Πάει... τρένο -Άνετο διπλό (22-27) της ΑΕΚ στην Έδεσσα επί του Αερωπού!

Ένα ακόμη “διπλό” πανηγύρισε η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ που επικράτησε με 22-27 του Αερωπού στην Έδεσσα για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Η “Ένωση” έκανε το τέσσερα στα τέσσερα στις πρώτες ισάριθμες αγωνιστικές και βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Το “κιτρινόμαυρο” τμήμα μετράει τρεις νίκες μακριά από το γήπεδο της και μια στην έδρα της, κλείνοντας έτσι ιδανικά αυτό τον πρώτο κύκλο πριν την διακοπή του πρωταθλήματος για δύο εβδομάδες.

Ο προπονητής του “Δικεφάλου”, Δημήτρης Δημητρούλιας έδωσε ξανά χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του ενώ το ντεμπούτο του με την ανδρική ομάδα πραγματοποίησε και ο Κωνσταντίνος Κοτσιώνης από τους Νέους, πετυχαίνοντας μάλιστα και δύο τέρματα.

Ο Αερωπός αποδείχτηκε από τα πρώτα λεπτά “σκληρός” αντίπαλος για την ΑΕΚ η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-2 και 4-3 αντίστοιχα. Όσο περνούσε η ώρα η “Ένωση” βελτίωσε την αποτελεσματικότητα της στην επίθεση αλλά και την άμυνα της παίρνοντας προβάδισμα για πρώτη φορά με 5-6 χάρη στα δύο γκολ των Φλορίντο και Μυλωνά. Ο Ισπανός ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής της “Ένωσης” στην επίθεση και με τρία συνεχόμενα τέρματα έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα πλεονέκτημα τεσσάρων τερμάτων κάνοντας το 7-11. Τα γκολ των Αραμπατζή και Χιμένεθ διαμόρφωσαν το 9-13 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η “Ένωση” παρουσιάστηκε ακόμα πιο συγκεντρωμένη στο δεύτερο μέρος και φρόντισε να δείξει την ποιότητα και την εμπειρία της μέσα στο γήπεδο. Με τους δύο Ισπανούς Φλορίντο και Χιμένεθ να οδηγούν επιθετικά την ομάδα, η “Ένωση” ανέβασε κι άλλο την διαφορά φτάνοντας στο +8 (12-20) στο 40′.

Οι “κιτρινόμαυροι” παίζοντας όσο έπρεπε στα τελευταία λεπτά φάνηκε να έχουν “κλειδώσει” τη νίκη καθώς διατηρούσαν εύκολα την διαφορά ασφαλείας. Ο προπονητής, Δημήτρης Δημητρούλιας έριξε στο ματς και τον νεαρό Κοτσιώνη από την ομάδα Νέων ο οποίος πέτυχε και δύο γκολ.  Στα τελευταία λεπτά ο Αερωπός προσπάθησε να “ψαλιδίσει” την διαφορά με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη με 22-27.

Αερωπός Έδεσσας (Πηλαλίδης) : Αποστολίδης 3, Αθανασίου, Μπάρμπας, Δημάκης 2, Κράλλης, Ντε Ολιβέιρα 2, Κυριακού 5, Μαυροδουλάκης, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Θεοδωρόπουλος 6, Φ. Τζουβάρας, Βαφείδης, Μαυρόπουλος.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπάτζης 2, Δομπρής 3, Μωραΐτης, Ζαμπούνης, Χόγκας, Νικολαΐδης, Μυλωνάς 1, Χιμένεθ 6, Φλορίδο 8, Παπαδιονυσίου, Οζμουσούλ, Άρσιτς, Μπουνέτα 3, Γιόσμου 1, Κεδέρης 1, Κοτσιώνης 2.

Διαιτητές της αναμέτρησης: Πατιός-Τσάνας.