Με σούπερ Βασιλόπουλο, 1-0 το Περιστέρι!

Με τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο να κάνει… όργια (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ), το Περιστέρι έκανε την ανατροπή και νίκησε στο τέλος τον Ηφαιστο Λήμνου με 84-81 στο Game 1 της σειράς.

Ο πρώην παίκτης της “Βασίλισσας” πραγματοποίησε συγκλονιστικό 4ο δεκάλεπτο (σημείωσε 10 πόντους), όταν η μπάλα… έκαιγε και βοήθησε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να γυρίσει από το -7 (61-68), με το οποίο προηγούνταν το φοβερό σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου.

Με αυτό τον τρόπο, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων έκανε το 1-0 στη σειρά με τον Ήφαιστο και θέλει τη νίκη στη Λήμνο (22/5, 16:00) για να περάσει στην επόμενη φάση.

Άξιοι συμπαραστάτες του Βασιλόπουλου, ήταν οι Μπέντιλ (14π., 8ρ.), Κάλαχαν (13π., 3/6τρ.) και Σκορδίλης (11π.).

Από πλευράς ηττημένων, που έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση με το άστοχο τρίποντο του Σταμάτη στο τέλος, οι Φρεϊμάνις (16π., 4/4τρ., 6ρ.), Γκότσερ (14π.), Έβανς (10π.) και Σμιθ (10π.)