Στους «8» της Ευρώπης η ΑΕΚάρα!

Μεγαλειώδης πρόκριση της ομάδας χάντμπολ που ήρθε ισόπαλη 27-27 με την Ντράμεν στη Νορβηγία και σε συνδυασμό με τη νίκη 33-31 στον πρώτο αγώνα πανηγύρισε την πρόκριση της στους «8» του Τσάλεντζ Καπ για τρίτη σερί χρονιά.

Με μαγκιά και ψυχή η ομαδάρα του Δημήτρη Δημητρούλια  έφυγε αήττητη και από την Νορβηγία  «πετώντας» εκτός διοργάνωσης μια ομάδα που θεωρούταν φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Η «Ένωση» ήταν εξαιρετικά …διαβασμένη και παρά την απουσία του Μαρίν Μπουνέτα έδειξε πως διαθέτει λύσεις και ποιότητα στο ρόστερ της για να ανταπεξέλθει σε όλες τις συνθήκες. Η φετινή ΑΕΚ είναι φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα και το απέδειξε για μια ακόμη φορά και με την πρόκριση αυτή έβαλε υποψηφιότητα ως ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση της κούπας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι πολύ καλές άμυνες ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να πηγαίνει σταδιακά το παιχνίδι εκεί που θα ήθελε. Η «Ένωση» προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα χωρίς να επιτρέψει στους γηπεδούχος να πάρουν ασφαλές προβάδισμα. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Αραμπατζή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ μέχρι και το 3-5 όπου ο Χιμένεθ για πρώτη φορά έκανε το +2 για την μάδα του. Η Ντράμεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 6-7 με τον Δομπρή που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι να ισοφαρίζει με ένα πολύ όμορφο γκολ. Με τον Κοσάνοβιτς να είναι για μια ακόμη φορά εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια η ΑΕΚ πήρε ξανά πλεονέκτημα δύο τερμάτων με γκολ του Δομπρή (7-9) και Αραμπατζή (8-10). Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τρία χαμένα πέναλτι που τους στοίχισαν με την Ντράμεν να προηγείται ξανά με 10-11.Η απάντηση ήρθε με τον Μόγια να ισοφαρίζει σε 12-12 αλλά οι Νορβηγοί σε νεκρό χρόνο σκόραραν για το 13-12 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Τεράστια ψυχικά αποθέματα

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντράμεν προσπάθησε να αιφνιδιάσει και το κατάφερε παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με τρία γκολ (17-14). Με ψυχραιμία και ώριμο παιχνίδι ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ η οποία με τρία σερί γκολ από τους Χόγκας, Αραμπατζή και Χιμένεθ μείωσε σε 18-17. Η Ντράμεν συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα με την «Ένωση» που έχασε και τέταρτο πέναλτι τελικά τις λύσεις. Ο Γιάκομπσεν με δύο γκολ έδωσε σημαντική «ανάσα» ισοφαρίζοντας σε 20-20 και 21-21. Τα τελευταία λεπτά εξελίχτηκαν σε θρίλερ με τους Νορβηγούς να πετυχαίνουν σκορ πρόκρισης 26-23, με την ΑΕΚ ωστόσο να μην τα παρατάει. Δύο λεπτά πριν το τέλος μείωσε και πάλι σε 26-25 και ισοφάρισε 26-26. Η Ντράμεν προηγήθηκε και πάλι με την ομαδάρα του Δημήτρη Δημητρούλια όμως να κρατάει την πρόκριση και με το γκολ το Ζαμπούνη στην εκπνοή ισοφάρισε σε 27-27 και έφυγε αήττητη με το εισιτήριο στους «8» του Τσάλεντζ Καπ.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-5, 6-7, 7-9, 8-10, 13-12 (ημιχ), 17-15, 20-18, 20-20, 21-20, 24-22, 27-27,

ΝΤΡΑΜΕΝ: Άλμπεργκ, Μπεχ, Μπόιλεσεν, Χάνσεν 4, Χέιερεν, Χόργκεν 10, Χίκερουντ 2, Λάρχολμ 4, Λιλέλιεν, Όλαφσον 2, Πέντερσεν, Ράσταντ-Χόελ 3, Ρόμσας, Θόρσμπαϊ 2, Βαγκ

ΑΕΚ: Αραμπατζής 7, Άρσιτς, Κριτσιοτόιου 1, Δομπρής 2, Γιόσμου, Γιάκομπσεν 4, Κεδέρης, Κοσάνοβιτς, Μωραΐτης, Φλορίδο 1, Μυλωνάς 5, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου 1, Πλάθα 3, Ζαμπούνης 1, Χόγκας 2

Δίλεπτα: 5-1. Πέναλτι: 1/1- 2/6