Να (Θα) γίνει καλύτερη το 2019

Με νίκη επί του αξιόμαχου Πανιωνίου έκλεισε τη χρονιά η Βασίλισσα, που ξεπέρασε το σοκ της συντριβής από τον Παναθηναϊκό και έκανε το καθήκον της στο τελευταίο ματς του μαγικού 2018.

Το ματς δεν χρίζει σοβαρής κριτικής καθώς η δυναμικότητα των 2 ομάδων είναι αρκετά μεγάλη, παρόλα αυτά ο Πανιώνιος ήταν μέσα στο παιχνίδι για 3 δεκάλεπτα. Αυτό θα μπορούσαμε να πούμε ότι οφείλεται εν πολλοίς στο εορταστικό κλίμα που επικρατούσε στο ΟΑΚΑ. Μεγάλη προσέλευση κόσμου για τα δεδομένα του ματς, μια χαλαρότητα επικρατούσε στην ατμόσφαιρα κάτι που ήταν εναρμονισμένο και με την εικόνα της ομάδας.

Οι παίχτες της ΑΕΚ μπήκαν αρκετά νωθροί στο ματς, χωρίς συγκέντρωση και καλές επιλογές στην επίθεση, δεν μπόρεσαν να παίξουν για παραπάνω από 5 συνεχόμενα λεπτά ορθολογικό και σωστό μπάσκετ και για αυτό η ομάδα της Νέας Σμύρνης ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 30ο λεπτό. Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο η Ένωση σοβαρεύτηκε, αποφάσισε να παίξει το γνωστό της μπάσκετ με πίεση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, οπότε καθάρισε σχετικά εύκολα το ματς και έδωσε το έναυσμα για τραγούδι στην εξέδρα που ήταν πλημμυρισμένη από μικρά παιδιά.

Αν θέλουμε να σταθούμε σε κάτι τακτικά, είναι οι δοκιμές που έκανε ο Μπάνκι στο 1ο ημίχρονο, κατεβάζοντας μια αρκετά ψηλή πεντάδα που δεν είχαμε ξαναδεί, με τον Σαντ-Ρος στο 2 και τον Γιαννόπουλο στο 3. Δεν ήταν ιδιαίτερα επιτυχημένη η δοκιμή αλλά σίγουρα κάτι έχει στο μυαλό του ο Ιταλός κόουτς για το μέλλον που ίσως χρειαστεί.

Ο Βινς Χάντερ για άλλο ένα ματς ήταν ο MVP της ΑΕΚ, παρόλο που ήταν αμφίβολος λόγω του τραυματισμού που είχε αποκομίσει από τον προηγούμενο αγώνα. Μπορεί να ακουστεί περίεργο μετά από ένα τόσο καλό ματς του Χάντερ, αλλά εκεί βρίσκεται ένα από τα 2 σοβαρά προβλήματα της ΑΕΚ. Η Ένωση σήμερα έπαιζε με μια από τις πιο αδύναμες ομάδες της Basket League, ο βασικός της σέντερ και ένας από τους 3-4 πιο επιβαρυμένους παίχτες της μετά από τραυματισμό και μισή προπόνηση, αναγκάστηκε να παίξει 27 λεπτά γιατί δεν υπάρχει αντικαταστάτης που να εμπνέει εμπιστοσύνη. Αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να λυθεί σύντομα, αν θέλει η ΑΕΚ να συνεχίσει στα ίδια επίπεδα απόδοσης και με το νέο έτος.

Τέλος ο Ρατάν-Μέις, έρχεται αντικαταστάτης

Μετά το τέλος του ματς ανακοινώθηκε, η κοινή συναινέσει, λύση της συνεργασίας με τον Καναδό γκαρντ κάτι που διαφαινόταν και από την χρησιμοποίηση που είχε από τον Μπάνκι στα τελευταία παιχνίδια αφού δεν τον εμπιστευόταν στα τελευταία λεπτά των αγώνων.

Ο Μέις είναι μια περίεργη περίπτωση, που ανήκει στην κατηγορία των παιχτών που δεν μπορούν να κολλήσουν σε όλες τις ομάδες ή για να το πούμε πιο σωστά η ομάδα πρέπει να υποστηρίζει πλήρως το μπασκετικό του στυλ. Από άποψη ταλέντου ίσως ήταν μέσα στους 2-3 καλύτερους που έχει η ομάδα και για αυτό θεωρώ ότι ο Ιταλός πήρε το ρίσκο το καλοκαίρι και τον έφερε στην ΑΕΚ με ένα αρκετά καλό συμβόλαιο. Σαν γκαρντ, έχει καλό μέγεθος, είναι δυνατός, μπορεί εύκολα να περάσει τον παίχτη του στο ένας εναντίον ενός και έχει καλό σουτ από τα 5 μέτρα μετά από τρίπλα.

Βέβαια όλα τα χαρίσματα του τελειώνουν αποκλειστικά και μόνο στην επίθεση, καθώς στην άμυνα ήταν σταθερά ο αδύναμος κρίκος της πεντάδας, χωρίς διάθεση να βάλει τον δυνατό κορμό του στον δρόμο του αντιπάλου για να τον σταματήσει και σχεδόν πάντα χαλούσε τις περιστροφές στην άμυνα που είχαν αποτέλεσμα ελεύθερα σουτ. Τακτικά στην επίθεση ήταν αρκετά άναρχος και δεν μπορούσε να ισορροπήσει το απροσδόκητο που μπορούσε να προσφέρει με το εξεζητημένο και το επιζήμιο.

Σημαντικό επίσης είναι, ότι και αυτός και ο Γκρίφιν είναι παίχτες που θέλουν την μπάλα στα χέρια τους και όταν παίζουν μαζί κατά κάποιο τρόπο, ο ένας απενεργοποιεί τον άλλο. Στην φετινή ΑΕΚ του Μπάνκι που όλοι οι παίχτες έχουν πολύ συγκεκριμένο ρόλο ήταν ο μόνος που έδειχνε κάπως ανεξέλεγκτος, παίζοντας ένα πιο freestyle μπάσκετ. Όλα τα παραπάνω θα μπορούσαν να προσπεραστούν αν έδειχνε με τη πάροδο του χρόνου ότι προσαρμόζεται και αντιλαμβάνεται καλύτερα το Ευρωπαϊκό μπάσκετ και τις ανάγκες του, αλλά στους 5 μήνες που βρίσκεται στην ΑΕΚ δεν είχε την παραμικρή βελτίωση σε αυτόν το τομέα. Πάντως, επειδή κακός παίχτης δεν είναι, να μην προκαλέσει εντύπωση αν βρει ομάδα στο NBA, μιας και το μπάσκετ που παίζεται εκεί ταιριάζει πιο πολύ στην ιδιοσυγκρασία του.

Έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα, η απόκτηση ενός ποιοτικού παίχτη στον άσσο γίνεται κάτι παραπάνω από κομβική και θα κρίνει τη συνέχεια της σεζόν της ΑΕΚ. Αν σκιαγραφούσαμε τον παίχτη που χρειάζεται η Ένωση αυτή τη στιγμή, θα λέγαμε ότι θέλει έναν καθαρό άσσο με ικανότητα στο σετ παιχνίδι, καλό σουτ από το τρίποντο που να μπορεί να τρέξει πικ εν ρολ και να είναι πάνω του μετρίου στην άμυνα. Δεν είναι εύκολο να βρεις αυτήν την εποχή, όλα αυτά τα χαρακτηριστικά σε υψηλό επίπεδο, αλλά όσο πιο ποιοτικός είναι ο παίχτης τόσο καλύτερη θα γίνει η ΑΕΚ.

2018 – Μια μαγική χρονιά για την Βασίλισσα

Η χρονιά που φεύγει σίγουρα θα είναι από τις σημαντικότερες στην ιστορία της μπασκετικής ΑΕΚ αφού επανήλθε στους τίτλους μετά από πάρα πολλά χρόνια. Το κύπελλο Ελλάδας κατακτήθηκε απέναντι σε 2 ιστορικές ομάδες της Ευρωλίγκας, σε ματς νοκ άουτ που έκριναν τίτλο, με την ΑΕΚ να κερδίζει απόλυτα δίκαια με μπάσκετ επιβολής στον τελικό, ούσα ξεκάθαρα καλύτερη για 40 λεπτά.

Φυσικά ποιος μπορεί να ξεχάσει το διήμερο πάρτι του Φάιναλ 4, όπου συνολικά 40 χιλιάδες κόσμου μετέτρεψαν το ΟΑΚΑ σε ένα φλεγόμενο γήπεδο και ο αρχηγός της ΑΕΚ, Ντούσαν Σάκοτα, σήκωσε ψηλά το 3ο Ευρωπαϊκό τρόπαιο της Βασίλισσας.

Είναι βέβαιο ότι με την παρουσία του Μάκη Αγγελόπουλου στο τιμόνι της ΑΕΚ και με την κατάλληλη στήριξη και υπομονή από τον κόσμο της, τέτοιες στιγμές θα επαναληφθούν και στο μέλλον.

ΥΓ. Χρόνια Πολλά σε όλους και καλή χρονιά σε εσάς και τις οικογένειές σας.