ΑΕΚ: Η άμυνα, ο Γκίκας και τα προβλήματα

Μεγάλη και δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ

Απέναντι στο κακό της δαίμονα Προμηθέα, σε ένα πολύ ωραίο ματς, με τις 2 ομάδες να βγάζουν ποιότητα στο παρκέ και να μας δίνουν ένα συγκλονιστικό φινάλε. Η ΑΕΚ με την γνωστή συνταγή της πλέον, την σκληρή άμυνα, βρήκε λύσεις στο 2ο ημίχρονο, πήρε διαφορές, τις έχασε αλλά στο τέλος μίλησε το κρύο αίμα του Νίκου Γκίκα που με 2 τρίποντα χάρισε την νίκη στην ομάδα.

Καλή στην επίθεση, κακή στην άμυνα

Η ομάδα του Προμηθέα διαθέτει πολύ ψηλά και αθλητικά κορμιά σε όλες τις θέσεις για αυτό ήταν αναμενόμενο στο χθεσινό ματς ο Σαντ-Ρος να ξεκινήσει σαν βασικός άσσος για να κερδίσει σε ύψος η ομάδα και να χωρέσει και ο Ματσιούλις στην πεντάδα.

Η βασική επιδίωξη του Προμηθέα σε όλο τον αγώνα ήταν να απομονώσει τον Λάνγκφορντ από την υπόλοιπη ομάδα και να του διώξει την μπάλα από τα χέρια. Ο καλύτερος τρόπος για να το κάνεις αυτό είναι το πολύ επιθετικό hedge out που τον έπαιζε σε όλα τα σκριν και τον έφερνε αντιμέτωπο με 2 παίκτες που σχεδόν του έκαναν double team. Το προπονητικό επιτελείο της ΑΕΚ σαν να το περίμενε αυτό, και είχε δουλέψει στην λύση του, που σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να είναι η γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας βρίσκοντας τον ελεύθερο παίκτη. Να πούμε εδώ ότι με τον κάθε τρόπο άμυνας πάντα κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις. Η συγκεκριμένη τακτική, έχει το θετικό, να μπορεί να βγάζει από το παιχνίδι έναν επικίνδυνο παίκτη αλλά σαν αρνητικό, αν κυκλοφορήσει η μπάλα γρήγορα συνήθως βγαίνει ελεύθερο σουτ γιατί αναγκάζει την άμυνα να πάει σε περιστροφές. Αυτό έκανε η ΑΕΚ στο ξεκίνημα με τον πολύ καλό Γιάνκοβιτς όπως φαίνεται παρακάτω.

via GIPHY

Έτσι η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έβρισκε τις λύσεις στην επίθεση αλλά το πρόβλημα της ήταν στην άμυνα που δέχτηκε 44 πόντους σε 20 λεπτά. Γνωρίζοντας ότι η άμυνα είναι το δυνατό στοιχείο της ομάδας, ο αριθμός αυτός ήταν πολύ μεγάλος αφού η σκληράδα και επιθετικότητα των παικτών της ΑΕΚ είναι σε χαμηλά επίπεδα, επιτρέποντας στους Πατρινούς να νοιώθουν άνετα στο παρκέ, κάνοντας αυτά που ξέρουν καλά, ειδικά στα λεπτά που ο Σλότερ ήταν εκτός παρκέ. Η διαφορά στα ριμπάουντ (13-19) αλλά και η ευστοχία του Προμηθέα του έδωσαν το προβάδισμα στο 1ο ημίχρονο.

Βγήκαν οι δαγκάνες στο 2ο

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βγήκαν στο 2ο ημίχρονο αποφασισμένοι να παλέψουν και να βάλουν τα κορμιά τους στη φωτιά αλλιώς το ματς έδειχνε να τον ελέγχει ο Προμηθέας. Έτσι εμφανίστηκε μια άλλη ομάδα αμυντικά, με τρομερό πάθος, πολύ υψηλά επίπεδα έντασης και επιθετικότητας σε όλες τις μπάλες που προκάλεσε πανικό στην επίθεση του Προμηθέα και άλλαξε όλη την εικόνα του ματς. Κάπως έτσι το 47-53, με ένα σερί 14-0 έγινε 61-53 αφήνοντας τους Πατρινούς 6 λεπτά χωρίς σκορ για να βάλουν μόνο βολές στο τέλος του δεκαλέπτου. Μπροστάρηδες σε αυτό το σερί αμυντικά ήταν για μια ακόμα φορά ο εκπληκτικός Σλότερ, που μαζί με τον Σαντ-Ρος προκάλεσαν λάθη κλεψίματα και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Κοιτάξτε εδώ πόσες συνεχόμενες άμυνες παίζει ο Αμερικανός που τελικά κατέληξαν στο κλέψιμο και το εύκολο καλάθι του Γιαννόπουλου.

via GIPHY

Με το που βγήκε ο Σλότερ από το γήπεδο λόγω φάουλ, ο Προμηθέας βρήκε ευκαιρία να ξαναμπεί στον αγώνα ροκανίζοντας την διαφορά και μάλιστα στο τέλος πέρασε μπροστά με 2 πόντους, φέρνοντας άσχημες μνήμες στον κόσμο της ΑΕΚ.

Φέτος ο Γκίκας φοράει κιτρινόμαυρα

Σε εκείνο το σημείο μίλησε η προσωπικότητα και το κρύο αίμα του Γκίκα που με 2 πολύ δύσκολα τρίποντα με την άμυνα κρεμασμένη επάνω του έδωσε αέρα 6 πόντων στην Ένωση και ουσιαστικά έκρινε το ματς. Δεν είναι τυχαίο αυτό που κάνει ο Νίκος φέτος, αφού και στα ματς με Ηρακλή και Αντβερμπ πάλι τα κρίσιμα σουτ είχε βάλει. Θυμάμαι τουλάχιστον 3-4 ματς τα προηγούμενα χρόνια που ο Γκίκας έπαιζε στον Προμηθέα και με τα δικά του αντίστοιχα σουτ είχε δώσει την νίκη στους Πατρινούς στο τέλος απέναντι στην ΑΕΚ. Τώρα ο Γκίκας παίζει στην ΑΕΚ και όπως είπε και ο κόουτς Γιατράς στην συνέντευξη τύπου, το ίδιο έκανε σε εμάς, τώρα το κάνει για την ΑΕΚ. Προσωπικά χαίρομαι για τον Νίκο, ήταν από τους παίκτες που ήθελα χρόνια να πάρει η ΑΕΚ και η προσαρμοστικότητα που δείχνει στο παιχνίδι του, ώστε να μπορεί να παίρνει λεπτά δίπλα στον Λάνγκφορντ, τον αναδεικνύουν σε μια πολύ έξυπνη μεταγραφή μέχρι τώρα.

Ήταν όλα καλά; Όχι

Παρά την νίκη που ήρθε με πολύ κόπο και προσπάθεια υπήρχαν και πολλά πράγματα που προβλημάτισαν. Η ΑΕΚ έχασε κατά κράτος την μάχη των ριμπάουντ (33-42) αφού εκτός από τον Σλότερ (10ρ) κανένας άλλος δεν είχε πάνω από 4, όταν μόνος τους ο Έλλις είχε 14. Την μεγάλη διαφορά αυτή στις κατοχές, την κάλυψε η ΑΕΚ σκοράροντας 25 πόντους από λάθη που προκάλεσε στον Προμηθέα με την επιθετική της άμυνα στο 2ο ημίχρονο όπου δέχτηκε μόλις 24 πόντους.
Η Ένωση, παρόλο που είναι από τις πιο αποτελεσματικές ομάδες στις βολές στο φετινό πρωτάθλημα, εχθές ήταν πολύ άστοχη, έχοντας 16/25 πετώντας στα σκουπίδια 9 πόντους που θα μπορούσαν να είχαν καθαρίσει τον αγώνα πολύ πιο εύκολα.

Εχθές ήταν μια καλή ευκαιρία να δει ο κόσμος κάτι που είχε γραφτεί σε αυτό εδώ το μπλογκ μετά τον αποκλεισμό του Παναθηναϊκού από το κύπελλο. Ο Προμηθέας φάνηκε μέσα στον αγώνα ότι σαν ομάδα και σαν λειτουργία είναι ένα επίπεδο πάνω από την ΑΕΚ αυτή τη στιγμή. Αυτό είναι αποτέλεσμα της δουλειάς και της ίδια φιλοσοφίας της ομάδας εδώ και 3 χρόνια, η οποία έχει τον ίδιο προπονητή, έχει ένα καλό κορμό παικτών και απλά κάθε χρόνο προσθέτει πινελιές. Οι αυτοματισμοί που βγάζει, η χημεία μεταξύ των παικτών, οι σωστές περιστροφές στην άμυνα αλλά και οι ξεκάθαροι ρόλοι είναι κάτι που χτίζεται εδώ και χρόνια στην ομάδα της Πάτρας και πρέπει να αποτελεί παράδειγμα και για την ΑΕΚ. Η Ένωση βρίσκεται ακόμα στο ξεκίνημα αυτής της προσπάθειας, έχει κάνει βήματα προόδου αλλά απέχει πολύ (λογικό) ώστε να αποκτήσει τις δομές και τις αρχές που διέπουν την ομάδα της Πάτρας. Δεν ξέρω αν γίνομαι δυσάρεστος, αλλά στο μπάσκετ δεν υπάρχουν μαγικά ραβδάκια, δεν μπορείς από την 1η δημοτικού να πεταχτείς στο Πανεπιστήμιο χωρίς να περάσεις τις ενδιάμεσες τάξεις. Η ΑΕΚ έχει την πολυτέλεια να διαθέτει παίκτες στο ρόστερ της με μεγαλύτερο ταβάνι από αυτούς του Προμηθέα και αυτό εκμεταλλεύτηκε και χθες. Αυτοί οι παίκτες, αν όλα πάνε καλά από εδώ και στο εξής, μπορούν να φτιάξουν ωραία πράγματα αφού πλέον μπήκε Δεκέμβριος και έχουν αρκετό χρόνο μαζί.

Επί… προσωπικού

Ο Κέντρικ Ρέι, επανήλθε μετά από σχεδόν ένα μήνα στο παρκέ αλλά έδειξε εντελώς εκτός κλίματος και αγωνιστικού ρυθμού. Πρέπει σιγά σιγά να ανεβάσει στροφές για να φέρει το απρόβλεπτο στην επίθεση της ΑΕΚ αφού είναι ένας πολύ σημαντικός παίκτης και έλειψε αρκετά από την ομάδα. Μετά και το χθεσινό ματς, νομίζω φάνηκε ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτή την στιγμή στην ομάδα είναι στην θέση 5. Πέραν του Σλότερ, ο Κακλαμανάκης είναι ακόμα τακτικά ανώριμος, ενώ ο Μαυροειδής δεν μπορεί να προσφέρει πάνω από 2-3 λεπτά. Νομίζω εκεί πρέπει να γίνει μια προσθήκη αλλά από την άλλη με τι καρδιά μπορείς να αλλάξεις τον πολύ ποιοτικό Γιάνκοβιτς; Δύσκολη απόφαση για το προπονητικό επιτελείο

Μετά τον πολύ κακό μήνα Οκτώβριο, όπου η ΑΕΚ είχε ρεκόρ 3-4, ακολούθησε ο πολύ καλός Νοέμβριος στον οποίο η ΑΕΚ είχε 7-1. Αν δεν υπήρχε και εκείνη η ήττα από την Ράστα Βέχτα θα μιλούσαμε για τον τέλειο μήνα όπου η ομάδα έκανε βήματα μπροστά και που βέβαια έχει πολύ δουλειά ακόμα. Αυτό εννοούμε όταν γράφουμε για υπομονή στο ξεκίνημα μιας νέας ομάδας, αφού πολύ λογικά υπάρχουν πολλά πράγματα που πρέπει να μπουν σε μια σειρά στην αρχή.