Αυτή ναι, ήταν η ΑΕΚαρα των ονείρων μας!

Εικόνες από το ΑΕΚ-Χάποελ

Τι ΑΕΚαρα είδαμε Θεέ μου!

Με μια απίστευτη εμφάνιση η Βασίλισσα έλιωσε κυριολεκτικά την Χάποελ μέσα σε ένα ΟΑΚΑ που νόμιζες θα εκραγεί. Μια τεράστιας σημασίας νίκη, αφού ήρθε και η κάλυψη της διαφοράς του πρώτου αγώνα, με την Ένωση πλέον να είναι το πολύ μεγάλο φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης που σημαίνει πλεονέκτημα έδρας μέχρι το Φάιναλ 4.

Τι έλεγε το scouting

Η Χάποελ είναι μια πολύ ποιοτική ομάδα και νομίζω όλοι το αντιλήφθηκαν στον χθεσινό αγώνα. Δεν είναι τυχαίο ότι η Μακάμπι, που διανύει μια εξαιρετική χρονιά στην Ευρωλίγκα φέτος, έχει χάσει 2 φορές από αυτή τη Χάποελ, για να καταλάβει κανείς την δυναμική της. Το δυνατό της όπλο είναι αδιαμφισβήτητα η επίθεση της, που είναι η καλύτερη της διοργάνωσης και βασίζεται κυρίως στο πικ εν ρολ. Αυτό γίνεται γιατί έχει πολύ καλούς χειριστές που μπορούν να σκοράρουν αλλά και να δημιουργήσουν ενώ και οι forward της, είναι αθλητικά παιδιά, ικανά στο να τελειώνουν τις φάσεις μετά το ρολάρισμα.

Αμυντικά, ο προπονητής των Ισραηλινών, δοκιμάζει για αρκετή ώρα διάφορες match-up ζώνες που μπορεί να μπερδέψουν τον αντίπαλο και να δημιουργήσουν δυσλειτουργία στην επίθεση. Σκοπός της ΑΕΚ ήταν να την βγάλει από τον γρήγορο ρυθμό της, να την κάνει να σκεφτεί και να μην λειτουργήσει με τον ένστικτο των πολύ καλών παικτών της και να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά την άμυνα ζώνης του Κάτας.

Καλό 1ο ημίχρονο επιθετικά αλλά…

Η Ένωση ήταν πολύ καλά διαβασμένη και άριστα στημένη από το προπονητικό επιτελείο για αυτό κατάφερε να κάνει ένα εντυπωσιακό 1ο ημίχρονο επιθετικά σκοράροντας 47 πόντους με πολύ καλά ποσοστά. Σε όλο αυτό μέτρησε πάρα πολύ η ψυχολογική προετοιμασία και η κατεύθυνση από τον πάγκο για να αντιμετωπίσουν οι παίκτες αποτελεσματικά την ζώνη.

Ως γνωστόν η άμυνα ζώνης είναι μια άμυνα χώρου που προκαλεί την επίθεση και τον κάθε παίκτη ξεχωριστά να σκεφτεί και να πάρει μια απόφαση πολύ γρήγορα. Αν ο παίκτης διστάσει ή σκεφτεί παραπάνω τι πρέπει να κάνει, όσο καλό και να είναι το σύστημα της ομάδας, η επίθεση χάνει το πλεονέκτημα και κερδίζει η άμυνα. Η δουλειά που είχε γίνει πάνω σε αυτόν τον τομέα ήταν άριστη αφού ο κάθε παίκτης ήξερε ακριβώς τι πρέπει να κάνει, που έπρεπε να σταθεί στο γήπεδο και πότε πρέπει να εκτελέσει.

Η ΑΕΚ χρησιμοποίησε σχεδόν σε όλο το ματς ένα σκριν του ψηλού πάνω στον play maker, ο οποίος είχε το ελεύθερο να σουτάρει αν έβρισκε ανοιχτό πεδίο ή να πασάρει στο ρολάρισμα του ψηλού.

via GIPHY

Προσέξτε στην παραπάνω φάση που έγινε 2 φορές ακριβώς με τον ίδιο τρόπο, ότι ο Γκίκας δεν το σκέφτεται ούτε δευτερόλεπτο, για αυτό και ευστοχεί. Όταν δεν μπορούσε να βγει το πρώτο σουτ, γινόταν η πάσα στον παίκτη που ρόλαρε και ο οποίος με την σειρά του έβρισκε την έξτρα πάσα για τρίποντο από την αδύνατη πλευρά.

via GIPHY

Έτσι λοιπόν η ΑΕΚ τα πήγε περίφημα απέναντι στην ζώνη αλλά το πρόβλημα της ήταν στην άμυνα, που είναι και το δυνατό της σημείο. Οι παίκτες των Ισραηλινών, ειδικά οι ψηλοί κέρδιζαν όλες τις προσωπικές μονομαχίες ενώ ανανέωναν τις επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Κάπως έτσι δημιουργήθηκε το ανησυχητικό φαινόμενο, η ΑΕΚ να σουτάρει στο ημίχρονο με 54% από το τρίποντο, 90% από τις βολές, αλλά να προηγείται με μόλις 4 πόντους παρόλη την αστοχία των Ισραηλινών έξω από τα 6,75, εξαιτίας των 9 επιθετικών ριμπάουντ(14-22 στο σύνολο) που τους έδωσαν 10 πόντους έναντι μόλις 2 της ΑΕΚ.

Βρήκε το μέταλλο της στο 2ο

Ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι στο 2ο ημίχρονο δεν θα μπορούσε η ΑΕΚ να συνεχίσει να σουτάρει με αυτά τα εκπληκτικά ποσοστά που είχε στο πρώτο, άρα θα έπρεπε να σφίξει την άμυνα της και να προστατέψει τα αμυντικά της ριμπάουντ. Αυτό έγινε πραγματικότητα στο 4ο δεκάλεπτο, με τους παίκτες της ΑΕΚ να κάνουν τους καμικάζι, φράζοντας τον δρόμο προς το καλάθι στους παίκτες της Χάποελ ενώ κέρδισαν και την μάχη των ριμπάουντ (22-17 στο 2ο ημίχρονο). Είναι χαρακτηριστικό ότι 3,5 λεπτά πριν το τέλος, το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 20-7, δηλαδή η ΑΕΚ είχε δεχτεί σε 6,5 λεπτά 7 μόλις πόντους και τελικά το σκορ να κλείνει στο 23-12. Έτσι όχι μόνο πήρε τη διαφορά αλλά κέρδισε και άνετα, χωρίς το άγχος των τελευταίων επιθέσεων.

100-0 το σκορ στους πάγκους

Πρέπει να πούμε ότι το προπονητικό επιτελείο της ΑΕΚ είχε ακούσει πολλά φέτος, ειδικά με το άσχημο ξεκίνημα που έκανε η ομάδα, αλλά εχθές παρουσίασε στον κρισιμότερο αγώνα, την καλύτερη version της ΑΕΚ που έχουμε δει φέτος. Μιλάμε για μια ομάδα που τα επίπεδα συγκέντρωσης της, η πίστη στο πλάνο και η προσήλωση σε αυτό, άγγιξαν τα 36-37 λεπτά από τα 25-27 που μας είχαν συνηθίσει στα προηγούμενα ματς και αυτό είναι μια μεγάλη νίκη του κόουτς και των συνεργατών του. Το διάβασμα και η ετοιμότητα απέναντι στην ζώνη απέφερε στην ΑΕΚ 91 πόντους, ενώ και το κοουτσάρισμα κατά τη διάρκεια του αγώνα έκανε την διαφορά στο αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ έπαιξε το καλύτερο της παιχνίδι, το πιο ποιοτικό μπάσκετ της, στο κρισιμότερο ματς της σεζόν έως τώρα, πράγμα που δείχνει την συνεχή βελτίωση και την πρόοδο που έχει η ομάδα.

Πρωταγωνιστές

Ποιον άλλο θα περιμένατε να αναφέρουμε πρώτο; Άλλη μια ασύλληπτη εμφάνιση από τον υπερπαίκτη Σαντ-Ρος. Θα ήθελα λίγο να καταλάβουμε τι έκανε πάλι ο άνθρωπος. Έπαιξε 40 λεπτά, ΟΚ το έχει ξανακάνει. Έβαλε 18 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και έδωσε 6 ασιστ, σιγά το πράγμα θα μου πείτε, το έχει ξανακάνει. Παράλληλα με αυτά λοιπόν, έπαιξε άμυνα πάνω στον Φελντέιν, τον 1ο σκορερ της Χάποελ με 17 πόντους μ.ό. και τον άφησε στους 10 με 1/8 σουτ και 7/7 βολές κάνοντας μόλις ένα (!!) φάουλ και το κερασάκι στην τούρτα ήταν το μόλις ένα (!!!) λάθος του σε όλο τον αγώνα. Αν πιστεύει ακόμα κάποιος ότι αυτός ο άνθρωπος δεν είναι ρομπότ, εδώ είμαστε να το συζητήσουμε.

2ος πυλώνας της νίκης και αυτός που έκανε την τεράστια διαφορά στο 2ο ημίχρονο ήταν ο Μάρκους Σλότερ. Παίζοντας όλο το εικοσάλεπτο, έβγαλε φανταστικές άμυνες, έκλεισε τους διαδρόμους, μάζεψε ριμπάουντ έκανε τάπα και σκόραρε 10 πόντους που είναι και στο στοιχείο που του λείπει επιθετικά.

Φανταστικό παιχνίδι και από τον Νίκο Γκίκα που συνεχίζει τις καλές εμφανίσεις του τελευταίου μήνα. Ο Έλληνας άσσος προσέφερε σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα με τους 10 πόντους του ενώ μοίρασε και 5 ασιστ σε 17 λεπτά συμμετοχής ενώ βοήθησε και πολύ αμυντικά πάνω στον Μπλατ.

Για όσους είχαν αμφιβολία ότι ο Γιόνας στα κρίσιμα θα ήταν πανέτοιμος, το χθεσινό ματς ήρθε να τους υπενθυμίσει ότι ο Λιθουανός είναι παίκτης για τα μεγάλα παιχνίδια και αυτό έκανε και εχθές. Έδωσε τρομερές μάχες απέναντι σε πολύ αθλητικούς παίκτες, σκόραρε αθόρυβα 16 πόντους ενώ πήρε και 6 ριμπάουντ, πιστοποιώντας ότι ο «ταύρος» επέστρεψε για τα καλά.

Πάμε και στον Κιθ Λάνγκφορντ που δεν ήταν στο καλύτερο του βράδυ εκτελεστικά, ήταν πολύ άστοχος, εκβίασε μερικές προσπάθειες αλλά πρέπει να έχουμε στο νου μας κάτι σημαντικό. Όπως σε πολλά παιχνίδια, έτσι και στο χθεσινό, ο Αμερικάνος σκόρερ δέχεται double team. Και μόνο που υπάρχει σαν παρουσία μέσα στο γήπεδο τραβάει την άμυνα επάνω του και δημιουργεί υπεραριθμία και ελεύθερους χώρους για τους συμπαίκτες του, πράγμα πολύ σημαντικό για τη γεωμετρία της επίθεσης. Έχουμε φτάσει στο σημείο να λέμε ήταν κακός έχοντας πετύχει 18 πόντους.

Από κει και πέρα όλοι βοήθησαν λίγο ή πολύ (Λίνος, Τσάλμερς) στην μεγάλη αυτή νίκη και αξίζουν σε όλους συγχαρητήρια για την προσέγγιση και την σοβαρότητα που επέδειξαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πλέον η ΑΕΚ πάει στην Λάρισα για να συνεχίσει το σερί, στον προτελευταίο αγώνα της χρονιάς.

ΥΓ. Μάκη Αγγελόπουλε, καταλαβαίνεις τι έχει να γίνει με ένα καλό τεσσαροπεντάρι;
ΥΓ2. Η ατμόσφαιρα που δημιουργήθηκε χθες από τον κόσμο, ανέβασε ένα επίπεδο την ομάδα. Νόμιζες ότι έπαιζε ο κάθε φίλαθλος ξεχωριστά άμυνα μαζί με τους παίκτες.