Εμφάνιση-ντροπή και καμπανάκι για τη συνέχεια

Στη 2η θέση η ΑΕΚ – Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της Basket League

Αν είστε τακτικοί αυτού του blog θα ξέρετε ότι πρώτα ασχολούμαι με την εμφάνιση και το μπάσκετ που παίζει η ομάδα και δευτερευόντως με το αποτέλεσμα.

Αυτό λοιπόν το κείμενο θα γραφόταν ίδιο ακριβώς ακόμα και αν είχε μπει ένα από τα 4 σερί τρίποντα που σούταρε η ΑΕΚ τα τελευταία 2 λεπτά και κέρδιζε. Η Ένωση έχασε από τον Πανιώνιο έχοντας μια αποκαρδιωτική απόδοση στο ματς, ευρισκόμενη ακόμη και 19 (!!) πόντους πίσω στο 3ο δεκάλεπτο.

Δικαιολογίες με τον ΠΑΟ υπάρχουν, με τον Πανιώνιο όχι

Αποκλειστική ευθύνη για την προσέγγιση των παικτών σε αυτό το ματς έχει φυσικά πρώτα από όλους το προπονητικό επιτελείο. Όλοι δικαιολογήσαμε την κατάσταση και την δύσκολη νίκη με το Λαύριο.

Η συντριβή από τον Παναθηναϊκό για όσους καταλαβαίνουν από ψυχολογία ομάδας ήταν λίγο πολύ αναμενόμενη αν βάζαμε κάτω τις παραμέτρους. Το σημερινό ματς όμως ήταν το πρώτο παιχνίδι που χάνει η ΑΕΚ φέτος, όχι επειδή ήταν καλύτερος ο αντίπαλος αλλά επειδή ήταν τραγική η ίδια.

Οι παίκτες του Πανιωνίου από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και μετά είχαν αρχίσει να παραδίδουν πνεύμα και η Ένωση ήταν ανίκανη να το εκμεταλλευτεί με σωστό τρόπο. Φυσικά και οι παίκτες δεν είναι άμοιροι ευθυνών γιατί είναι επαγγελματίες και πρέπει να δείχνουν την ίδια σοβαρότητα σε κάθε ματς.

Είναι κατανοητή η απογοήτευση τους για τον αποκλεισμό αλλά η χρονιά δεν τελείωσε, ειδικά όταν έχεις έναν πρόεδρο που ακόμα και τώρα κάνει υπερβάσεις για να παρουσιαστεί η ΑΕΚ ακόμα πιο ενισχυμένη στα play-off.

Πολλές φορές είναι κάποιες φάσεις μέσα στον αγώνα που δείχνουν και την διάθεση με την οποία έχουν μπει οι 2 ομάδες στο γήπεδο. Στο σημερινό ματς λοιπόν στην πρώτη μόλις φάση ο Παπαντωνίου κάνει ανενόχλητος drive,αστοχεί, παίρνει το ριμπάουντ, βγαίνει μέχρι το τρίποντο στην γωνία, σουτάρει, ξαναστοχεί, παίρνει το ριμπάουντ ο Ντόρσει και πετυχαίνει καλάθι. Σε όλα αυτά οι παίκτες της ΑΕΚ απλά κοιτούσαν δείγμα του πόσο έτοιμοι και συγκεντρωμένοι μπήκαν στο παιχνίδι.

Ο κόουτς του Πανιωνίου δεν έκανε τίποτα διαφορετικό από αυτό που κάνουν πλέον όλες οι ομάδες που αντιμετωπίζουν την ΑΕΚ. Έπαιξε πιο κλειστά μέσα στην ρακέτα, άφηνε συνειδητά τους παίκτες της Ένωσης να σουτάρουν τρίποντα (6/31, 19%) έκαναν καλά box outγια να παίρνουν τα ριμπάουντ και να βγαίνουν στο transition.

Αμυντικά η ΑΕΚ, αν εξαιρέσουμε τον συγκινητικό Σαντ-Ρος, ήταν μαλθακή, χωρίς επιθετικότητα και διάθεση να πιέσει να κλέψει μπάλες και γενικώς να φέρει σε δύσκολη θέση τους παίκτες του Πανιωνίου που έκαναν ακριβώς αυτό το άναρχο παιχνίδι που τους αρέσει. Με ένα απλό πικ εν ρολ η άμυνα διαλυόταν αφού δεν υπήρχε αλληλοκάλυψη, βοήθεια από την αδύνατη πλευρά και χέρια στην μπάλα. Έτσι ζήσαμε να δούμε τον Παπαντωνίου με τον Μπέρι να γίνονται splash brothers και να σκοράρουν 19 και 26 πόντους αντίστοιχα.

Από τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και στο τέταρτο, η Ένωση απλά σοβαρεύτηκε σταμάτησε να είναι παιδική χαρά στην άμυνα και μείωσε την διαφορά φτάνοντας τηνστο καλάθι, λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ακόμα και εκεί όμως οι επιλογές να σουτάρει ο Ξανθόπουλος, ο Γκρίφιν και ο Τζέιμς τρίποντα ενώ μέσα στην ρακέτα υπήρχαν mismatch από τις αλλαγές που είχαν γίνει στα σκριν, ήταν πολύ κακές. Βέβαια στο αθλητισμό δεν υπάρχουν μαγικά κουμπιά που να τα πατάς και ξαφνικά να γίνεσαι σοβαρός συγκεντρωμένος και να έχεις ορθολογικές επιλογές.

Η ΑΕΚ δεν άξιζε να κερδίσει αυτό το ματς με την απόδοση της και σωστά έχασε. Ας ελπίζουμε ότι αυτή η ήττα θα ταρακουνήσει όλον τον οργανισμό της ΑΕΚ και με τις επιστροφές που αναμένονται αυτήν την εβδομάδα μαζί με τον Γιορκ, να ανασυνταχθούν και να μπουν πανέτοιμοι στα play-offόποιος και να είναι ο αντίπαλος.

Από το σημερινό ματς πρέπει να πω ότι 2 συγκεκριμένα πράγματα με ενόχλησαν εκτός από την διάθεση και την νοοτροπία της ΑΕΚ. Ο Βινς Χάντερ, ο MVP της ΑΕΚ μέχρι τον Ιανουάριο, από το παιχνίδι με την Μπάμπεργκ και μετά είναι αλλού για αλλού.

Δεν δείχνει διάθεση να παλέψει, η θέληση του στην άμυνα είναι σχεδόν ανύπαρκτη, ενώ επιθετικά δεν θυμίζει σε τίποτα τον παίκτη που συνηθίσαμε. Σήμερα ήταν προκλητικά αδιάφορος και στις 2 πλευρές του γηπέδου για αυτό και ο Μπάνκι τον χρησιμοποίησε τόσο λίγο.

Ο Μωραΐτης έκανε σήμερα το καλύτερο του παιχνίδι με την φανέλα της ΑΕΚ και ήταν ο κύριος λόγος που το παιχνίδι της ΑΕΚ εξορθολογίστηκε στο 3ο δεκάλεπτο. Έχοντας πετύχει και το buzzer στο τέλος, η ψυχολογία του ήταν στα ύψη και μαζί με τον Σαντ-Ρος ήταν οι μόνοι που είχαν σοβαρή προσέγγιση στο ματς.

Παρόλα αυτά, είδε όλο το 4ο δεκάλεπτο από τον πάγκο και μπήκε μόνο στα τελευταία δευτερόλεπτα που βγήκε ο Γκρίφιν με 5 φάουλ. Καταλαβαίνω ότι ο κόουτς θέλει να δώσει στον Ξανθόπουλο λεπτά συμμετοχής για να βρει ρυθμό αφού φαίνεται ξεκάθαρα ότι είναι εκτός, αλλά σύμφωνα με την εικόνα του αγώνα, ήταν αδικία για τον Μωραΐτη.

Πλέον υπάρχει μια ολόκληρη εβδομάδα μέχρι το ματς με τον Ολυμπιακό για να μπουν όλοι οι παίκτες και να παρουσιαστεί η ΑΕΚ ανταγωνιστική και σοβαρή για να κερδίσει το ματς. Δεν μπαίνω καν στην διαδικασία σεναρίων και τι πρέπει να γίνει για να αποφύγει η Ένωση τον Ολυμπιακό στα play-off, γιατί η ιστορία μας δείχνει ότι όποιος διαλέγει αντίπαλο στο τέλος την πατάει.

ΥΓ. Τα ριμπάουντ στο σημερινό αγώνα ήταν 48-26 (!!!) και ο Πανιώνιος κέρδισε την ΑΕΚ έχοντας 11 ασιστ για 21 λάθη!!!!