Είναι απόλαυση να βλέπεις αυτήν την ΑΕΚ

Εικόνες από το ΑΕΚ-Λαύριο

Εύκολο απόγευμα για την Βασίλισσα που σκόρπισε την ομάδα του Λαυρίου με 83-64 και συμπλήρωσε 9 σερί νίκες σε Ελλάδα και Ευρώπη. Το Λαύριο κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό μόνο στο 1ο ημίχρονο του αγώνα, και ήταν κοντά στο σκορ, αφού στο 3ο δεκάλεπτο που αποφάσισε να πατήσει γκάζι η ΑΕΚ, το ματς μετατράπηκε σε περίπατο για την Ένωση που έδωσε και αρκετό χρόνο στους νεαρούς παίχτες της.

Μουδιασμένο ξεκίνημα

Πάντα μετά από μεγάλες νίκες έχει σημασία πως θα εμφανιστεί μια ομάδα στον επόμενο αγώνα και αν ο δείκτης συγκέντρωσης της, θα είναι στο επιθυμητό επίπεδο. Λίγο το μακρινό ταξίδι, λίγο τα επινίκια, δεν θέλει πολύ να χάσεις το προσανατολισμό σου, κάτι που είχε συμβεί πολλές φορές πέρσι. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ εμφανίστηκε συγκεντρωμένη στο γήπεδο προσπαθώντας να παίξει το μπάσκετ της, αλλά και το Λαύριο αντιστεκόταν σθεναρά και με σωστές επιλογές ήταν πολύ κοντά στο σκορ.

Η Ένωση έμοιαζε σαν να προσπαθούσε να βρει ρυθμό, κάτι όμως που έκανε συνεχόμενα μόνο για 2-3 λεπτά. Ο Ιταλός κόουτς θέλησε αυτή τη φορά, να δώσει αρκετά λεπτά στο Μέις για να ξαναμπεί στο κλίμα της ομάδας, καθώς με τον τραυματισμό του είχε μείνει πίσω από θέμα ρυθμού, όπως φάνηκε ξεκάθαρα στο 1ο ημίχρονο που ήταν αρκετά διστακτικός και μαζεμένος. Με την είσοδο του Μωραΐτη στον άσσο, το παιχνίδι της ομάδας νοικοκυρεύτηκε, απέκτησε την απαιτούμενη ηρεμία και η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά 6 πόντων στο ημίχρονο.

Μπασκετάρα και αποθέωση

Στο 2ο ημίχρονο και ειδικά στο 3ο δεκάλεπτο εμφανίστηκε η κανονική ΑΕΚ που βλέπουμε τον τελευταίο καιρό και με μπάσκετ υψηλού επιπέδου παρέσυρε το Λαύριο που ήταν ανήμπορο να ακολουθήσει. Σε αυτό βοήθησε και ότι ο Ρατάν Μέις ζωντάνεψε στο παιχνίδι του, πήρε τα γνωστά mid-range σουτ του, αλλά και δημιούργησε για τους ψηλούς, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να κάνει ένα πολύ καλό δεκάλεπτο (27-13) και να καθαρίσει το ματς. Σε αυτό το διάστημα είδαμε σωστά πικ εν ρολ, plays δουλεμένα, post up παιχνίδι, εντυπωσιακά alley-hoop, αιφνιδιασμούς και γενικά ένα μπάσκετ θεαματικό που χαίρεσαι να το βλέπεις.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Λούκα Μπάνκι να δίνει πολύ χρόνο στους μικρούς της ΑΕΚ και εκείνοι να διατηρούν τα ίδια ομαδικά στάνταρ απόδοσης.

Πραγματικά μια εικόνα που βγάζει υγεία και γεμίζει με ελπίδες και τον κόσμο αλλά και τον Μάκη Αγγελόπουλο που έχει επενδύσει πάρα πολλά χρήματα σε αυτή διαδικασία ανάδειξης νεαρών Ελλήνων παιχτών.

Η εικόνα του Μωραΐτη και του Τσαλμπούρη σε σχέση με το ξεκίνημα της σεζόν αλλά πολύ περισσότερο με πέρσι δεν έχει καμία σχέση. Τα λεπτά συμμετοχής που έχουν πάρει σε κρίσιμα σημεία των αγώνων και όχι στο τέλος (garbage time), τους έχουν βελτιώσει εμφανώς και πλέον θεωρούνται αξιόπιστο κομμάτι του ροτέισον. Απλά να τονίσουμε ότι η πεντάδα που τέλειωσε τον αγώνα για την ΑΕΚ με Μωραίτη-Λαρετζάκη-Ρογκαβόπουλο-Τσαλμπούρη-Ρόμπερσον έχει μ.ό. ηλικίας τα 21,4 χρόνια.

Η σχέση Γκρίφιν – Ρατάν Μέις

Πολλοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν ότι η τρομερή άνοδος του Γκρίφιν στα τελευταία 3 ματς οφείλεται κυρίως στην απουσία του Μέις. Είναι αλήθεια ότι η έλλειψη του Καναδού, απελευθέρωσε τον Γκρίφιν, πήρε πιο πολύ ώρα την μπάλα στα χέρια του, ανέβηκε η αυτοπεποίθηση του, ένοιωσε ηγέτης της ομάδας και έβγαλε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο στο παρκέ από ότι μας είχε συνηθίσει μέχρι τώρα. Με την επιστροφή του Μέις σε μια ομάδα που έχει ρολάρει και όλοι οι παίχτες έχουν βρει το ρόλο τους, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πως θα γίνει ξανά η αναδιανομή του χρόνου και πως αυτό θα επηρεάσει τον Γκρίφιν. Το λέμε αυτό, γιατί ο Μέις δεν είναι παίχτης οικονομίας τύπου Ξανθόπουλου, αλλά παίρνει πολλές προσπάθειες (usage 28%) και διαμορφώνει το παιχνίδι της ΑΕΚ.

Το επόμενο παιχνίδι της ΑΕΚ είναι με την Νύρμπουργκ στο ΟΑΚΑ και αμέσως μετά το μεγάλο ντέρμπι με τον ΠΑΟ εκτός έδρας, που θα είναι ένα καλό κρας τεστ για το επίπεδο ανταγωνιστικότητας της Βασίλισσας.