Κάθε αρχή και δύσκολη

Ξεκίνησε το πρωτάθλημα της Basket League με την Ένωση να γνωρίζει την πρώτη ήττα της, στο δυσκολότερο ματς που είχε να παίξει φέτος, απέναντι στον Παναθηναϊκό εκτός έδρας. Σίγουρα και οι 2 ομάδες είναι ανέτοιμες ακόμα, με την ΑΕΚ να έχει την απουσία του βασικού της σέντερ (Σλότερ) αλλά και τον Ματσιούλις με ελάχιστες προπονήσεις. Φυσική συνέπεια να έρθει η ήττα με μεγάλη διαφορά, αφού η Βασίλισσα δεν μπόρεσε να είναι ανταγωνιστική για παραπάνω από 25 λεπτά και έχασε την επαφή στο σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Πριν προχωρήσουμε στην ανάλυση του αγώνα θα ήθελα να ξεκαθαρίσουμε κάτι εξ αρχής για να υπάρχει και μια αίσθηση της πραγματικότητας και να μιλάμε σε μια υπαρκτή βάση. Η διαφορά του Παναθηναϊκού από την ΑΕΚ είναι τεράστια και σε ποιότητα και σε μπάτζετ και σε τεχνογνωσία. Δεν μπορεί να υπάρξει καμία σύγκριση των 2 ομάδων σε κανένα επίπεδο και αυτό θα πρέπει να έχουμε πάντα στο μυαλό μας όταν θέλουμε να κάνουμε κριτική. Το ρόστερ της ΑΕΚ και η ομαδική της λειτουργία θα κριθεί μέσα στην χρονιά σε όλα τα άλλα παιχνίδια εκτός από αυτά με τον Παναθηναϊκό που δεν είναι και δεν πρέπει να αποτελούν μέτρο σύγκρισης.

Η μόνη ελπίδα για να μπορέσει η ΑΕΚ να κοντράρει την ομάδα του Πεδουλάκη είναι να την βρει ανυποψίαστη (πράγμα σπάνιο γιατί πάντα με την ΑΕΚ είναι συγκεντρωμένη) ή κουρασμένη από τις υποχρεώσεις στην Ευρωλίγκα. Όταν μιλάμε για την πρώτη αγωνιστική, όλα αυτά πάνε περίπατο ειδικά από το σημείο που η ΑΕΚ είναι μια καινούργια ομάδα με 9 νέους παίκτες, ενώ ο ΠΑΟ έχει κρατήσει το μεγαλύτερο μέρος του περσινού κορμού του. Άρα μια τέτοια ήττα, υπό αυτές τις συνθήκες είναι κάτι παραπάνω από αναμενόμενη.

2 διαφορετικά πρόσωπα

Η ΑΕΚ είχε 2 καλά διαστήματα μέσα στον αγώνα που έδειξε στοιχεία δουλεμένης ομάδας με καλή κυκλοφορία και δημιουργία που όμως δεν καρποφορούσαν αφού χάθηκαν αρκετά lay up και ελεύθερα σουτ. Από το ξεκίνημα μέχρι το 15ο λεπτό στο 1ο ημίχρονο και τα 5-6 λεπτά της 3ης περιόδου, η Ένωση έδειξε στοιχεία συγκροτημένης ομάδας που είχε μια στόχευση μέσα στο παιχνίδι της.

Ξέραμε ότι το μεγάλο όπλο του Παναθηναϊκού είναι η επίθεση του στα πρώτα 8 δευτερόλεπτα, αφού με το που παίρνει το ριμπάουντ κοιτάζει να επιτεθεί στο transition είτε με early post up από τα τεσσάρια του, είτε με γρήγορη κυκλοφορία και περιφερειακό σουτ. Για αυτό η ΑΕΚ προσπάθησε να δυσκολέψει και να καθυστερήσει το αμυντικό του ριμπάουντ, με τον Κακλαμανάκη να πηδάει σε όλες τις φάσεις για επιθετικό, ενώ οι γρήγορες επιστροφές ήταν αναγκαίες για να μην αφήσουν τον ΠΑΟ να βρει ρυθμό.

Στην επίθεση της ΑΕΚ, ήταν ξεκάθαρο ότι ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ήθελε να χτυπήσει τα αργά πόδια του Παπαγιάννη στην πικ εν ρολ άμυνα, για αυτό τον σημάδευε συνεχώς όσο ήταν στο παρκέ. Έτσι στο πρώτο ημίχρονο, με την ΑΕΚ πολύ συγκεντρωμένη και ακολουθώντας πιστά το πλάνο της αντιμετώπιζε την ομάδα του Παναθηναϊκού αρκετά καλά, με τον Γκίκα να διαβάζει πολύ σωστά τις φάσεις στην επίθεση ενώ στην άμυνα έδειχνε συμπαγής και έδινε μάχες. Βέβαια η διαφορά ποιότητας είναι τέτοια, που στα 1-2 λεπτά που έχασε το μυαλό της η ΑΕΚ η διαφορά μεγάλωνε παρόλο που η εικόνα του αγώνα δεν το δικαιολογούσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως και μετά από ένα καλό πεντάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε, βρήκε λύσεις και ουσιαστικά καθάρισε το ματς με τον Τόμας να μοιάζει ασταμάτητος αφού κανένας από τα τεσσάρια της ΑΕΚ δεν κατάφερε να τον περιορίσει. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν μια ευκαιρία για τους προπονητές να δοκιμάσουν διάφορα σχήματα αφού η διαφορά είχε ξεφύγει και η υπόθεση νίκη είχε κριθεί.
Η συνολική απόδοση της ΑΕΚ ασφαλώς και δεν ήταν αυτή που έπρεπε αλλά στα καλά της διαστήματα έδειξε πράγματα που αφήνουν ελπίδες για το μέλλον. Αν και βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο ακόμα, είχε αρκετά καλά plays που βγήκαν αλλά δεν μπήκαν τα σουτ (στο μέλλον θα μπουν, αφού μιλάμε για καλούς σουτέρ) ενώ και αμυντικά παρά την απουσία του Σλότερ δεν άφησαν τους ψηλούς του ΠΑΟ να κυριαρχήσουν.

Σίγουρα χρειάζεται πολύ δουλειά αυτά τα 20 λεπτά να γίνουν αρχικά 27-28 και μετά 35 αλλά δυστυχώς αυτό γίνεται μόνο με τον χρόνο μέσα από τις προπονήσεις και τους αγώνες. Να μην ξεχνάμε ότι για ένα μεγάλο διάστημα της προετοιμασίας έλειπαν 5 από τους 6 ξένους και μόνο την εβδομάδα που μας πέρασε έκανε η ΑΕΚ κάποιες προπονήσεις με μόνη απουσία τον Σλότερ. Άρα δουλειά και υπομονή για να μπορέσει να επέλθει βελτίωση από αγώνα σε αγώνα.

«Εγκλωβισμένος» ο Λάνγκφορντ, ξεχάστηκε στον πάγκο ο Γκίκας

Αν θέλουμε να δούμε ατομικά κάποιους παίκτες, το βαρύ πυροβολικό της ΑΕΚ, ο Λάνγκφορντ εγκλωβίστηκε από την άμυνα του Παναθηναϊκού και τον Νικ Καλάθη και δεν μπόρεσε να απειλήσει όσο θα ήθελε. Βέβαια παίκτες με την εμπειρία του Λάνγκφορντ και του Ματσιούλις που γνωρίζουν πολύ καλά το σώμα τους, ξέρουν πότε να φορτσάρουν και να πιέσουν τους εαυτούς τους για να είναι έτοιμοι όταν θα κρίνονται πράγματα.

Από εκεί και πέρα μου προκάλεσε απορία για ποιο λόγο ο Γκίκας ξεχάστηκε στον πάγκο μετά την πρώτη περίοδο που ήταν πολύ καλός με 5 πόντους και μυαλωμένο παιχνίδι, ενώ και ο ΣαντΡος αρκέστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα πάνω στον Φριντέτ και δεν πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση.

Όσοι θυμάστε πόσο επέμενα στην απόκτηση του Κακλαμανάκη, νομίζω σήμερα θα καταλάβατε γιατί. Ο 24χρόνος σέντερ είναι πολύ εξελίξιμος παίκτης και έχει στοιχεία σύγχρονου ψηλού. Είναι πολύ καλός σαν ρόλερ μετά από σκριν στην μπάλα αφού μπορεί να τελειώνει δυναμικά τις φάσεις και με τα 2 χέρια, ενώ και στην άμυνα, χάρις στα γρήγορα του πόδια και τα αθλητικά του προσόντα, είναι ικανότατος αμυντικός στο πικ εν ρολ. Αυτό έδειξε και σήμερα, αφού όσο βρισκόταν στο παρκέ ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βγάλει συνεργασία κοντού-ψηλού.
Ο Κέντρικ Ρέι παρόλο που ήταν αρκετά άστοχος σήμερα σε εύκολα για την κλάση του σουτ, έδειξε ότι έχει άνετα την προσωπική φάση και μπορεί να πάει μέχρι τέλους μέσα στο καλάθι. Αν κάτι πρέπει να βρει στην πορεία, είναι η μεγαλύτερη ισορροπία μεταξύ των εκτελεστικών και οργανωτικών καθηκόντων του.

Ο Μαυροειδής… εκτέθηκε αμυντικά

Ο Δημήτρης Μαυροειδής αναγκάστηκε να έχει μεγαλύτερη συμμετοχή λόγω της απουσίας τους Σλότερ και εκτέθηκε αμυντικά αφού δεν μπορεί να παίξει σε αυτές τις ταχύτητες που απαιτούνται σε αυτό το επίπεδο. Με το που πέρασε στο ματς και ενώ η ΑΕΚ κέρδιζε 13-15, ο Παναθηναϊκός τον στόχευσε στην άμυνα και έκανε ένα σερί 10-0 σε 2,5 λεπτά και πήρε τα ηνία του ματς. Μόλις επανέλθει και ο τραυματίας Αμερικανός θα περιοριστεί ο ρόλος του και θα παίρνει χρόνο στα παιχνίδια με υποδεέστερους αντιπάλους.

Τα 3 τεσσάρια της ομάδας (Ματσιούλις, Λίνος,Γιάνκοβιτς) δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν σε κανένα σημείο του αγώνα ούτε επιθετικά αλλά κυρίως αμυντικά. Οι 3 μαζί σκόραραν 8 πόντους και ο Τόμας μόνος του 26. Αυτό τα λέει όλα για την απόδοση τους.

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενο blog και θα το διαβάζετε πολύ συχνά από εδώ και πέρα, η ομάδα της ΑΕΚ θέλει χρόνο. Τα νεκρά διαστήματα και κάποια λάθη στην άμυνα είναι απόρροια της έλλειψης συνοχής και χημείας που (λογικά) δεν έχει ακόμα η ΑΕΚ και θα αποκτήσει από την καθημερινή τριβή στην προπόνηση και στους αγώνες. Για αυτό λοιπόν, καλό θα είναι να κάνουμε υπομονή κάποιους μήνες μέχρι να ρολάρει η ομάδα αφού ο στόχος είναι να είναι έτοιμη μετά τον Δεκέμβριο που σοβαρεύουν τα πράγματα. Η γκρίνια και τα αναθέματα από το πρώτο ματς δεν έχουν κανένα νόημα αυτή την στιγμή.