Μαγεία η ΑΕΚάρα- Νίκησε ξανά τον ΟΣΦΠ με 26-18 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου

Την πρόκριση της στον τελικό του Κυπέλλου πανηγυρίζει πανάξια η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ. Η «Ένωση» νίκησε και σήμερα τον Ολυμπιακό με 26-18 στην κατάμεστη αίθουσα «Γ. Κασιμάτης», έκανε το δύο στα δύο στα ημιτελικά και πήρε θριαμβευτικά το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο απέναντι στον Διομήδη Άργους.

Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια παίζοντας διαστημικό χάντμπολ απλά επιβεβαίωσε ποιος είναι το «αφεντικό» και πλέον απέχει μόλις 60 λεπτά από την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «κιτρινόμαυροι» παραμένουν έτσι αήττητοι σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχοντας κερδίσει τον Ολυμπιακό τρεις φορές μέσα σε δύο μήνες.

Με υποδειγματική άμυνα και εξαιρετικές λύσεις στην επίθεση η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις της για να  «καθαρίσει» το ματς. Η «Ένωση» προηγήθηκε με τους δύο Ισπανούς Μόγια και Χιμένεθ για το 2-1 ενώ ανέβασε κι άλλο γρήγορα την διαφορά σε 4-1. Με τον Κοσάνοβιτς να είναι για μια ακόμη φορά σταθερός κάτω από τα δοκάρια η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς τα δίχτυα έχοντας «εγκλωβίσει» παράλληλα τον τρόπο ανάπτυξης των φιλοξενούμενων. Ο εξαιρετικός και σήμερα Αραμπατζής έδωσε μεγάλες βοήθειες στην επίθεση ενώ ο Μόγια με δύο σερί γκολ έφερε την ομάδα στο +5 (8-3) στα μισά του πρώτου μέρους. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Μπουνέτα με την ΑΕΚ να σκοράρει με κάθε τρόπο κάνοντας στο 20′ το 10-4. Η «Ένωση» πήγε στα αποδυτήρια προπορευόμενη με 14-10 κάνοντας στον Ολυμπιακό δώρο το τελευταίο γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ξεκίνησε με μια διπλή εντυπωσιακή επέμβαση του Κοσάνοβιτς με τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση να σκοράρει, μειώνοντας μετά από ώρα στα τρία γκολ. Η «Ένωση» ανέβασε ξανά ρυθμό με τον Γιάκομπσεν να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες και τον Μπουνέτα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση ανέβασε ξανά την διαφορά σε 16-11 και 18-13 αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι την δίλεπτη αποβολή του Χιμένεθ μείωσαν ξανά σε 19-16 αλλά ο Γιάκομπσεν με δύο σερί γκολ έκανε το 21-16 για την ομάδα του που την έφερνε πιο κοντά στην πρόκριση. Με τον Κοσάνοβιτς να συνεχίζει τις εντυπωσιακές αποκρούσεις του και τον Μόγια να είναι εύστοχος από το σημείο του πέναλτι η ΑΕΚ έκανε το 22-16, δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Δημήτρη Δημητρούλια να κάνει και αρκετές αλλαγές στη σύνθεση της ομάδας. Το τελικό 26-18 με τον Δομπρή έφερε κόσμο και ομάδα μια γροθιά να πανηγυρίζουν τη μεγάλη πρόκριση.

Πεντάλεπτα: 2-1, 5-1, 8-3, 9-4, 12-8, 14-10 (ημιχ.) 14-11, 18-14, 21-16, 22-16, 23-17, 26-18

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Αραμπατζής 6, Δομπρής 2, Ζαμπούνης, Νικολαϊδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Μόγια 6, Χιμένεθ 1, Γιάκομπσεν 2, Παπαδιονυσίου 1, Άρσιτς, Μπουνέτα 7, Γιόσμου 1, Κριτσιοτόϊου, Χόγκας, Κεδέρης

Ολυμπιακός (Ζαραβίνας): Σπίκιτς, Καραμπουρνιώτης 1, Τζηράς, Τζέριτς 5, Μπάγιος 1, Δεληχρήστος, Κανδύλας, Τσιλιμπάρης, Αραπακόπουλος, Μιχαηλίδης, Τσίλης 4, Καρβάτσκι 4, Μούγιτς, Μάλλιος 2, Σανίκης 1, Όστοϊτς

Πέναλτι: 3/3 – 3/7

Δίλεπτα: 3 – 4