να γίνει μάθημα σε όλους μέσα στην ομάδα.

Άλλο ένα ματς που η ΑΕΚ δεν επιτρέπει στον αντίπαλό της πάνω από 70 πόντους, πιστοποιώντας τον σκληρό χαρακτήρα που έχει δημιουργήσει στην άμυνα.

Αυτά που έχουμε γράψει σε όλα τα blog έως τώρα, σχετικά με τους τραυματισμούς, την δυσκολία στην προπόνηση και την συνεχόμενη αναδιανομή των ρόλων που δεν αφήνουν την ομάδα να βρει σταθερή χημεία, εξήγησε ο Μπάνκι στη συνέντευξη τύπου μέσα σε 2 προτάσεις:

«Δεν έχουμε κάνει ούτε μία προπόνηση με όλη την ομάδα μαζί, δεν έχουμε παίξει ούτε ένα παιχνίδι με το ρόστερ που υπολογίζαμε από το καλοκαίρι. Κάθε παιχνίδι προσπαθούμε να ξαναχτίσουμε τη χημεία της ομάδας, αλλά με προσπάθεια να βελτιωνόμαστε μέρα με τη μέρα».

Για αυτό καλό θα είναι να υπάρχει υπομονή, μέχρι να παίξει πλήρης η ομάδα για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας για το που μπορεί να φτάσει φέτος η Βασίλισσα.

ΥΓ. Με αφορμή τα γεγονότα του Αγρινίου χθες, αλλά και της μπασκετικής ΑΕΚ των προηγουμένων ετών, πρέπει να γίνει κατανοητό ένα πράγμα που ισχύει στον ομαδικό αθλητισμό. Όταν μια ομάδα σαν οργανισμός δεν λειτουργεί καλά, τότε οι καλοί της παίχτες φαίνονται μέτριοι και οι μέτριοι κακοί. Αντίθετα όταν όλα δουλεύουν όπως πρέπει, οι καλοί παίχτες φαίνονται παιχταράδες και οι μέτριοι καλοί. Για αυτό δεν έχει ουσία να πέφτει το ανάθεμα σε συγκεκριμένα πρόσωπα αλλά στην λειτουργία της ομάδας.