«Βασίλισσα» χωρίς φρένα!

Ασταμάτητη η ΑΕΚ του Λούκα Μπάνκι!

Με τον καλύτερο τρόπο τελείωσε τα φιλικά προετοιμασίας η ΑΕΚ στο εξωτερικό καθώς νίκησε και την Μπεσίκτας με 88-82 στο «Besiktas Akatlar Arena». Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δύο μέρες μετά τη νίκη επί της Μπάνβιτ επικράτησε και επί των «ασπρόμαυρων» δείχνοντας πως είναι «ετοιμοπόλεμη» για τη νέα σεζόν.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην φιλική τους αναμέτρηση. Με συνεχόμενα καλάθια, με γρήγορη επίθεση και με τρομερή ευστοχία κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες και με αρκετά υψηλό σκορ (24-24). Ωστόσο καμία από τις δυο δεν κατάφερε να επιβάλλει στην αρχή τον δικό της ρυθμό, αφού στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με την ίδια τρομερή διάθεση, κάτι που φάνηκε από την εικόνα του αγώνα. Η διαφορά των δύο ομάδων έμεινε σε απόσταση αναπνοής καθ’όλη την διάρκεια της περιόδου.

ΑΕΚ και Μπεσίκτας «βομβάρδισαν» τα καλάθια σημειώνοντας από 18 πόντους η κάθε μια (42-42), όμως στο τέλος του δεκαλέπτου η «Βασίλισσα» πάτησε το… γκάζι λίγο παραπάνω και πήρε μία διαφορά 5 πόντων με τους οποίους οδηγήθηκε στην ανάπαυλα.

Η Ένωση συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Η επίθεση παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, κάτι που βοήθησε ώστε να «χτιστεί» μια διαφορά ασφαλείας από την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς.  Το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα έμεινε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, για το 61-65 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ κατάφερε να κρατήσει τη διαφορά ασφαλείας, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να έχει μπει σε ρόλο οδηγού. Η Μπεσίκτας προσπάθησε να μειώσει το σκορ, όμως η «Βασίλισσα» είχε τον έλεγχο της κατάστασης μέχρι το τέλος, επικρατώντας των γηπεδούχων στο δεύτερο και τελευταίο της φιλικό επί τουρκικού εδάφους.

Κορυφαίος της «Βασίλισσας» ήταν ο αρχηγός της, Ντούσαν Σάκοτα με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, με τους Ρατάν Μέις (14 π.) και Γιαννόπουλο (13 π.) να ακολουθούν επιθετικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-47, 61-65, 88-82

Μπεσίκτας (Ιβάνοβιτς): Πρίσλει, Βεισέλογλου 12, Ουτκού 6, Μπένσιγκ 3, Γκεγίκ, Γιλντιζλί 11, Γκίμπσον 10, Μπούβα 5, Μουτάφ 13, Σιπαχί 2, Αλεξάντερ 20.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Σάκοτα 17, Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 7, Μέις 14, Λαρεντζάκης 11, Γκρίφιν 9, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 13, Χάντερ 10.