Οταν η ΑΕΚ μαθαίνει να νικά και στην (πολύ) κακή της μέρα

Πολύ δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ απέναντι στην Πολωνική Ανβίλ μέσα στην έδρα της.

Η ΑΕΚ έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια της το τελευταίο διάστημα και μόνο στα τελευταία 5 λεπτά έδειξε το πρόσωπο που μας έχει συνηθίσει στο σερί νικών που έχει κάνει. Παρόλα αυτά, όπως έλεγε και ένας παλιός προπονητής, «καλύτερα να συζητάς για τα προβλήματα μετά από νίκη παρά μετά από ήττα».

Άθλιο 1ο ημίχρονο

Το ματς ξεκίνησε με μια έκπληξη από τον προπονητή της ΑΕΚ, αφού έδωσε φανέλα βασικού στον Μάριο Τσάλμερς που σε όλα τα προηγούμενα ματς ήταν τουλάχιστον αρνητικός. Ο λόγος ήταν ότι από το σκάουτινγκ γνωρίζαμε ότι η Ανβίλ είναι μια ομάδα που χρησιμοποιεί διάφορες ζώνες στην άμυνα της, κυρίως 1-3-1 όπως εχθές και ήθελε καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η Πολωνοί είναι μια καλή επιθετική ομάδα, αλλά αμυντικά είναι πολύ αδύναμοι και για αυτό προσπάθησαν με διάφορα τρικ να μπερδέψουν την επίθεση της ΑΕΚ.

Πέρα από την ζώνη υπήρχε και η επιθετική αντιμετώπιση (hedge out) σε όποιο γκαρντ έπαιρνε σκριν και άρνηση στην πρώτη πάσα που θα έδινε ο χειριστής της μπάλας. Όλα αυτά, φαίνεται ότι τα περίμενε το προπονητικό επιτελείο, έχοντας μελετήσει αρκετά τον τρόπο παιχνιδιού των Πολωνών και παρουσίασαν μια ομάδα με καλή αντίδραση και γρήγορη κυκλοφορία.

via GIPHY

Όπως έχουμε ξαναπεί η καλύτερη αντιμετώπιση στο hedge out είναι η γρήγορη πάσα για να μην προλάβει η άμυνα να κάνει περιστροφές και να βγει ελεύθερο σουτ. Το έκανε αυτό η ΑΕΚ αλλά για κάποιο λόγο υπήρχε μια ανεξήγητη νευρικότητα στα τελειώματα μέσα στο καλάθι αλλά και υπερβολική αστοχία στην περιφέρεια. Μεταξύ μας, η αμυντική συμπεριφορά των παικτών της Ανβίλ ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου, για αυτό και η αναποτελεσματικότητα της ΑΕΚ ενώ έβγαζε καλές προϋποθέσεις δημιουργούσε εκνευρισμό στον θεατή. Μέτρησα τουλάχιστον 6 εύκολα χαμένα lay up, λάθος πάσες ερασιτεχνικού επιπέδου, 9 λάθη στο ημίχρονο και 7/26 σουτ, δηλαδή ένα τραγικό ποσοστό της τάξης του 28% χωρίς ξαναλέω να το δικαιολογεί η άμυνα των Πολωνών. Ευτυχώς ο Γιάνκοβιτς και ο Γιαννόπουλος μπόρεσαν και μάζεψαν την διαφορά προς το τέλος του ημιχρόνου και έτσι η ΑΕΚ με μάλλον το χειρότερο της παιχνίδι μέχρι χθες κατάφερε να χάνει μόλις 3 πόντους.

Καλύτερη ΑΕΚ στο 2ο

Κανείς δεν περίμενε να παίξει χειρότερα η ΑΕΚ στο 2ο ημίχρονο, όπως και έγινε αφού ήταν αισθητά βελτιωμένη στην επίθεση αλλά δεν μπορούσε να παίξει την γνωστή της άμυνα. Ο άναρχος τρόπος επίθεσης των παικτών της Ανβίλ αλλά και η κλάση των Λίντο-Ρότεν που είναι Ευρωλιγκάτοι παίκτες, δεν επέτρεψε στην ΑΕΚ να βγάλει πολλά συνεχόμενα στοπ στην άμυνα της ώστε να ξεφύγει η διαφορά και να έχει πιο ήρεμο τέλος στο ματς. Ειδικά στο 4ο δεκάλεπτο, όταν η Ανβίλ έπαιζε με 2 παίκτες πάνω στον Λάνγκφορντ και του έδινε προκλητικά την πάσα για ελεύθερο σουτ, η ομάδα δεν αντέδρασε καλά και δέχτηκε ένα 9-0 με αποτέλεσμα το 66-70 να γίνει 75-70 και η υπόθεση νίκη να δυσκολεύει. Εκεί μίλησε η κλάση του Κιθ που με ένα τρίποντο και φάουλ ξαναέβαλε την ΑΕΚ στο ματς και την έκανε διεκδικήτρια της νίκης.

Βελτίωση στα κρίσιμα λεπτά

Αν κάτι πρέπει να παρατηρήσουμε στην πρόοδο της ΑΕΚ από την αρχή της χρονιά μέχρι σήμερα, είναι η αντίδραση που βγάζει στα τελευταία κρίσιμα λεπτά των αγώνων. Όλοι θυμόμαστε πως είχε χάσει από τον Ήφαιστο και την Χάποελ βγάζοντας μια αδυναμία διαχείρισης των καταστάσεων. Πλέον μετά από αυτά τα παιχνίδια υπάρχουν τουλάχιστον 4-5 ματς που έχουν κριθεί στο τελευταίο τρίλεπτο και η ομάδα τα έχει κερδίσει, πράγμα που πρέπει να πιστώσουμε στην δουλειά που γίνεται από το προπονητικό επιτελείο. Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι τα καλύτερα λεπτά της ΑΕΚ στο χθεσινό ματς ήταν τα τελευταία 3. Παρόλο που δέχτηκε σουτ εκτός λογικής, παρέμεινε ψύχραιμη και ακολούθησε το πλάνο της στην επίθεση βγάζοντας ωραίες συνδυαστικές φάσεις όπως και το τελευταίο καλάθι του Ματσιούλις που ήταν σχεδιασμένο στο τάιμ άουτ.

via GIPHY

Έτσι πήρε μια πολύ σημαντική νίκη και παρέμεινε στην πρώτη θέση μαζί με την Χαποέλ δεδομένων και των αποτελεσμάτων στους άλλους αγώνες. Εδώ θα ήθελα να τονίσω κάτι που έχει περάσει στα ψιλά και δεν το βλέπουμε καθαρά. Ο όμιλος της ΑΕΚ είναι αρκετά δύσκολος γιατί όλες οι ομάδες μπορούν να κερδίσουν τους πάντες. Θυμάμαι μετά την εύκολη νίκη επί της Μπαντίρμα στην Τουρκία που πολλοί έλεγαν σιγά την ομάδα για 20 πόντους ήταν. Η Μπαντίρμα λοιπόν κέρδισε μέσα στην Γερμανία την Ράστα Βέχτα που είχε κερδίσει στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ και έχασε στην έδρα της από την Ανβίλ που κέρδισε χθες η ΑΕΚ. Για αυτό είναι σημαντικό που στο τέλος του πρώτου γύρου η Ένωση είναι ισόβαθμη στην πρώτη θέση και περιμένει την Χάποελ στο ΟΑΚΑ.

MVP ο Γιαννόπουλος

Πολύ συζήτηση έχει ξεκινήσει από χθες για τον Χάρη και αν κάνει ή δεν κάνει για την ΑΕΚ. Κατά την γνώμη μου είναι λάθος αυτή η συζήτηση καθώς αυτό που θα πρέπει να αναρωτηθούμε είναι αν κάνει ή δεν κάνει για τον ρόλο που του έχει ανατεθεί. Ο Χάρης είναι ένας πολύ καλός catch n shoot (να σουτάρει με το που δέχεται την μπάλα) παίκτης που όμως θέλει ρυθμό για να μπορέσει να είναι αποτελεσματικός. Σε αντίθεση με πέρσι, το παιχνίδι του κόουτς Παπαθεοδώρου τον ευνοεί, αφού δημιουργεί αρκετά ελεύθερα σουτ και ένας παίκτης του 40% στο τρίποντο μπορεί να αποδώσει. Εχθές ήταν ο κύριος λόγος που η ΑΕΚ άλλαξε τον ρυθμό και γύρισε το παιχνίδι (μαζί με τον Μαυροειδή για να είμαστε δίκαιοι) βάζοντας 4 σερί τρίποντα όλα δουλεμένα μέσα από σύστημα.

via GIPHY

Πολλή δύσκολη συνέχεια

Το πρόγραμμα της ΑΕΚ το Δεκέμβριο είναι πολύ δύσκολο καθώς περιλαμβάνει πολλά ματς σε λίγες μέρες με ταξίδια. Χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα έπαιξε στην Πολωνία Τετάρτη, πάει στην Πυλαία για να παίξει το Σάββατο, μετά φεύγει για Γαλλία για το παιχνίδι με την Ορτέζ και επιστρέφει για να παίξει Παρασκευή (!!) με τον Άρη στο ΟΑΚΑ, δηλαδή σε 9 μέρες θα παίξει 4 ματς. Προσωπικά θεωρώ πολύ δύσκολο να τα κερδίσει όλα, καθώς η κούραση από 3 συνεχόμενα ταξίδια συσσωρεύεται, αλλά ας ελπίζουμε πάντα το καλύτερο για μια ομάδα που έχει 9 νίκες στα τελευταία 10 ματς.

ΥΓ. Ο Λίνος και ο Κακλαμανάκης συνεχίζουν να αγνοούνται και θα πρέπει η ομάδα να βρει κάποιο τρόπο να τους βάλει στο παιχνίδι της για να ανέβουν και ψυχολογικά. Με το φορτωμένο πρόγραμμα που έχει, κανένας παίκτης δεν περισσεύει.