Η βάση όλων είναι η άμυνα

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ που υπέταξε τον αδύναμο Πανιώνιο σε ένα ματς που η διαφορά δυναμικότητα ήταν παραπάνω από εμφανής. Θα μου πείτε γιατί με το Ρέθυμνο τι ήταν όπου η ΑΕΚ έχασε; Εκείνο το παιχνίδι σαν να ταρακούνησε άπαντες μέσα στην ομάδα και η εικόνα των παικτών από τότε είναι ιδιαίτερα σοβαρή.

4 λεπτά δουλειά

Αυτά τα παιχνίδια τα οποία η νίκη είναι σχεδόν δεδομένη, σκοπός είναι να καθαρίσει το ματς γρήγορα, να μην υπάρχει κάποιος τραυματισμός, να μπορέσουν να ξεκουραστούν οι επιβαρυμένοι παίκτες και να πάρουν χρόνο συμμετοχής όσοι δεν είχαν ευκαιρίες μέχρι σήμερα. Από αυτήν την άποψη όλα πήγαν τέλεια στον αγώνα. Εν όψη του δύσκολου αγώνα της Τετάρτης στην Τουρκία, ο Λάνγκφορντ έπαιξε μόλις 15 λεπτά, ενώ και ο Σαντ-Ροος επιτέλους βρήκε χρόνο ξεκούρασης αν μπορούμε να το πούμε αυτό αφού έπαιξε 25 λεπτά. Σε αυτό βοήθησε και η πολύ καλή παρουσία του Γιαννόπουλου ο οποίος έδειξε αυτό που γνωρίζουμε ότι χρειάζεται για να αποδώσει. Ο Χάρης είναι παίκτης ρυθμού, θέλει να βρίσκεται αρκετό χρόνο στο παρκέ και όταν τον έχει μπορεί να κάνει εμφανίσεις όπως η σημερινή. Είναι λίγο δύσκολο σε πιο δυνατά παιχνίδια να βρίσκεται τόση ώρα στο παρκέ και να του ζητείται να πάρει μόλις 2 σουτ και να τα βάλει αλλά έτσι είναι η ΑΕΚ, οπότε είναι σημαντικό σε τέτοιας δυναμικότητας ματς να παίρνει λεπτά συμμετοχής.

Η ΑΕΚ καθάρισε πολύ γρήγορα την υπόθεση νίκη αφού από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο είχε διψήφια διαφορά. Με την επιστροφή του Γιάνκοβιτς στην πεντάδα ξεκίνησε η Ένωση το ματς με τον παίκτη να είναι ιδιαίτερα θετικός στο παιχνίδι. Τα πάντα κρίθηκαν και πάλι από την άμυνα, όπως και στο παιχνίδι της Τετάρτης με την διάθεση και την συγκέντρωση των κιτρινόμαυρων να κινείται σε πολύ υψηλά επίπεδα, εκτός από ένα νεκρό διάστημα στο 3ο δεκάλεπτο.

Τα πάντα ουσιαστικά τελείωσαν όταν ο Σλότερ μπήκε και πάλι στο γήπεδο για να κλειδώσει την ρακέτα μόνο που αυτή την φορά και για πρώτο αγώνα φέτος είχε και δίπλα του τον Γιάνκοβιτς. Ο Αμερικάνος παιχνίδι με το παιχνίδι δείχνει όλο και καλύτερος, οι αντιδράσεις μοιάζουν πιο γρήγορες και αποτελεί βασικό πυλώνα του αμυντικού οικοδομήματος της ομάδας. Σήμερα απέναντι σε έναν πολύ ποιοτικό παίκτη αλλά σε κακή κατάσταση όπως ο Σάμουελς πήγε εξαιρετικά. Στην ομάδα περιμένουν σε 10-15 μέρες να έχει φτάσει στο επιθυμητό σημείο για να ξεκινάει και βασικός. Η διαφορά στο σημερινό ματς είναι ότι ο Ηλίας Παπαθεοδώρου τον έβαλε αρκετή ώρα με τον Γιάνκοβιτς, που είναι ένα παιδί με ύψος, πολύ μεγάλο άνοιγμα χεριών και ελαφρύς στις κινήσεις του. Οι δυο τους μαζί προστατεύουν πολύ καλά την ρακέτα οπότε ας ελπίσουμε ότι από εδώ και πέρα δεν θα ξαναέχουν προβλήματα.

Επιθετικά η ομάδα δούλεψε αρκετά καλά, τα συστήματα έβγαιναν και σε συνέχεια από το ματς της Τετάρτης, εμφανίστηκε και πάλι ισορροπία στις επιθετικές επιλογές μεταξύ δίποντων-τρίποντων. Σίγουρα οι αντίπαλοι δεν ήταν και οι δυνατότεροι αλλά το θέμα είναι σιγά σιγά να ρολάρει και επιθετικά εφόσον έχει βρει τις σταθερές στην άμυνα.

Τι πρέπει να κάνει από εδώ και πέρα

Αυτό που δεν θα δούμε και πάλι είναι την ομάδα να παίζει πλήρης, αφού ο Ρέι τραυματίστηκε στην προπόνηση της Παρασκευής και θα απουσιάσει αρκετό καιρό από τους αγώνες τις ΑΕΚ. Είναι τρομερή η ατυχία που υπάρχει, αφού αυτό ήταν το 9ο ματς της Ένωσης φέτος με την ομάδα να έχει παίξει μόνο την Τετάρτη για πρώτη φορά με όλους τους παίκτες διαθέσιμους.

Είναι σημαντικό ότι όλοι οι παίκτες σκόραραν, πήραν χρόνο συμμετοχής και η ομάδα έδειξε να απελευθερώνεται από τον άγχος που την είχε πνίξει εξαιτίας των άσχημων αποτελεσμάτων που είχε στο ξεκίνημα. Αυτό που πρέπει να δούμε από εδώ και πέρα είναι μια σταθερότητα στα στάνταρ απόδοσης από αγώνα σε αγώνα, τα καλά διαστήματα να μεγαλώνουν και τα μπλακ άουτ να μικραίνουν μέχρι να ελαχιστοποιηθούν.

Είναι κρίσιμο να ανεβάσει την απόδοση του ο Ματσιούλις, που δείχνει να μην του βγαίνουν οι επιλογές του, όπως και ο Λίνος αφού θα χρειαστούν στην συνέχεια.

Το ματς της Τετάρτης είναι πολύ δύσκολο και μπορεί να αλλάξει όλη την ψυχολογία που είχε η ομάδα αλλά και ο κόσμος μέχρι τώρα. Μια μεγάλη νίκη θα την βάλει ξανά στο δρόμο για την διεκδίκηση της πρώτης θέσης έχοντας την Χάποελ εντός έδρας στο 2ο γύρο.

Για τον Τσάλμερς διαβάσατε στο χθεσινό blog στο enwsi.gr, βρίσκεται ήδη στην Αθήνα, θα περάσει από εξετάσεις και μένει να δούμε αν θα προλάβει να είναι στην αποστολή για Τουρκία. Η απώλεια του Ρέι και η σημαντικότητα του αγώνα ίσως του δώσουν κάποια λεπτά συμμετοχής αν και κατά τη γνώμη μου είναι παρακινδυνευμένο να βάζεις νέο παίκτη με μόλις 2 προπονήσεις και χωρίς να ξέρει καλά καλά τα ονόματα των συμπαικτών του.

ΥΓ: Αυτή είναι μια φάση στο τέλος της 1ης περιόδου που ο προπονητής της ΑΕΚ ζήτησε time out για να την αξιοποιήσει. Με μόλις 2.1 δεύτερα οι παίκτες συγχρονίστηκαν όπως πρέπει, τα σκριν έγιναν την κατάλληλη στιγμή και με την κατάλληλη αλληλουχία και ο Σλότερ σκόραρε. Μπορεί σε ένα τέτοιο ματς να μοιάζει ασήμαντο αλλά σε άλλα πιο κρίσιμα είναι σημαντικό η ομάδα να δουλεύει ειδικές καταστάσεις.