Λίβερπουλ-Μπέρνλι 1-1: Ισοπαλία που της χαλάει τα ρεκόρ

Η Λίβερπουλ δεν “καθάρισε” το ματς με την Μπέρνλι στο πρώτο μέρος και το πλήρωσε με το παιχνίδι να τελειώνει ισόπαλο 1-1 και το σερί νικών των “κόκκινων” στο Άνφιλντ να σταματά στις 24.

Στο 19′ ο Πόυπ έκανε τρομερή επέμβαση για να “βγάλει” το σουτ του Σαλάχ και του είπε “όχι” και στο 33′. Στο επόμενο λεπτό όμως ο Ρόμπερτσον με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο γκολκίπερ της Μπέρνλι έκανε πολύ καλή επέμβαση και σε σουτ του Μανέ.

Νωρίς στην επανάληψη (49′) η Λίβερπουλ είχε δοκάρι σε σουτ του Φιρμίνο και συνέχισε να σπαταλά ευκαιρίες. Στο 70′ το πλήρωσε καθώς ο Ροντρίγκες με ωραίο σουτ νίκησε τον Άλισον και έκανε το 1-1. Μετά το γκολ η ομάδα του Κλοπ είχε μια φλύαρη υπεροχή. Ο Σαλάχ στο 85′ δοκίμασε το πόδι του αλλά ο Πόουπ μπλόκαρε εύκολα. Δύο λεπτά μετά η Μπέρνλι άγγιξε το δεύτερο γκολ όταν ο Γκούντμουντσον με κοντινό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 93′ ο Σαλάχ βρέθηκε σε ιδανική θέση αλλά πλάσαρε αδύναμα και ο Πόουπ έπεσε και μπλόκαρε.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γουίλιαμς (70’Κεϊτά), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ (81’Τσάμπερλεϊν), Τζόουνς (70’Αλεξάντερ-Άρνολντ), Φιρμίνο, Μανέ, Σαλάχ.

ΜΠΕΡΝΛΙ:Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Ταρκόφσκι, Λονγκ, Τέιλορ, Πίτερς (65’Γκούντμουντσον), Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, ΜακΝιλ, Ροντργκες, Γουντ (65’Βύντρα).