Τρένο η ΑΕΚ, πάτησε και τον Χολαργό με «Κούκοτς» και Γκρίφιν

«Λαβωμένη» από τις απουσίες των τραυματισμών που την ταλαιπωρούν αλλά πανέτοιμη να πάρει την τρίτη της νίκη στην Betshop Basket League παρουσιάστηκε η ΑΕΚ κόντρα στον Χολαργό.

Η «Βασίλισσα» ξεκίνησε με την αρχική πεντάδα να αποτελείται από τους Ξαβιέ Ρατάν-Μέις, Μάλκολμ Γκρίφιν, Χάουαρντ Σαντ-Ρος, Γιώργο Τσαλμπούρη και Βινς Χάντερ.

To σύνολο του Λούκα Μπάνκι μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ του ΟΑΚΑ κάνοντας το σκορ 6-0 (2′) με τον Βινς Χάντερ να μετράει μέχρι εκείνο το σημείο ήδη 2 τάπες κόντρα στους φιλοξενούμενους. Λίγο αργότερα (7′) ο Λοβ έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Χολαργό (11-12) με το ματς να πηγαίνει από εκεί και στο εξής σώμα με σώμα. Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρήκαν τα… κουμπιά της Ένωσης και μπήκε μπροστά στο σκορ με 15-18 (9′) με την «Βασίλισσα» να έδειχνε αρκετά μπερδεμένη μέχρι εκείνο το σημείο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε το πρώτο, με τον «Δικέφαλο» να έχει μεγάλο πρόβλημα συνεννόησης και συγκέντρωσης όπου την οδηγούσαν σε… ανόητα λάθη. Η ΑΕΚ έφτασε μέχρι το -8 (15-23) με τον Λούκα Μπάνκι να ψάχνει λύσεις στον πάγκο του με σκοπό να γυρίσει… τούμπα το ματς.

Η «Βασίλισσα»… ροκάνισε την διαφορά σιγά σιγά ενώ σε αυτό βοήθησε πολύ ο Χάρης Γιαννόπουλος ο οποίος πέτυχε το πρώτο τρίποντο της ΑΕΚ στο παιχνίδι (!) στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης κάνοντας το σκορ 24-25. Η «Ένωση» κατάφερε να κρατήσει σε… σίγαση τον Χολαργό «τρέχοντας» ένα σερί 11-0 (31-25, 19′) ωστόσο το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 31-26.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η «Βασίλισσα» θέλησε να κρατήσει τον καλό εαυτό που είχε στο δεύτερο δεκάλεπτο και ταυτόχρονα να γίνει λίγο πιο επιθετική αφού μέχρι εκείνο το διάστημα σκόραρε με το… σταγονόμετρο.

Υπήρξε μία στιγμή που έπληξε την «Ένωση» όταν μόλις στο πρώτο λεπτό (1′) ο Ρατάν-Μέις έπεσε στο παρκέ έπειτα από ένα δυνατό σκριν του Ντάνι Αγκμπελέσε με τον Καναδό γκαρντ να αποχωρεί τραυματίας προς τα αποδυτήρια ενώ δέχθηκε ένεση προκειμένου να χρησιμοποιηθεί εάν αγωνιστεί.

Μετά το πέρας των πρώτων τεσσάρων λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε μία σημαντική διαφορά +10 πόντων με ένα χουκ του Βινς Χάντερ (39-28, 24′). Στη συνέχεια το ματς κυμάνθηκε στον ίδιο ρυθμό με τον «Δικέφαλο» να διατηρεί στην διαφορά και να χτίζει πάνω σε αυτή.

Με τον Γιώργο Τσαλμπούρη να βοηθάει τα μέγιστα ενώ με ένα τρίποντο μεγάλωσε και άλλο την διαφορά ενώ σε εκείνο το σημείο είχε 9 σερί πόντους (50-34, 28′), ενώ το δεκάλεπτο τελείωσε με την ΑΕΚ στο +10 (54-44).

Σο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν αρχικά να μειώσουν φτάνοντας την διαφορά στο -8 σε δύο περιπτώσεις (56-48, 32′ και 59-51, 34′). Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε να προκαλέσει προβλήματα στην Ένωση ωστόσο οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν ξεκαθαρίσει τι θέλουν από την σημερινή αναμέτρηση και αυτό δεν ήταν κάτι άλλο πέρα από τη νίκη. Η «Βασίλισσα» δεν πτοήθηκε από το οποιοδήποτε «μίνι» ξέσπασμα των φιλοξενούμενων και κράτησε μέχρι το τέλος το προβάδισμα τελειώνοντας το ματς με 73-63.

Η νίκη αυτή ήταν η 3η για την «Βασίλισσα» μετά το πέρας των 5 πρώτων αγωνιστικών της Betshop Basket League κάνοντας το ρεκόρ της 3-2.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-26, 54-44, 73-63.