Eψαχνε κίνητρο με Λαύριο, μεγάλο το τεστ με ΠΑΟ

Πολύ δύσκολη νίκη για την AEK, που πέρασε στην παράταση από το Λαύριο δείχνοντας και πάλι χαρακτήρα και προσωπικότητα όταν χρειάστηκε. Σίγουρα ο κόουτς δεν θα ήθελε οι παίκτες του να έχουν έξτρα καταπόνηση τρεις μέρες μετά το ματς με την Μπάμπεργκ και μόλις τέσσερις πριν το ματς με τον Παναθηναϊκό, αλλά η σθεναρή αντίσταση του Λαυρίου του χάλασε τα σχέδια.

Άλλο ένα ματς που η κακοδαιμονία χτύπησε και πάλι την Βασίλισσα, με τον Τσαλμπούρη να αποχωρεί τραυματίας με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Ματς ευρέσεως κινήτρου για την ΑΕΚ

Oλο το θέμα του σημερινού ματς για την Ένωση, ήταν να δείξει σε τι κατάσταση βρισκόταν μετά τον αποκλεισμό της Τετάρτης. Ξέρετε είναι πάρα πολύ δύσκολο όταν έχεις επενδύσει τόσο πολύ σε ένα ματς, όπως αυτό με την Μπάμπεργκ, όταν οι παίκτες τα έχουν δώσει όλα στο παρκέ, παίζοντας ακόμη και τραυματίες, όταν όλος ο οργανισμός χωρίς να βάζει μπροστά τις άπειρες δικαιολογίες που μπορεί να είχε, να αποκλείεσαι με τέτοιον τρόπο και να πρέπει να σηκώσεις κεφάλι μέσα σε 3 μέρες.

Πραγματικά αν βλέπατε τα πρόσωπα των παικτών μετά τον αγώνα αλλά και όλων των ανθρώπων που είναι στην καθημερινότητα της ομάδας, θα καταλαβαίνατε για τι ισχυρό χτύπημα μιλάμε. Αυτό το ψυχολογικό άδειασμα αλλά και η φυσική κούραση ήταν τα ερωτήματα που θα έπρεπε να απαντήσει στο σημερινό ματς ο κόουτς Μπάνκι περισσότερο από την αντιμετώπιση της φορμαρισμένης ομάδας του Λαυρίου.

Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, που η ΑΕΚ δέχτηκε 28 (!!) πόντους, φαινόταν ξεκάθαρα ότι ήταν ακόμα σοκαρισμένοι χωρίς συγκέντρωση και καθαρό μυαλό. Έπρεπε να έρθει η δεύτερη πεντάδα για να γυρίσει το παιχνίδι από το -9 και να βάλει την ΑΕΚ σε θέση οδηγού πριν τελειώσει το ημίχρονο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 14-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνεχίστηκε η χαλαρή προσέγγιση του ματς από τους περισσότερους παίκτες, που φώναζαν ότι δεν έχουν και τρομερή διάθεση για να παίξουν άμυνα με εξαίρεση τον τρομερό Ντελρόι Τζέιμς που νόμιζες ότι κρατούσε την ρακέτα σχεδόν μόνος του.

Η ομάδα του Λαυρίου σε όλο το ματς δεν έκανε τίποτα άλλο από το να χτυπάει με πικ εν ρολ την άμυνα της ΑΕΚ. Αυτή είναι μια κατάσταση που γενικά φέτος η Ένωση, λόγω των αθλητικών κορμιών που διαθέτει, μπορεί να την αντιμετωπίζει αποτελεσματικά όταν είναι συγκεντρωμένη.

Στον σημερινό αγώνα δεν υπήρχε συγκέντρωση και συνεννόηση μεταξύ τον παικτών με αποτέλεσμα να γίνεται πάρτι είτε από τον χειριστή της μπάλας είτε από τον ψηλό παίκτη που ρόλαρε στο καλάθι.

Λένε ότι για την άμυνα μετράει περισσότερο η διάθεση και λιγότερο η ικανότητα. Η διάθεση δεν ήταν στα…ύψη για να το πούμε κομψά, ειδικά ο Χάντερ που επιθετικά ήταν πάρα πολύ καλός πετυχαίνοντας 22 πόντους, στην άμυνα είχε τεράστιο πρόβλημα συγκέντρωσης.

Αυτός είναι και ένας λόγος που ο Ιταλός κόουτς δεν τον χρησιμοποίησε καθόλου στο τελευταίο δεκάλεπτο, επιμένοντας στον Τζέιμς που ήταν πάρα πολύ καλός σε άμυνα και επίθεση.

Εν τέλει το ματς οδηγήθηκε στην παράταση που η ΑΕΚ σοβαρεύτηκε, έπαιξε έστω και την ύστατη στιγμή άμυνα και τελείωσε το ματς με ένα 5-11. Το κρίσιμο σουτ το έβαλε ο Σαντ-Ρος και βέβαια όλοι σκεφτήκαμε ότι άλλο ένα τέτοιο σουτ να έμπαινε την Τετάρτη θα είχε περάσει η ΑΕΚ.

Πολύ καλή η παρουσία του Μωραΐτη στον σημερινό αγώνα, που ήταν ο κύριος λόγος που η ΑΕΚ έκανε ένα πολύ καλό 2ο δεκάλεπτο, αφού συμμάζεψε την ομάδα στην επίθεση, επιβάλλοντας τον ρυθμό της και στην άμυνα πίεσε ιδιαίτερα τον Νίξον προκαλώντας βραχυκύκλωμα στο Λαύριο.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης αποχώρησε κουτσαίνοντας από το γήπεδο, αφού φάνηκε σαν να γύρισε ο αστράγαλός του και δεν επανήλθε στο ματς. Δεν ξέρω τι μπορεί να γίνει με αυτήν την κατάσταση φέτος, αλλά πλέον σε κάθε ματς αποχωρεί και κάποιος τραυματίας.

Ήδη ο Θίοντορ θα είναι 10 μέρες εκτός ώστε να γίνει απολύτως καλά, για να συνειδητοποιήσει και ο καθένας τι υπέρβαση έκανε και στα 2 ματς με τους Γερμανούς για να παίξει, ενώ είχε σοβαρό πρόβλημα. Το μεγάλο κρίμα για την φετινή ΑΕΚ είναι ότι δεν θα τη δούμε ποτέ να παίζει πλήρης και όπως σχεδιάστηκε το καλοκαίρι οπότε δεν θα μάθουμε και ποτέ τι παραπάνω θα μπορούσε να καταφέρει.

Πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στο ματς της Τετάρτης, απέναντι στον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ. Θα έλεγα ότι θα ήταν μια καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ να μετρήσει τις δυνάμεις της και να δει πόσο έχει ωριμάσει σαν ομάδα από το εφιαλτικό ματς του 1ου γύρου, αλλά χωρίς Θίοντορ, Ματσιούλις πιθανότατα Τσαλμπούρη, τον Ξανθόπουλο από μεγάλη απραξία και όλη την ομάδα από τεράστια ψυχική και σωματική κούραση, δεν ξέρω τι πρόσωπο μπορούμε να περιμένουμε. Θα τα δούμε όλα την Τετάρτη.

ΥΓ. Στο σημερινό παιχνίδι, η ΑΕΚ είχε πάλι την τελευταία κατοχή μετά από τάιμ άουτ για να πετύχει κάποιο καλάθι και να γλιτώσει την παράταση. Όπως και στο ματς με την Μπάμπεργκ, έτσι και σήμερα, παρόλο που ο χρόνος ήταν λιγότερος, οι παίκτες της ΑΕΚ δεν κατάφεραν να βγάλουν ένα καλό σουτ.

Το τονίζω, γιατί σε λιγότερο από 4 μέρες η Ένωση βρέθηκε στην ίδια κατάσταση και απέτυχε και πάλι. Δεν λέω ότι είναι εύκολο, ειδικά με τις άμυνες με αλλαγές που εφαρμόζουν όλοι πλέον, αλλά θα περίμενα από τον κόουτς κάτι καλύτερο δεδομένης της εμπειρίας του σε τέτοιες καταστάσεις.