Λύγισε την κρίσιμη στιγμή η "Βασίλισσα" κόντρα στον ΠΑΟΚ και έχασε 85-93

aek-paok-wilbekin-αεκ-παοκ-ουιλμπεκινΚατώτερη των προσδοκιών αποδείχθηκε η ΑΕΚ σε ένα σημαντικό κρας τεστ για την είσοδο στην πρώτη τετράδα. Με τους Μπονσού και Ινγκλις να είναι ουσιαστικά εκτός αγώνα (ο Βρετανός σκόραρε στο φινάλε, ο Καναδός είχε μόνο τραβηγμένες προσπάθειες), η Ενωση δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί στην πίεση του ΠΑΟΚ και ηττήθηκε με 85-93. Ετσι η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση και δεν εκμεταλλεύθηκε την ήττα του Αρη και πλέον ελπίζει σε ήττα των «κίτρινων» στο Ρέθυμνο το Σάββατο, ώστε να πάρει το πλεονέκτημα έδρας.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε πολύ νευρικά το παιχνίδι. Αν και η άμυνα μπορούσε να σταματήσει τον ΠΑΟΚ, είχε εκ νέου πολύ σημαντικό πρόβλημα κάτω από το καλάθι, όπου ο Βον έβρισκε εύκολα τρόπο να νικήσει τον Μπονσού και να πετυχαίνει εύκολους πόντους. Την ίδια στιγμή, επιθετικά η Ενωση δεν έβρισκε λύσεις. Για πρώτη φορά ο Μπονσού έμεινε άποντος στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ινγκλις δεν βρήκε ελεύθερα σουτ και οι λύσεις έρχονταν μόνο από Σάκοτα και Χέρστον.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι κάτω από το καλάθι και είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο είχε 22 ριμπάουντ, εννιά περισσότερα από όσα μάζεψαν οι «κιτρινόμαυροι». Αυτό που έσωζε την κατάσταση ήταν η πιεστική άμυνα των παικτών του Σάκοτα, που οδήγησαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε δέκα λάθη και εξισορρόπησαν την κατάσταση. Με την είσοδο του Σαρικόπουλου η ΑΕΚ έκλεισε ακόμα περισσότερο την άμυνα της και σε συνδυασμό με τα τρία φάουλ του Βον κατάφερε να περιορίσει τα κενά της.

Ο Σαρικόπουλος έδωσε λύσεις και επιθετικά, αλλά η αναγκαστική αλλαγή του Αθηναίου (λόγω φάουλ) με τον Ουίλμπεκιν έδωσε τη λύση. Ο Αμερικανός ήταν εξαιρετικός επιθετικά και με 12 πόντους κατάφερε να δώσει στην ΑΕΚ προβάδισμα έστω και με έναν πόντο στο φινάλε του ημιχρόνου. Ο Ουίλμπεκιν είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, καθώς είχε 5/6 σουτ εντός παιδιάς.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, αλλά δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας από τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερνε να μένει κοντά στο σκορ και η Ενωση δεν έβρισκε λύσεις από τα μεγάλα αστέρια της. Ο Μπονσού και ο Ινγκλις δεν έβρισκαν τον δρόμο, μόνο ο «Ντέλι» απειλούσε περιφερειακά και το πρόβλημα μεγεθύνθηκε όταν ο ΠΑΟΚ έκλεισε τον δρόμο κοντά στο καλάθι του.

Το πρόβλημα στα ριμπάουντ παρέμεινε και η ΑΕΚ τελείωσε το ματς με πέντε λιγότερα από τον ΠΑΟΚ. Οι «κιτρινόμαυροι» δεν είχαν καθαρό μυαλό στις κρίσιμες στιγμές και η Ενωση είχε επτά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα τρίποντα και είχε την τύχη στις κρίσιμες στιγμές, παίρνοντας τελικά τη νίκη με διαφορά οκτώ πόντων. Μεγάλο πρόβλημα και οι ελεύθερες βολές, με εννιά χαμένες που στοίχισαν τελικά και τη νίκη.

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ουίλμπεκιν 16, Ντελινινκάιτιτς 13, Σάκοτα 10, Κασελάκης, Χέρστον 16, Σαρικόπουλος 13, Αθηναίου, Μιλόσεβιτς 7, Μπονσού 2, Ινγκλις 8

ΠΑΟΚ (Σ. Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 16, Λιάπης 6, Κάρτερ 17, Τσόχλας 2, Δέδας 13, Μαργαρίτης 7, Οντουμ 11, Βον 13, Χαριτόπουλος 8