Με γκολ στο 96'(!) έμεινε στη Super League ο ΟΦΗ - Σκόραρε ο Γιακουμάκης! (VIDEO)

Από τον παράδεισο στην… κόλαση και ξανά στον… παράδεισο ο ΟΦΗ!

Σε ένα σενάριο βγαλμένο από… Αλφρεντ Χίτσκοκ, η ομάδα του Ηρακλείου πήρε το εισιτήριο για την επόμενη Super League με τον πιο δραματικό τρόπο!

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ναμπί εκτέλεσε ένα φάουλ από πολύ πλάγια, με την μπάλα να περνάει μέσα από το τείχος και κάτω από τα χέρια του Γκοτ για το 3-2. Ενα γκολ που… σήκωσε στον αέρα το “Γεντί Κουλέ”!

Πρωταγωνιστής του αγώνα ο Γιώργος Γιακουμάκης, αφού σκόραρε και στο… καπάκι αποβλήθηκε. Συγκεκριμένα, ο δανεικός από την ΑΕΚ επιθετικός έγραψε προσωρινά το 2-1 για τους γηπεδούχους, αλλά δεν… συγκρατήθηκε στους πανηγυρισμούς και έβγαλε τη φανέλα του, με αποτέλεσμα να δει την 2η κίτρινη κάρτα από τον Κομίνη!

Ολα αυτά βέβαια λίγη σημασία έχουν, αφού ο ΟΦΗ θα αγωνίζεται του χρόνου ξανά στη Super League, αφήνοντας τον Πλατανιά με την πίκρα και τις διαμαρτυρίες για το πέναλτι με το οποίο βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα προηγήθηκε με πέναλτι του Νέιρα στο 11ο λεπτό (δεν υπήρχε), με τον Τσαμούρη στο 42′ να ισοφαρίζει με ξερό σουτ σε 1-1 για τους Χανιώτες. Στην επανάληψη, ο προπονητής των γηπεδούχων ρίσκαρε και έριξε στο παιχνίδι τον Γιακουμάκη, ο οποίος με πανέμορφη προβολή νίκησε τον Γκοτ στο 70ο λεπτό για το 2-1, αλλά αμέσως μετά αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού έβγαλε τη φανέλα του (την πρώτη την είχε δει στο 52′). Ο Μπιανκόνι στο 76′ είδε κι αυτός την κόκκινη κάρτα για χτύπημα σε αντίπαλο, κάτι που δεν επηρέασε τους φιλοξενούμενους που ισοφάρισαν στο 92′ με τον Παπανικολάου. Ωστόσο, ο Ναμπί είχε διαφορετική άποψη και με… τρελό φάουλ έστειλε τον ΟΦΗ στα… ουράνια!

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Σωτηρίου, Μπράουν, Κοροβέσης, Νάστος, Παπάζογλου, Σακόρ (59’ Ναμπί), Μεγιάδο, Βαζ, Φερέιρα (59’ Ντίνας), Νέιρα, Σάσι (46’ Γιακουμάκης)

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Γκοτ, Τσαμουρης, Ρουσσάκης (77’ Παπουτσογιαννόπουλος), Κορτσαμ, Ουες, Ποζατζιδης (73’ Λουκίνας), Μποσετι (88’ Γκατσολάρι), Καραγκουνης, Νίλι, Παπανικολάου, Μπιανκονι