Η ΑΕΚ πρέπει να μένει «ζεστή»

Το πρώτο δυνατό-μεγάλο ματς της χρονιάς έφυγε για την ΑΕΚ. Και το πρόσημο είναι θετικό. Δεν ήρθε η νίκη που ήθελαν περισσότερο από τους 45.000 οπαδούς, οι ποδοσφαιριστές και ο Νίκος Κωστένογλου. Ωστόσο, μετά από ένα κακό-κάκιστο 25λεπτο που θα μπορούσε να πάθει μεγάλο κακό επανήλθε. Ναι δεν τσούλησε το 3-5-2. Ο ΠΑΟΚ διάβασε καλά το σύστημα και την ΑΕΚ. Αντιθέτως η ΑΕΚ δεν μπήκε όπως έπρεπε. Και επειδή ο αντίπαλος παραμένει αρκετά δυνατός, ποιοτικός και γεμάτος παρά τις απουσίες του μπήκε μπροστά στο σκορ, έφτιαξε φάσεις, κέρδισε πέναλτι, αλλά ευτυχώς για την ΑΕΚ έμεινε σε αυτό το 0-1.

Στόχος να παραμείνει κοντά σαν… ΑΕΚ

Το πως η ΑΕΚ κατάφερε άμεσα να αλλάξει από το 3-5-2 στο 4-2-3-1 που ήταν 4-4-2 πιστώνεται στην άμεση επέμβαση του Κωστέ και στην προσαρμοστικότητα των παικτών. Στο ημίχρονο μπήκαν και δύο παίκτες που θα υπηρετούσαν όσα ήθελε ο προπονητής τους. Ναι ο Γιακουμάκης δεν είναι Ολιβέιρα, ούτε ο Ντέλετιτς είναι Βέρντε. Αλλά ο πρώτος άνοιξε την άμυνα για να έχει μεγαλύτερο πεδίο δράσης ο Λιβάγια και οι υπόλοιποι παίκτες που πλησίαζαν στην περιοχή. Ο δεύτερος άπλωσε το παιχνίδι από δεξιά. Και αυτό μέτρησε στην φάση του 2-2. Κινήσεις που μέτρησαν. Θα έρθουν και τα ματς που δεν θα ξεκινήσεις καλά. Που δεν θα πιάσει το σύστημα. Και πρέπει να είσαι έτοιμος να το αλλάξει στην εξέλιξη του και να βάλει παίκτες να το υπηρετήσουν άμεσα. Η ΑΕΚ το πέτυχε αυτό.

Γενικότερα η ΑΕΚ ήταν… ΑΕΚ στο β’ ημίχρονο του ντέρμπι. Και αυτό μετρά στα συν για τον Νίκο Κωστένογλου. Ο στόχος είναι να παραμείνει η ομάδα επιπέδου ΑΕΚ παρά τα προβλήματα της. Να μένει κοντά στην κορυφή, να μένει ζεστή για τον τίτλο, να έχει κίνητρο και στόχο, την ώρα που την 25η Αυγούστου έμοιαζε μια… τελειωμένη ιστορία από πολλούς.

Μεγάλα σχέδια δεν βολεύουν

Η περπατησιά της ΑΕΚ θα φανεί εν πολλοίς στη Λάρισα. Δυνατό ματς, σε δύσκολο γήπεδο, με αντίπαλο που μπορεί να κερδίζει όλους μέσα στην έδρα του. Η ΑΕΚ καλείται να κερδίσει εκεί. Όπως έκανε στην Τραπεζούντα, όπως έκανε με τον Αστέρα Τρίπολης, όπως στο Αγρίνιο. Ίσως και εκτός έδρας με τον αντίπαλο να παίζει ποδόσφαιρο να βολεύεται καλύτερα με το 3-5-2. Θα φανεί τις επόμενες ημέρες. Το σημαντικό είναι να επιστρέψει ο Ολιβέιρα και ο Σιμόες στην 11αδα. Να αποκτήσει η ομάδα τα στοιχεία και τις λύσεις που δεν είχε με τον ΠΑΟΚ. Αν είναι γεμάτη θα μπορεί να πάρει πιο εύκολα τη νίκη μέσα στη Λάρισα. Αν το κάνει θα συνεχίσει σε πολύ καλό δρόμο και στη δεύτερη κρίσιμη διακοπή.καμια

Μεγάλα σχέδια δεν μπορεί να κάνει αυτή η ΑΕΚ. Μπορεί να πάει αγώνα με τον αγώνα. Δυστυχώς δεν μπορεί να έχει την ίδια ματιά για τον τίτλο με τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό, δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να το κατακτήσει. Και το 2018 χουνέρι τους έκανε.

Και ο προπονητής θα κάνει λάθη. Και σκέψεις που αρχικά δεν θα βγουν. Δείτε τι έκανε ο Μαρτίνς με τον Ολυμπιακό με τον ΠΑΟ και τον Ερυθρό Αστέρα. Ακόμη και στο ματς με την Λαμία, δεν έπαιξε καλά η ομάδα του. Δείτε και ο Φερέιρα πως δυσκολεύεται στον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα. Ολα είναι στο παιχνίδι. Η αντίδραση και οι απαντήσεις καμιά φορά είναι πιο σημαντικά στο 90λεπτο.

ΥΓ: Για την ανακοίνωση, την στάση και την πολιτική του ΠΑΟΚ δεν χρειάζονται πολλά. Στην 9ωρη διαδικασία στη δίκη του ΠΑΟΚ το 2018 για το ντου με όπλο και μπράβους του ιδιοκτήτη του, νόμιζα τα είχα ακούσει όλα από τους εκπροσώπους του. Τώρα φτάσαμε να διαβάσουμε και τέτοια ανακοίνωση. Πάει και πιο κάτω στην αξιοπρέπεια. Και είναι πραγματικά κρίμα. Η ΑΕΚ ας συνεχίσει το δρόμο της.

ΥΓ1: Ναι το 2-2 του Μάνταλου ήταν κανονικό όπως όλα τα πλάνα δείχνουν. Ναι θα μπορούσε να ακυρώσει και το γκολ του Ντέλετιτς στην φάση με τον Κρίστιτσιτς αν ήθελε πραγματικά. Τα παράπονα της ΑΕΚ εστίασαν στη διαφορετική ματιά στο πρώτο ημίχρονο στο φάουλ. Ολα εντελώς διαφορετικά μεταξύ τους. Καμία σύνδεση. Μόνο ο ΠΑΟΚ κατάφερε όλα να τα βάλει σε ένα κουβά και να βγει παραπονούμενος. Ο ΠΑΟΚ. Ναι…