«Λύγισε» και στη Βουλιαγμένη η ΑΕΚ (15-5)

Εικόνες από το Βουλιαγμένη ΑΕΚ

Νέα ήττα για την ανδρική ομάδα πόλο της ΑΕΚ

Την ήττα με 15-5 γνώρισε η ΑΕΚ από τη Βουλιαγμένη στο κολυμβητήριο του Λαιμού για την 3η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών.

Η «Ένωση» στάθηκε πολύ καλά για περισσότερο από ένα ημίχρονο, έως το 5-4 στα μέσα του τρίτου οκταλέπτου, με την άδικη αποβολή του Radjen να στοιχίζει και να αποσυντονίζει τους “κιτρινόμαυρους”.

Παρά το αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων με 1-0, η ΑΕΚ έδειχνε πολύ καλά σημάδια σε επίθεση και άμυνα. Οι δύο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες και τελικά ο Στελλάτος 3:03 πριν το τέλος ισοφάρισε με δυνατό σουτ. Η Βουλιαγμένη απάντησε στο τελευταίο λεπτό κάνοντας το 2-1.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, χρειάστηκαν να περάσουν περισσότερα από 2′ για να εκμεταλλευθεί ο ΝΟΒ ένα λάθος της “Ένωσης” και να σκοράρει το 3-1. Η απάντηση ήρθε άμεσα από τον Κουρλιάφτη που με πολύ όμορφο σουτ μείωσε σε 3-2. Η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με το Vukcevic να ισοφαρίσει, ενώ στη συνέχεια έληξε και ο χρόνος επίθεσης σε δεύτερη προσπάθεια. Ο Φλέγκας απέκρουσε πέναλτι, ενώ στην άλλη πλευρά της πισίνας ευστόχησε ο Radjen για το 3-3. Τελικά, η Βουλιαγμένη πήρε και πάλι το προβάδισμα στον παίκτη παραπάνω, 44″ πριν το ημίχρονο (4-3).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο ΝΟΒ ανέβασε τη διαφορά στα 2 τέρματα (5-3, 5:54). Ο Στελλάτος λίγα μόλις δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε για το 5-4 με πανέξυπνη λόμπα. Στη συνέχεια η ΑΕΚ είχε απέναντί της ορισμένα… περίεργα σφυρίγματα, με ένα επιθετικό φάουλ να χρεώνεται και λίγο αργότερα ο Radjen να αποβάλλεται με 2λεπτο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύθηκαν τον εκνευρισμό των παικτών του Κωνσταντίνου Δάνδολου, και με σερί 3-0 έφτασαν στο 8-4 της περιόδου.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι “κιτρινόμαυροι” δε μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο, ενώ ο εκνευρισμός ήταν ολοφάνερος. Η Βουλιαγμένη συνέχισε να σκοράρει και να διαμορφώνει το τελικό 15-5.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το Σάββατο (24/10, 19:00) όταν και φιλοξενείται από τον Απόλλωνα Σμύρνης στο κολυμβητήριο στο Γουδή για την 4η αγωνιστική της Α1 Εθνικής Κατηγορίας Πόλο Ανδρών.

ΝΟ Βουλιαγμένης – ΑΕΚ 15-5