Με... MVP τον Ευαγγέλου πέρασε από τη Λάρισα ο Ολυμπιακός

Με τη βοήθεια του διαιτητή Ευαγγέλου, ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής από το “AEL FC Arena” (1-0). O ρέφερι της αναμέτρησης… ανακάλυψε πέναλτι για τους “ερυθρόλευκους” σε μαρκάρισμα του Μπέρτου στον Ελ Αραμπί, με τον Βαλμπουενά να ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν και τρεις ακόμη πολύ σημαντικές στιγμές για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Όσον αφορά στο αμυντικό κομμάτι σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, η ομάδα του Μαρτίνς δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην ΑΕΛ πλην της φάσης του Ντάουντα στις καθυστερήσεις που ξεκίνησε από κόντρες.

Δυνατά βγήκε η ΑΕΛ στον αγωνιστικό χώρο και στην επανάληψη αλλά και πάλι χωρίς να προβληματίζει την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο όσων συνέβαιναν πάνω στο χορτάρι, ενώ από πλευράς θεάματος το παιχνίδι ήταν ακόμη χειρότερο σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο. Όσο περνούσε η ώρα, το ματς… έσβησε σε αυτό το 0-1, αφού η μεν Λάρισα δεν μπορούσε να κάνει κάτι περισσότερο ενώ ο δε Ολυμπιακός δεν χρειαζόταν να το κάνει. Κάπως έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν αήττητοι στη σεζόν (σε 8 ματς) και σε 16ο σερί επίσημο παιχνίδι μετά την ήττα από τη Λαμία για το περσινό Κύπελλο στο Καραϊσκάκη. Παράλληλα, αυτή ήταν η έβδομη διαδοχική νίκη φέτος και η έκτη σερί επί της Λάρισας.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μόρας, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Ζίβκοβιτς, Μπέρτος (79’ Καρανίκας), Μιλοσάβλιεβιτς (64’ Νούνιτς), Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μπούστος, Νταουντά (81’ Φιλίποβιτς)

Ολυμπιακός (Πέντρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μεριά, Τσιμίκας (65’ Κούτρης), Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε (82’ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Μασούρας (61’ Καμαρά), Ελ Αραμπί