Το θολωμένο μυαλό της ΑΕΚ

Σκληρή ήττα για την ΑΕΚ από την πολύ καλή Ράστα Βέχτα μέσα στον ΟΑΚΑ, που την βάζει σε μπελάδες για τις 2 πρώτες θέσεις. Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, η αθλητικότητα των Γερμανών και η σκληρή τους άμυνα έκαναν τη διαφορά, απέναντι σε μια ΑΕΚ πολύ κουρασμένη και χτυπημένη από τις απουσίες των Ρέι και Γιάνκοβιτς.

Καλό πρώτο ημίχρονο

Η Ράστα Βέχτα είναι μια ομάδα που παίζει σε υψηλό τέμπο και στα 40 λεπτά του αγώνα, είναι πολύ καλή επιθετικά, έχοντας την 6η καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης, ενώ μοιράζει και υψηλό αριθμό ασιστ. Η ΑΕΚ θα έπρεπε να είναι πολύ συγκεντρωμένη αμυντικά, να της κόψει τον ρυθμό στην επίθεση και να την αναγκάσει να είναι άστοχη έξω από τα 6,25 όπου σουτάρει με 41%. Όλα αυτά έγιναν σχετικά καλά στο 1ο ημίχρονο με την ΑΕΚ να κλείνει το 2ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 7 πόντους. Βέβαια για να είμαστε ειλικρινείς, φαινόταν ότι η Ένωση δεν πατούσε καλά στο γήπεδο. Οι Γερμανοί έπαιζαν πολύ σκληρά στην άμυνα, σχεδόν στο όριο του φάουλ, ειδικά τον Λάνγκφορντ προσπαθώντας εκτός από το να τον κουράσουν, να τον εκνευρίσουν, καθώς δέχτηκε αρκετό μπασκετικό ξύλο. Οι περιφερειακοί των Γερμανών είναι αρκετά αθλητικοί παίκτες, που βάζουν μεγάλη πίεση στην μπάλα, παίζοντας άρνηση σε όλες τις πάσες κάτι που δημιουργούσε πρόβλημα στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Παρόλα αυτά η ΑΕΚ χωρίς να μπορεί να βρει ένα σταθερό τέμπο και κάνοντας μικρά ξεσπάσματα έπαιρνε διαφορές που όμως δεν κρατούσαν για πολύ.

Έσβησε στο 2ο

Γνωρίζοντας ότι οι παίκτες της ΑΕΚ είναι πολύ κουρασμένοι από τα 3 παιχνίδια σε 6 μέρες, δεν περίμενα να αντέξουν αρκετή ώρα σε αυτή την ένταση του αγώνα, κάτι που φάνηκε αμέσως με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Ένα γρήγορο 8-0 σερί των Γερμανών έφερε τα πάνω κάτω στο ματς, ξαναμπήκαν στο παιχνίδι και το κυριότερο, αλλάξαν την άμυνα τους σε μια matchup ζώνη. Έτσι τα προβλήματα πολλαπλασιάστηκαν αφού η πίεση στην άμυνα της ΑΕΚ έπεσε, οι παίκτες της Ράστα πέτυχαν 29 πόντους στο δεκάλεπτο ενώ σε όλο το 1ο ημίχρονο είχαν πετύχει 33 και όπως ήταν φυσικό η ΑΕΚ έχασε και τον ρυθμό της στην επίθεση. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον προπονητή των Γερμανών που αντιμετώπισε εξαιρετικά τον Λάνγκφορντ που παρότι έβαλε 19 πόντους λόγω κλάσης, τα σουτ όμως που πήρε ήταν δύσκολα και μετά από πολύ κόπο. Όταν ήταν στην κορυφή του τριπόντου οι 3 παίκτες της ζώνης κλείνανε τον χώρο για να μην μπορεί να περάσει ενώ όταν βρισκόταν στις 45 μοίρες γινόταν double team για να τον αναγκάσουν να πασάρει και να φύγει η μπάλα από τα χέρια του. Η ΑΕΚ δεν κυκλοφορούσε γρήγορα την μπάλα και τις λίγες φορές που το έκανε, έχασε ελεύθερα τρίποντα με τον Ματσιούλις και τον Κουβανό. Μοιραία με τον Λάνγκφορντ εκτός παιχνιδιού, τον ΣαντΡος να προσπαθεί αλλά να μην φτάνει και με την αδυναμία στην άμυνα, οι Γερμανοί πήραν διαφορά που διατήρησαν μέχρι τέλους παρά την απέλπιδα προσπάθεια που έγινε με τα τρίποντα του Λάνγκφορντ.

Στοίχησαν οι απουσίες της ΑΕΚ

Καλώς ή κακώς ο Κιθ Λάνγκφορντ είναι ένας βασικός πυλώνας της επίθεσης της ΑΕΚ αφού η μπάλα περνάει πολύ από τα χέρια του και όταν είναι κλεισμένος καλά, η ομάδα πρέπει να βρει έναν άλλο πόλο εκτέλεσης. Στην φετινή ομάδα αυτός είναι ο Κέντρικ Ρέι, ο παίκτης που θα ξεκουράσει τον βετεράνο Αμερικανό και θα παίρνει τις προσπάθειες στην επίθεση όταν αυτός είναι στον πάγκο ή όταν θα είναι καλά κλεισμένος από τις άμυνες. Δυστυχώς εδώ και πολύ καιρό είναι στα πιτς με το πρόβλημα που έχει στον αστράγαλο, οπότε το κέντρο βάρους αναγκαστικά πέφτει μόνο στον Λάνγκφορντ. Η απουσία του Ρέι στερεί από την ομάδα άλλον ένα παίκτη που μπορεί να βάλει την μπάλα στο παρκέ και να παίξει κάθετα στο καλάθι δημιουργώντας ανισορροπία στην άμυνα και περισσότερες ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του ώστε να μην εστιάζουν όλοι στον Λάνγκφορντ. Αν προσθέσουμε ότι και ο Γκίκας ήταν άστοχος σήμερα, ενώ και ο Λίνος με τον Ματσιούλις δεν πήραν πρωτοβουλίες καταλαβαίνει κανείς ότι δύσκολα μπορούσε να ανταπεξέλθει στην αμυντική τακτική των Γερμανών.

Βέβαια όταν μπροστά δεν έχεις την ευχέρεια να σκοράρεις μπορείς να μείνεις στο παιχνίδι με την άμυνα. Ακόμα και εκεί όμως η απουσία του Γιάνκοβιτς ήταν κρίσιμη αφού εκτός από το μεγάλο κορμί που έχει βοηθάει σημαντικά στην οχύρωση της ρακέτας που είχε μείνει μόνος του ο Σλότερ να παλεύει.

Θολώνει το μυαλό της

Η κούραση ήταν έκδηλη σε όλη την ομάδα, είναι ένα δύσκολο διάστημα με συνεχόμενους αγώνες και τραυματισμούς, γεγονός που θολώνει το μυαλό και δεν οδηγεί σε σωστές αποφάσεις μέσα στον αγώνα. Τα λάθη της ΑΕΚ έφτασαν τα 20 στο χθεσινό ματς, που είναι ο μεγαλύτερος αριθμός που έχει φτάσει φέτος, δείγμα της έλλειψης καθαρού μυαλού αλλά και της καλής άμυνας της Βέχτα.

Είναι το 3ο συνεχόμενο ματς που η ΑΕΚ έχει πρόβλημα απέναντι σε ζώνη. Μπορεί να ήταν διαφορετικού στυλ από τις προηγούμενες φορές αλλά δεν παύει να κολλάει σε αυτήν την αμυντική τακτική, κάτι που πρέπει να το κοιτάξει το προπονητικό επιτελείο και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου αφού πλέον όλοι έχουν καταλάβει ότι έχει θέμα η ομάδα.

Εκτός από τον ΣαντΡοος που έπαιξε με μισή προπόνηση και ήταν πάλι συγκινητικός, ο Σλότερ έκανε το καλύτερο του παιχνίδι στην ΑΕΚ που παρόλα αυτά δεν συνδυάστηκε με νίκη. Πρώτη φορά σκόραρε διψήφιο αριθμό πόντων, έπαιξε εκπληκτικές άμυνες, έκλεψε μπάλες αλλά τελικά δεν μπόρεσε μόνος του να κάνει την διαφορά μέσα στην ρακέτα.

Λίνος σε ρηχά νερά, Ματσιούλις εν αναμονή

Ο Χρυσικόπουλος κινήθηκε πάλι σε ρηχά νερά, ήταν πολύ κακός στην άμυνα πάνω στον Βάινραιτ, ενώ από τον Ματσιούλις η ΑΕΚ περιμένει πολλά περισσότερα σε άμυνα και επίθεση. Για τον Τσάλμερς δεν θέλω να αναφερθώ ακόμα, καθώς αυτό που μας έχει δείξει σε αυτά τα πρώτα 3 ματς είναι απογοητευτικό, μοιάζει εντελώς εκτός κλίματος και ρόλου, ενώ και τα σουτ του είναι πολύ άσχημα και δικαίως δεν ξαναέπαιξε σήμερα μετά το 2ο δεκάλεπτο.

Ο Βλάντο ήταν θετικός, πάλεψε στην άμυνα και δείχνει ότι όταν προσαρμοστεί εντελώς θα βοηθήσει σημαντικά την Ένωση. Έχει εμπειρία και παραστάσεις από αυτό το επίπεδο και φαίνεται στο παιχνίδι του.

Πλέον θα υπάρξει μια παραπάνω μέρα ξεκούρασης μέχρι το ματς του Σαββάτου, για να πάρουν ανάσες οι παίκτες και να παίξουν εκτός έδρας με το Λαύριο σε ένα ματς που η νίκη πρέπει να είναι μονόδρομος.