Μια ΑΕΚάρα με μπασκετάρα, 100άρα και όχι «κλεφτοπόλεμο»

Τι ζήσαμε πάλι θεέ μου, τι ματσάρα ήταν αυτή που είδαν τα μάτια μας. Σε ένα φανταστικό παιχνίδι, κυριολεκτικά διαφήμιση του μπάσκετ, η απίθανη ΑΕΚ κέρδισε τον Παναθηναϊκό μόλις 2 μέρες μετά την τεράστια νίκη που πέτυχε μέσα στην Ρωσία επί της ΤΣΣΚΑ και μάλιστα σκοράροντας 100 πόντους. Είχαμε πει ότι η ΑΕΚ θα έπρεπε να κάνει το τέλειο παιχνίδι για να έχει ελπίδες απέναντι στους πράσινους και πραγματικά αυτό έκανε, πραγματοποιώντας μια από τις κορυφαίες εμφανίσεις των τελευταίων χρόνων.

Τα φάουλ του Λάνγκφορντ… αιφνιδίασαν τον Παναθηναϊκό

Καταρχάς πριν πάμε στην ανάλυση του αγώνα θα πρέπει να τονίσουμε κάτι που ήταν πολύ σημαντικό, ίσως σημαντικότερο και από τις τακτικές των προπονητών. Οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν ψυχολογικά και πνευματικά άρτια προετοιμασμένοι, μπήκαν στο ματς με το μάτι τους να γυαλίζει και χωρίς δεύτερες σκέψεις για το τι έπρεπε να κάνουν ανά πάσα στιγμή.

Τα 3 φάουλ του Λάνγκφορντ σε μόλις 2.44’ έδειχναν στο ξεκίνημα του αγώνα να είναι ένα καίριο πλήγμα για την ΑΕΚ αφού ο καλύτερος της παίκτης ουσιαστικά τέθηκε εκτός αγώνα για τουλάχιστον όλο το πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, αντί αυτό το γεγονός να προβληματίσει την ομάδα της ΑΕΚ, θα λέγαμε ότι μάλλον αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι είχαν προετοιμάσει όλο το αμυντικό gameplan τους, στην εξουδετέρωση του πρώτου σκόρερ του πρωταθλήματος και όταν αναγκαστικά η Ένωση άλλαξε τρόπο παιχνιδιού δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Οι111 παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου, χωρίς να έχουν τον ηγέτη τους στο παρκέ, γύρισαν περισσότερο την μπάλα, είχαν πολύ γρήγορη κυκλοφορία, εξαιρετικές αποστάσεις και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι σμπαράλιασαν την περιφερειακή άμυνα των πράσινων με πικ εν ρολ και έξτρα πάσες.

via GIPHY

Προσέξτε πώς ο Ρέι με την πάσα του εξουδετερώνει το hedge out των 2 παικτών του ΠΑΟ, ενώ ο Σλότερ γνωρίζοντας ήδη που βρίσκεται ο Γιαννόπουλος, στρίβει το κορμί του και βγάζει μια πάσα στην γωνία ουσιαστικά διαλύοντας τις περιστροφές των πρασίνων με την τριγωνομετρία της επίθεσης να είναι ιδανική. Αυτό έγινε αρκετές φορές αφού η ΑΕΚ ήταν πάρα πολύ διαβασμένη και προετοιμασμένη για αυτό το κομμάτι και φυσικά όταν βρίσκει ρυθμό μια ομάδα επιθετικά βγάζοντας σουτ με πολύ καλές προϋποθέσεις, αρχίζει και βρέχει τρίποντα (12/19 στο 1ο ημίχρονο). Γενικά οι γκαρντ τις ΑΕΚ έκαναν ότι ήθελαν και ακολούθησαν κατά γράμμα τις εντολές του προπονητικού τιμ που ήθελε να χτυπήσει πάνω στον πολύ αδύναμο αμυντικά Φρεντέτ αλλά και στα αργά πόδια του Παπαγιάννη. Έτσι η ΑΕΚ τελείωσε το 1ο ημίχρονο προηγούμενη με 9 πόντους έχοντας σκοράρει το απίθανο νούμερο των 63 πόντων σε 20 λεπτά.

Ο ΠΑΟ θα αντιδρούσε και η ΑΕΚ το ήξερε

Μετά από αυτό το μαγικό ημίχρονο, ήταν δεδομένο ότι δεν θα μπορούσε η ΑΕΚ να παίξει και στους ίδιους ρυθμούς στο 2ο ημίχρονο ενώ και η άμυνα του Παναθηναϊκού θα έσφιγγε παραπάνω για να γυρίσει στο παιχνίδι. Παρόλο που οι πράσινοι ήταν κουρασμένοι από το μακρύ ταξίδι της Παρασκευής, έβγαλαν αντίδραση στο τελευταίο δεκάλεπτο αφήνοντας την ΑΕΚ άποντη για 4.5 λεπτά και τελικά περνώντας μπροστά στο σκορ με ένα φλόουτερ του Ράις. Σημαντικός παράγοντας σε αυτήν την ανατροπή ήταν ο Τζόνσον, ένας παίκτης μακρύς, πολύ γρήγορος και καλός αμυντικός που έκλεισε χώρους και δυσκόλεψε την κυκλοφορία με τα μακριά του χέρια.

Κάπως έτσι φτάνουμε στο 85-86 του 35ου λεπτού με την ΑΕΚ να έχει απωλέσει το προβάδισμα της και να αναζητεί λύσεις στο σκοράρισμα. Αυτές οι στιγμές βέβαια, είναι για τις μεγάλες προσωπικότητες και η ΑΕΚ είναι τυχερή να έχει τουλάχιστον 3 στο φετινό της ρόστερ, προεξάρχοντος φυσικά του τεράστιου Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Ρικ Πιτίνο γνωρίζοντας ότι θα είναι αυτός ο κύριος εκτελεστής, έστειλε πάνω του τον Τζόνσον που η αλήθεια είναι ότι τον δυσκόλευε αρκετά. Για αυτό το λόγο ο Ηλίας Παπαθεοδώρου απαντώντας στην σκακιέρα των πάγκων, έχοντας και την απειλή του Ρέι στο γήπεδο, έδωσε εντολή στον 24χρόνο Αμερικανό να πηγαίνει να κάνει ένα σκριν στο Λάνγκφορντ, έτσι ώστε ο Ράις που τον μάρκαρε να αλλάζει στο σκριν και να πηγαίνει στον Κιθ όπως φαίνεται παρακάτω.

via GIPHY

Ο Λάνγκφορντ βρίσκοντας απέναντι του έναν πιο κοντό παίκτη και αδύναμο αμυντικό πέτυχε 8 πόντους με 2 τρίποντα και έδωσε την ασίστ για το κάρφωμα του Σλότερ, πιστοποιώντας ότι είναι γεννημένος για να παίρνει ευθύνες στα κρίσιμα και να βάζει μεγάλα σουτ.

Στην τελευταία φάση και με την διαφορά στους 3, έγινε λάθος, αφού μέσα στον χαμό των τελευταίων δευτερολέπτων οι παίκτες της ΑΕΚ δεν άκουγαν τον πάγκο που ζητούσε φάουλ και 2 βολές για τον Παναθηναϊκό, αλλά ευτυχώς η άμυνα του ΣαντΡος δεν επέτρεψε στον Ράις να δει το καλάθι καθαρά.

Ο MVP του ματς

Σε ένα τέτοιο τέλειο ματς από πλευράς ΑΕΚ είναι πολύ δύσκολο να βρεις κάποιον που να μην διακρίθηκε. Από ποιον να πρώτο αρχίσουμε ; Από τον μεγάλο Κιθ που ενώ είδε όλο το πρώτο ημίχρονο από τον πάγκο εκνευρισμένος, μπήκε στο τέλος και έβαλε 11 πόντους σε 15 λεπτά; Από τον Σλότερ που έδωσε απίστευτες μάχες με τους ψηλούς του Παναθηναϊκού και βρισκόταν σαν σκιάχτρο μέσα στην ρακέτα για τα drive των κοντών ; Από τον Κέντρικ Ρέι που έδειξε και σήμερα πόσο παικταράς είναι και πόσο πολύτιμος όταν έχει μεγάλο ρόλο στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας σκοράροντας 15 πόντους σε 21 λεπτά; Για τον βιονικό Κουβανό που σε άλλο ένα 40λεπτο ματς, μάρκαρε τον Φρεντέτ, τον Ράις, τον Καλάθη, έβαλε 11 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ έκανε 4 ασιστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και….σκούπισε και το παρκέ μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Χάρης Γιαννόπουλος είναι ένα ξεχωριστό κεφάλαιο. Στο χθεσινό ματς έκανε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ προσφέροντας άμεσους πόντους από τον πάγκο (instant scoring) δείχνοντας ότι φέτος είναι σε εξαιρετική κατάσταση σκοράροντας 19 πόντους σε μόλις 16 λεπτά με ένα χαμένο σουτ.

via GIPHY

Τα συστήματα που υπάρχουν για να βγαίνει να σουτάρει, εφαρμόζονται σωστά και ο Χάρης δικαιώνει τον προπονητή που τον κράτησε στην ομάδα και του έδωσε τον ρόλο που μπορεί να ανταποκριθεί.

Θα με συγχωρήσετε όμως, αλλά τον τίτλο του MVP σε αυτό το ματς θα τον δώσω στον Ηλία Παπαθεοδώρου και σε όλο το επιτελείο του, που εμφάνισαν μια ΑΕΚ πανέτοιμη για μια μεγάλη νίκη και ως αναφορά την τακτική αλλά και πνευματικά. Η ΑΕΚ χτύπησε στις δεδομένες αδυναμίες του Παναθηναϊκού στην περιφερειακή άμυνα και στους αργούς ψηλούς, διαβάζοντας ανά πάσα στιγμή τα δεδομένα και κάνοντας ματ στον μεγάλο Ρικ Πιτίνο.

Η νίκη της ΑΕΚ έχει διπλή σημασία γιατί ήρθε παίζοντας το μπάσκετ του Παναθηναϊκού, δηλαδή σε υψηλό ρυθμό και πάνω από τους 90 πόντους. Αν λέγαμε πριν το ματς ότι η ΑΕΚ θα δεχτεί 97 πόντους το πιθανότερο ήταν να συζητούσαμε για το μέγεθος της ήττας. Η Ένωση όμως δεν έπαιξε κλεφτοπόλεμο, κέρδισε γιατί ήταν πολύ καλύτερη στο γήπεδο σε όλον τον αγώνα, όπως παραδέχτηκε και ο προπονητής των πρασίνων.

Επιχείρηση προσγείωση

Με την επικράτηση επί του τριφυλλιού, η ΑΕΚ βρέθηκε στην 2η θέση, ξεπερνώντας τον Προμηθέα και ουσιαστικά καλύπτοντας το άσχημα ξεκίνημα της σεζόν. Αλήθεια θυμάται κανένας τι γραφόταν και λεγόταν μετά την ήττα από το Ρέθυμνο; Η υπομονή πάντα επιβραβεύει αυτούς που δουλεύουν και στην περίπτωση της ΑΕΚ αυτό είναι γεγονός. Προσοχή όμως. Αυτή την στιγμή η ΑΕΚ δεν έχει πετύχει απολύτως ΤΙΠΟΤΑ. Το μόνο που μπορούμε να πούμε είναι ότι συνεχίζει να βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι. Ούτε η απόσταση από τον Παναθηναϊκό μίκρυνε ούτε έγινε φαβορί για κάτι. Όλα θα γίνουν με τον καιρό αρκεί να υπάρχει στήριξη από τον κόσμο όπως στο χθεσινό ματς που ήταν συγκλονιστικός και το χάρηκε με την ψυχή του.

ΥΓ. Σε αυτήν την ομάδα ξαναλέω, θα μπει ο Βλάντο και ο Γκραντ.
ΥΓ2. Στην διαδικτυακή εκπομπή του ENWSI TV, θα έχουμε την ευκαιρία να πούμε πολλά περισσότερα για τον αγώνα και τα παρασκήνια της αναμέτρησης.