Με απίστευτο Ρογκαβόπουλο στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος η Εθνική Εφήβων!

Με ηγέτη τον απίστευτο Νίκο Ρογκαβόπουλο, η Εθνική Εφήβων υπέταξε στην παράταση τη Λιθουανία (70-66) και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία (Σάββατο 3/8, 21:15) στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U 18.

Ο άσος της ΑΕΚ έκανε τρομερή εμφάνιση, καθώς έβαλε 25 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και πέτυχε όλα τα κρίσιμα σουτ στο τέλος του κανονικού αγώνα. Μάλιστα, ήταν αυτός που έστειλε και τον αγώνα στην παράταση με floater, 7,2” πριν από τη λήξη.

Η ελληνική ομάδα μπήκε, επιτέλους σε αυτή τη διοργάνωση, δυνατά στον αγώνα. Προηγήθηκε με 14-9 έχοντας οδηγό τον Νικολαΐδη στο σκοράρισμα, ωστόσο στη συνέχεια αντιμετώπισε επιθετικές δυσκολίες. Η Λιθουανία με τον Τουμπέλις να κυριαρχεί κοντά στο καλάθι ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (21-26). Η Εθνική αντεπιτέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε μπροστά με τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (33-31), ενώ με δικό του γκολ-φάουλ έφτασε και στο +5 (40-35).

Παρά την ισοφάριση από τον Σινταριβίτσιους (42-42), η οικοδέσποινα κατάφερε να αποσπαστεί με 49-42, αλλά η «Λιέτουβα» με ένα 8-0-μετά και την τεχνική ποινή στον ελληνικό πάγκο-ανέκτησε το προβάδισμα (51-54). Το προσωπικό καλάθι του Ρογκαβόπουλου έφερε το ματς στον πόντο (53-54) στα 58’’και η βολή του Μαρτσουλιόνις οδήγησε την ομάδα του στο +2 (53-55) με 19,7’’ να απομένουν. Ο άσος της ΑΕΚ με ντράιβ ισοφάρισε, 55-55 στα 7,2’’ και η άμυνα έκανε τη δουλειά της στην τελευταία επίθεση του Μαρτσουλιόνις, καθώς ο Τσάμης έκανε τάπα και το ματς πήγε στην παράταση.

Τα καλάθια των κοντών, Καράμπελα και Νικολαΐδη, κρατούσαν την Εθνική όρθια στο έξτρα πεντάλεπτο (63-62), όπως και οι βολές του ψύχραιμου Ρογκαβόπουλου που έφεραν το σκορ στο 67-64 μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό και στο 69-66 στα 20’’. Ο Τουμπέλις είχε 0/2 βολές και ο Νικολαΐδης

Δεκάλεπτα: 14-12, 21-26, 42-39, 55-55, (πρτ.) 70-66

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10, Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8, Νικολαϊδης 6, Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (15ρ), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6, Σταυρακούκας 3, Τσάμης 4