Με 46-7 νίκες και 129-42 γκολ, τα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ, ντέρμπι δεν τα λες!

Ο Γενάρης ήταν… ΑΕΚ με «4 στα 4» στο πρωτάθλημα και 10-0 γκολ συν την αυτονόητη πρόκριση στο Κύπελλο επί του Κισσαμικού. Στο ματς με τον Λεβαδειακό υπήρξε και γκρίνια, αλλά στην πραγματικότητα, δεν έγινε και κάτι τόσο πολύ διαφορετικό, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια που νίκησε η ΑΕΚ.

Μπήκε δυνατά, πίεσε ψηλά και σκόραρε νωρίς, όπως είχε κάνει και με τον ΠΑΣ και με τον Αστέρα και με τον Πανιώνιο. Απλά, χθες, δεν έγιναν γκολ, οι δύο κλασικές ευκαιρίες που ακολούθησαν το γκολ του Πόνσε, για να φύγει το ημίχρονο με 3-0 και να σχολάσει ο… γάμος από νωρίς.

Σε όλα τα δεύτερα ημίχρονα αυτών των παιχνιδιών που έχει κερδίσει η ΑΕΚ, η απόδοσή της έπεφτε σταδιακά αφού εμφανιζόταν η κόπωση. Τα εννέα γκολ από τα δέκα, τα έχει πετύχει στα πρώτα ημίχρονα και μόνο το ένα στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Πανιώνιο, κι αυτό από το λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα. Είναι λογικό να βγαίνει η κούραση σε παίκτες που παίζουν συνεχώς, από τη στιγμή που το ρόστερ για τον «άλφα» ή «βήτα» λόγο, έχει μικρύνει.

Και τώρα, αρχίζουν τα πιο δύσκολα ματς σε έναν Φλεβάρη, που θα κρίνει τα πάντα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πούμε και τι σημαίνουν για την ΑΕΚ, τα ματς που έρχονται. Η αρχή γίνεται την Κυριακή στο ΟΑΚΑ, με την αναμέτρηση κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Από τη στιγμή που η τρίτη ομάδα της βαθμολογίας υποδέχεται την πρώτη, δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι μιλάμε για ένα πολύ μεγάλο, όσο και αμφίρροπο ματς. Νομίζω μάλιστα, ότι είναι από τις σπάνιες φορές, που δεν μπορείς ξεκάθαρα να χαρακτηρίσεις ως φαβορί την ΑΕΚ σε ματς που υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στην Αθήνα.

Η ομάδα του Λουτσέσκου είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για να πάρει το πρωτάθλημα, έχει μια τρομερή αήττητη πορεία, ανεξαρτήτως του πως παίζει και του πως έχει πάρει κάποια παιχνίδια και είναι απόλυτα φυσιολογικό, οι παίκτες του ΠΑΟΚ να διακατέχονται από σούπερ ψυχολογία.

Η ΑΕΚ, από την αντίπερα όχθη, έχει τεθεί νοκ άουτ για τη μάχη του πρωταθλήματος, εδώ και καιρό παίζει ασταμάτητα με την πλάτη στον τοίχο για να μην απωλέσει τις ελπίδες της για την 2η θέση και ναι μεν κερδίζει τα τελευταία της τέσσερα ματς, αλλά χωρίς να έχει μειώσει τη βαθμολογική απόσταση από τον ΟΣΦΠ, αφού κερδίζει κι εκείνος.

Είναι λοιπόν η μάχη της Κυριακής, ματσάρα πραγματική κι από όποια πλευρά κι αν το δει κανείς, το παιχνίδι είναι ανοιχτό και στα τρία αποτελέσματα. Άλλο όμως αυτό κι άλλο να αποκαλείται μια οποιαδήποτε αναμέτρηση μεταξύ ΑΕΚ-ΠΑΟΚ «ντέρμπι».

Το χαρακτηρισμό «ντέρμπι» τον έχει αποδώσει η ιστορία των αναμετρήσεων στις εντός και εκτός έδρας μάχες, που έχουν δώσει μεταξύ τους, η ΑΕΚ, ο ΟΣΦΠ και ο ΠΑΟ, αλλά και στα παιχνίδια των τριών μεγάλων στην Τούμπα, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν και παραμένει ιστορικά δυνατός.

Για να χαρακτηριστεί ως ντέρμπι, μια μάχη ανάμεσα σε δύο ομάδες, θα πρέπει να αποτυπώνεται και μια σχετική ισορροπία στα μεταξύ τους παιχνίδια. Και η ΑΕΚ εκ καταβολής Α’ Εθνικής, όταν υποδέχεται τον ΠΑΟΚ μετράει 46 νίκες, 7 ήττες κι ενώ 10 ματς έχουν τελειώσει ισόπαλα.

Αν μάλιστα εστιάσουμε αποκλειστικά σε αυτές τις επτά ήττες, θα διαπιστώσουμε ότι μόνο οι τρεις έχουν γίνει στη Νέα Φιλαδέλφεια (1972-1973 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-2, 1996-1997 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2 και 2002-2003 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 3-4, όπου και τις τρεις αυτές σεζόν, ο ΠΑΟΚ δεν κέρδισε την «Ένωση» στην Τούμπα).

Δύο φορές, έχει κερδίσει ο ΠΑΟΚ μέσα στο ΟΑΚΑ (1986-1987 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-2 καθώς και τη σεζόν του υποβιβασμού 2011-2012 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-2), μια στο ουδέτερο «Καραϊσκάκη» (1968-1969 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 0-1) και άλλη μια στην ουδέτερη έδρα της Κορίνθου (1982-1983 ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 1-3). Στα δε γκολ, χάνεται ο… λογαριασμός, με την ΑΕΚ να μετράει 129 και τον ΠΑΟΚ 42!

Συγγνώμη κιόλας, αλλά με 46-7 νίκες και 129-42 γκολ, συνολικά σε όλα τα πρωταθλήματα, τα ΑΕΚ-ΠΑΟΚ ντέρμπι δεν τα λες. Για να ξέρουμε και τι λέμε, δηλαδή…