Με ηγέτη τον Ζήση, μάγκικο διπλό (73-77) της ΑΕΚ στο Περιστέρι με κόντρα διαιτησία!

Ισως κάποιοι να μην ήξεραν. Αλλοι να μη θυμόνταν. Οσοι δεν γνώριζαν τι εστί Νίκος Ζήσης, το κατάλαβαν καλά σήμερα. Ο Ζήσαρος ήταν ο ηγέτης της ΑΕΚ, πρώτος σκόρερ και με απίστευτα καθαρό μυαλό στην οργάνωση του παιχνιδιού και στην άμυνα και οδήγησε στην τεράστια νίκη επί του Περιστερίου. Νίκη τεράστιας σημασίας, κόντρα στην αγαπημένη ομάδα του συστήματος, που όπως και στον πρώτο γύρο είχε απίστευτα αβανταδόρικη διαιτησία που έστησε την ΑΕΚ στη γραμμή του φάουλ 46 φορές!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 77-73 σε ένα παιχνίδι που τελείωσε δίχως να έχει μείνει ψηλός παίκτης στο παρκέ, καθώς άπαντες ήταν στον πάγκο με πέντε φάουλ! Τρομερή εμφάνιση του Ρογκαβόπουλου που έκανε εντυπωσιακή 3η περίοδο, σπουδαίος ο Χρυσικόπουλος στο φινάλε που η μπάλα…έκαιγε, καθοριστικός ο Γιάνκοβιτς στο φινάλε.

Πρόβλημα στη ρακέτα

Στο πρώτο ματς ελλείψει Λάνγκφορντ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου ξεκίνησε με πεντάδα τους Ζήση, Ρέι, Γιάνκοβιτς, Χρυσικόπουλο και Γκραντ. Εξ αρχής, η ΑΕΚ ήθελε να ελέγξει το ρυθμό του ματς και να παίξει το δικό της παιχνίδι, που περιλαμβάνει πιεστική άμυνα. Το πρόβλημα για την ΑΕΚ σε αυτό το διάστημα δημιουργούνταν, όταν το Περιστέρι περνούσε την μπάλα κοντά στο καλάθι. Ο Γκραντ δεν μπορούσε να σταματήσει τον Μορέιρα και οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολους πόντους.

Εστω και έτσι, η ΑΕΚ κατάφερε να ανταποκριθεί και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο του Γιάνκοβιτς (7-9, 4:56 πριν το φινάλε της 1ης περιόδου). Με την είσοδο των Ματσιούλις και Σλότερ, η Ενωση δυνάμωσε κάτω από τη ρακέτα και κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Το ζήτημα ήταν, πως οι διαιτητές σφύριζαν κάθε επαφή με αποτέλεσμα να βρεθούν φορτωμένοι με φάουλ όλοι οι φόργουορντ της ΑΕΚ (Ματσιούλις, Χρυσικόπουλος, Γιάνκοβιτς) και ο Ζήσης!

Τα…έσπασε

Η ΑΕΚ ήταν απίστευτα άστοχη. Είναι ενδεικτικό πως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2/16 τρίποντα! Οι «κιτρινόμαυροι» τα…έσπασαν από μακριά και δεν πήραν καθόλου βοήθειες, ενώ και ο Ρέι ήταν εξαιρετικά άστοχος. Σημείο αναφοράς στο παιχνίδι της ΑΕΚ υπήρξε ο Ζήσης, που κατάφερε να είναι και πρώτος σκόρερ της ομάδας (με 10 πόντους), αλλά και να οργανώνει μαεστρικά το παιχνίδι.

Η ΑΕΚ έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-20, ενώ διατήρησε αυτή τη βραχεία κεφαλή και στο φινάλε του ημιχρόνου (36-38). Παρά την απίστευτη αστοχία, η Ενωση είχε λύσεις από κοντινή και μέση απόσταση, κατάφερε να ισορροπήσει τα ριμπάουντ και έχοντας περισσότερες ασίστ να είναι η ομάδα που είχε τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι.

Σκόρερ ο Ζήσης, αποκάλυψη Ρογκαβόπουλου

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παπαθεοδώρου έριξε στο παιχνίδι τον Τσάλμερς, που δεν είχε παίξει δευτερόλεπτο στο πρώτο ημίχρονο. Ο στόχος ήταν να απελευθερωθεί ο Νίκος Ζήσης, που πήρε πλέον περισσότερες προσπάθειες πάνω του και ήταν ο παίκτης που πήρε τις περισσότερες προσπάθειες. Μαζί στην πεντάδα και ο Ρογκαβόπουλος, για να πιέσει με έναν παίκτη που ήταν φορτωμένος με φάουλ όπως οι υπόλοιποι.

Ο μικρός εξελίχθηκε σε σημείο αναφοράς στο παιχνίδι. Επαιξε εξαιρετικές άμυνες, καθάρισε ριμπάουντ, έδωσε πόντους. Η ΑΕΚ έπαιζε δυνατή άμυνα, αλλά οι διαιτητές την οδήγησαν σε παθητική θέση από νωρίς, καθώς συμπλήρωσε πέντε φάουλ πριν τα μισά της 3ης περιόδου. Η λύση για την ΑΕΚ επιθετικά ήταν σταθερά ο Ζήσης, αν και η αστοχία από τη γραμμή του τρίποντου ήταν απίστευτη (4/23). Το φινάλε της 3ης περιόδου, βρήκε την ΑΕΚ να προηγείται με έναν πόντο.

Εμφάνιση Ρέι, καθοριστικός Χρυσικόπουλος

Με το ξύπνημα του Ρέι και πέντε συνεχόμενους πόντους, η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα έξι πόντων και άνοιξε την 4η περίοδο. Ο Παπαθεοδώρου διατήρησε τους Ζήση, Ρογκαβόπουλο, ενώ κάτω από τη ρακέτα είχε Ματσιούλις και Σλότερ. Μολονότι οι διαιτητές τη «φόρτωσαν» ξανά με φάουλ (έφτασε τα πέντε σχεδόν 6’ πριν το φινάλε), η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει καλή άμυνα και να έχει καθαρό μυαλό στην επίθεση. Επειτα από κλέψιμο του Σλότερ και τρίποντο του Γιαννόπουλου, η ΑΕΚ έφτασε στη μέγιστη τιμή της διαφορά (57-65, 5:56).

Με τεχνική ποινή στον Ματσιούλις που τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού, το Περιστέρι μείωσε στους πέντε (60-65). Η ΑΕΚ έπαιζε εκπληκτική άμυνα, αλλά οι διαιτητές έστελναν το Περιστέρι συνεχώς στις βολές και το κρατούσαν στο παιχνίδι. Ο Παπαθεοδώρου έδωσε εντολή να πάει η μπάλα στον Χρυσικόπουλο και ο Λίνος τον δικαίωσε με τρίποντο που πήγε ξανά τη διαφορά στους έξι (62-68, 4:17 πριν το τέλος). Ο Χρυσικόπουλος ήταν η σταθερά της ΑΕΚ, δίνοντας εκ νέου ανάσα με πέντε πόντους (67-72).

Οι διαιτητές μετά τον Ματσιούλις και τον Γκραντ, έστειλαν και τον Σλότερ με πέντε φάουλ στον πάγκο. Ο Παπαθεοδώρου αναγκάστηκε να παίξει με πεντάρι τον Χρυσικόπουλο και τεσσάρι τον Γιάνκοβιτς. Ο Βλάντο έγινε ο παίκτης της τελευταίας στιγμής, κλέβοντας την μπάλα στην επίθεση του Περιστερίου, όταν βρισκόταν η διαφορά στους τρεις (69-72). Ο Γιάνκοβιτς με έναν πόντο και  Ρέι με δύο, τελείωσαν το ματς για την ΑΕΚ (69-75).

Δείτε πως μετέφερε ζωντανά την αναμέτρηση το enwsi.gr πατώντας εδώ

Περιστέρι (Ν. Παπανικολόπουλος): Κάζινς 11, Αγραβάνης 8, Μορέιρα 17 (9 ριμπ.), Βασιλόπουλος 10, Γκρέι 3, Μπλέικ 5, Σκορδίλης, Σαλούστρος, Καράμπελας 7, Γόντικας 1, Χάτσερ 3, Κίνγσλεϊ 8.

ΑΕΚ (Η. Παπαθεοδώρου): Ρέι 11 (1/7 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 7, Χρυσικόπουλος 8, Ζήσης 18 (5 ασίστ), Γκραντ 2, Τσάλμερς, Τολιόπουλος 4, Ματσιούλις 4, Ρογκαβόπουλος 7 (4 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 10, Σλότερ 6.