Στο μικροσκόπιο οι 14 κιτρινόμαυροι της Ριζούπολης

Εικόνες από το ΑΕΚ-Βόλος

Στο μικροσκόπιο του enwsi.gr, οι 14 παίκτες της ΑΕΚ που έπαιξαν στο ματς με τον Βόλο:

Παναγιώτης Τσιντώτας: Ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια στο φετινό πρωτάθλημα. Δεν δέχθηκε ιδιαίτερη πίεση. Δεν έχει περιθώρια αντίδρασης στο πρώτο γκολ του Βόλου. Ενώ στο δεύτερο, η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία. Γενικώς έδειχνε να πατάει γερά και να έχει αυτοπεποίθηση.

Μιχάλης Μπακάκης: Πολλή δουλειά έβγαλε από την πλευρά του. Και πολλά χιλιόμετρα. Ήταν αποτελεσματικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα, αλλά βοήθησε και στην επιθετική λειτουργία. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο όπου με τα ανεβάσματα δημιούργησε πολλές φορές ρήγματα στην άμυνα του Βόλου. Επίσης για σημαντικό διάστημα στο δεύτερο ημίχρονο, έπαιξε ως δεύτερος στόπερ στο πλευρό του Τσιγκρίνσκι.

Μάριος Οικονόμου: Επέστρεψε στην βασική ενδεκάδα της ΑΕΚ στο πλευρό του Τσιγκρίνσκι. Η αλήθεια είναι πως δυσκολεύτηκε αρκετά με τους κοντούς και γρήγορους επιθετικούς του Βόλου. Βεβαίως δικαιούται να φωνάζει πως στην φάση του γκολ του Βόλου, του έχει γίνει επιθετικό φάουλ. Πάντως υπήρχαν φάσεις γενικώς στο διάστημα που αγωνίστηκε, τις οποίες δεν εκτίμησε σωστά.

Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι: Ο Ουκρανός στόπερ είχε καλύτερες αντιδράσεις απέναντι στην γρήγορη επιθετική γραμμή του Βόλου. Κυρίως διότι κρατούσε σωστά την θέση του στις περισσότερες φάσεις και κάλυπτε τους χώρους. Επίσης προσπάθησε πολλές φορές, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, να φτιάξει επιθέσεις της ΑΕΚ από τα μετόπισθεν.

Νίκλας Χουλτ: Δεν ήταν σε καλό απόγευμα ο Σουηδός μπακ. Από δική του κακή εκτίμηση ξεκίνησε το πρώτο γκολ του Βόλου. Ενώ γενικώς έχασε πολλές μονομαχίες και ταλαιπωρήθηκε πολύ από τους παίκτες του Βόλου που έβγαιναν από την πλευρά του. Πάντως έκανε και ανεβάσματα από την πλευρά του και προσπάθησε να βοηθήσει στην επιθετική λειτουργία.

Αντρέ Σιμόες: Χρειάστηκε να βγάλει πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή. Στο ανασταλτικό κομμάτι πήρε σημαντικές μάχες και σε κάποια σημεία καθοριστικές για να μην φύγει ο αντίπαλος σε αντεπίθεση. Ωστόσο στο κομμάτι το δημιουργικό έκανε λάθη. Και δεν βοήθησε όσο σε προηγούμενα ματς, στο «άπλωμα» του παιχνιδιού και την γρήγορη επιθετική λειτουργία.

Κώστας Γαλανόπουλος: Μπορεί να αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο, αλλά κακό παιχνίδι δεν έκανε. Το ακριβώς αντίθετο. Ο Γαλανόπουλος ήταν πολύ κινητικός σ’ ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Έβγαλε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή και πήρε και πολλές πρωτοβουλίες με την μπάλα στα πόδια, αλλά έπρεπε να θυσιαστεί για να προστεθεί ένας ακόμα επιθετικός.

Μάρκο Λιβάγια: Ένα ακόμα πολύ γεμάτο παιχνίδι από τον Κροάτη επιθετικό που και πάλι έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο. Ισοφάρισε με μια υποδειγματική εκτέλεση μέσα από την περιοχή στο πρώτο ημίχρονο. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο πήρε πολλές φάσεις πάνω του και «χόρεψε» πολλές φορές την άμυνα του Βόλου. Δικαιούται να φωνάζει πως σε οριακή φάση, του ακύρωσαν γκολ με οφσαιντ στο πρώτο ημίχρονο.

Ντάνιελ Βέρντε: Ο Ιταλός εξτρέμ πήρε θέση στην βασική ενδεκάδα μετά από πολύ καιρό. Μπήκε στο ματς λίγο μουδιασμένα με δυο λάθη. Όμως όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να βρίσκει τα πατήματα του. Πήρε στο πρώτο ημίχρονο πρωτοβουλίες από την πλευρά του και μάλιστα είχε και δυο τελικές. Και στο δεύτερο μέρος προσπάθησε να βοηθήσει την επιθετική λειτουργία, χωρίς πάντως να ολοκληρώνει τις επιλογές του.

Πέτρος Μάνταλος: Το καλύτερο φετινό παιχνίδι του αρχηγού της ΑΕΚ. Ήταν ουσιαστικά ο πιο καθοριστικός παράγοντας για τη νίκη. Με πανέξυπνη εκτέλεση φάουλ, έβγαλε τον Λιβάγια μόνο του στην φάση της ισοφάρισης. Και από εκεί και πέρα με δυο δικά του γκολ, ήρθε το τελικό αποτέλεσμα. Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και άψογο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Επίσης έβγαλε πολλή δουλειά μέσα στο ματς, ακόμα και ως δεύτερος αμυντικός μέσος.

Νέλσον Ολιβέιρα: Συνολικά εντυπωσιακά πράγματα δεν έκανε μέσα στο παιχνίδι. Όμως ήταν ο παίκτης που κέρδισε την ανατροπή και το πέναλτι, με το οποίο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα στο σκορ με 2-1. Από εκεί και πέρα στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε να μην έχει ρυθμό και να μην μπαίνει πολύ στο ματς. Αντιθέτως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πορτογάλος ήταν πιο κινητικός και είχε μεγαλύτερη συμμετοχή στην επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ.

Γιώργος Γιακουμάκης: Ήταν η πρώτη κίνηση του Κωστένογλου από τον πάγκο. Και μάλιστα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου. Και ήταν κίνηση σχεδόν… ματ, διότι ο Γιακουμάκης βοήθησε εξαιρετικά και σ’ όλους τους τομείς την επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ. Και βεβαίως ήταν ο παίκτης που έβγαλε την εκπληκτική κάθετη από την οποία ο Ολιβέιρα κέρδισε το πέναλτι για το 2-1.

Παουλίνιο: Ο Κωστένογλου έβαλε τον Πορτογάλο μπακ στο γήπεδο, για να πάρει ένα ακόμα πιο επιθετικό δεξί μπακ. Ο Παουλίνιο έκανε ανεβάσματα από την πλευρά του και προσπάθησε να βοηθήσει στην επιθετική λειτουργία.

Νέναντ Κρίστιτσιτς: Η 3η κίνηση του Κωστένογλου από τον πάγκο, προκειμένου να μπορέσει να θωρακίσει περισσότερο τη μεσαία γραμμή, μετά το δεύτερο γκολ. Ο Σέρβος μπήκε στο γήπεδο ελαφρώς «κρύος» και έκανε κάποια λάθη με την μπάλα στα πόδια του. Προσπάθησε πάντως και αυτός να βοηθήσει.