Η προσέγγιση στο 2ο ημίχρονο πρέπει να είναι οδηγός για την ΑΕΚ στην συνέχεια

Άλλη μια δύσκολη νίκη στο Ελληνικό πρωτάθλημα για την Βασίλισσα, αυτή την φορά απέναντι στον πολύ μαχητικό Ήφαιστο. Για 25 λεπτά η Ένωση ήταν κακή, έδωσε δικαιώματα στην ομάδα της Λήμνου και μόνο όταν αποφάσισε να γίνει πιο σκληρή και να παίξει άμυνα γύρισε το ματς και τελικά κέρδισε.

Οι αντίπαλοι γκαρντ μοιάζουν με παίκτες ΝΒΑ

Με παρουσία Τσάλμερς, Βλάντο Γιάνκοβιτς και Μαυροειδή στην αρχική της πεντάδα, η ΑΕΚ ξεκίνησε χαλαρή για να κερδίσει τον αγώνα από την επίθεση της. Απέναντι είχε μια ομάδα που είναι από τις καλύτερες άμυνες στο πρωτάθλημα, αφού διαθέτει έναν συνδυασμό παικτών που έχουν αθλητικότητα, σκληράδα και μέγεθος. Αυτό όπως ήταν λογικό δυσκόλεψε πολύ τους παίκτες της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, τους βραχυκύκλωσε την κυκλοφορία και τους ανάγκαζε σε κακές επιλογές. Αν προσθέσουμε σε αυτό την αστοχία στο τρίποντο (1/8) και την καλή άμυνα πάνω στον Λάνγκφορντ, η ΑΕΚ πρέπει να ήταν ευχαριστημένη με μόνο ένα -7 στο ημίχρονο.

Εκτός βέβαια από την επίθεση, το πρόβλημα της ομάδας όπως είναι λογικό ξεκινάει από την άμυνα. Η ΑΕΚ είναι ομάδα που βρίσκει ρυθμό από τα αμυντικά στοπ που βγάζει για να παίζει καλύτερα και στην επίθεση. Όταν δεν γίνεται το πρώτο σκέλος είναι φυσικό επακόλουθο να μην γίνεται και το δεύτερο. Το πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα που είναι γνωστό εδώ και 2 εβδομάδες συνεχίστηκε και σε αυτό το παιχνίδι, με τους κοντούς της Λήμνου να περνάνε όποτε θέλουν το προσωπικό τους αντίπαλο και δημιουργούν ρήγματα στην ρακέτα της ΑΕΚ, είτε πασάροντας σε ελεύθερο παίκτη, είτε σκοράροντας. Ο Τζέρι Σμίθ, ένας αθλητής ιδιαίτερα ταχυδυναμικός, ταλαιπώρησε πάρα πολύ την άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο, σκοράροντας 13 πόντους με όποιον τρόπο ήθελε, θυμίζοντας παίκτη ΝΒΑ.

Άλλαξε στο 2ο ημίχρονο

Πρέπει να γίνει κατανοητό από όλους μέσα στην ομάδα, ότι τώρα που δεν υπάρχει ο μπαμπούλας (όλοι ξέρουμε ποιος είναι αυτός) πρέπει όλοι να δίνουν το 100% στην άμυνα γιατί δεν θα τον έχουν στην πλάτη τους να τους καλύπτει. Πριν ήταν όλοι ήσυχοι ότι και να τους περάσει ο παίκτης τους, από πίσω θα υπήρχε ο σούπερμαν που θα κάλυπτε χώρους, παίκτες και δεν θα φαινόταν η αδυναμία. Πλέον αυτό ΔΕΝ υπάρχει και πρέπει να το συνειδητοποιήσουν πρώτα οι ίδιοι, να γίνουν πιο σκληροί και να μην δέχονται ήττες σε προσωπικές μονομαχίες. Αυτό ακριβώς έγινε στο 2ο ημίχρονο, η άμυνα της ΑΕΚ απέκτησε μεγαλύτερη ένταση, πήγαιναν πιο επιθετικά στις μονομαχίες και στις διεκδικήσεις και το παιχνίδι άρχισε να γυρίζει. Μοιραία πήρε μπρος και ο Λάνγκφορντ και η επιθετική λειτουργία άρχιζε να θυμίζει κάτι από ΑΕΚ προηγούμενων εβδομάδων.

via GIPHY

Ιδιαίτερα καλή ήταν η εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου, που βοήθησε πάρα πολύ επιθετικά με 10 πόντους σε 16 λεπτά συμμετοχής, δείχνοντας θέληση να βοηθήσει την ομάδα παραπάνω τώρα που υπάρχει πρόβλημα στα γκαρντ. Παρόλο που απέναντι στην πολύ επιθετική άμυνα ζώνης του Ηφαίστου, η ΑΕΚ αντιμετώπισε κάποια προβληματάκια στο τέλος, τελικά πήρε την νίκη που ήταν η 11η σερί στο πρωτάθλημα.

Υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να λυθεί

Νομίζω είναι ξεκάθαρο πλέον στον καθένα ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στην περιφερειακή άμυνα που δημιουργεί γενικότερο θέμα στην ομάδα. Να θυμίσω ότι τον πρώτο μήνα που η ΑΕΚ έχανε, είχε πρόβλημα στους ψηλούς αφού ο Σλότερ ήταν τραυματίας και ο Γιάνκοβιτς απουσίαζε και τότε δεν μπορούσε να παίξει άμυνα γιατί τα χαρακτηριστικά των άλλων ψηλών δεν ήταν ικανά να καλύψουν αυτή την τρύπα. Πλέον αυτό έχει μεταφερθεί στην περιφέρεια, αφού τα χαρακτηριστικά των κοντών δεν μπορούν να δημιουργήσουν μια πρώτη γραμμή άμυνας ικανή να σταματήσει αντίπαλα γκαρντ που έχουν ευχέρεια στο σουτ και είναι αθλητικοί παίκτες. Σίγουρα η παρουσία του Ζήση θα προσδώσει ύψος και δύναμη αλλά και πάλι το κενό είναι μεγάλο. Πραγματικά δεν βλέπω πως αυτό μπορεί να διορθωθεί αν δεν γίνει μια μεταγραφή ενός αθλητικού παίκτη που να μπορεί να παίξει άμυνα 2-3 θέσεις στην περιφέρεια.

Οι δηλώσεις του Παπαθεοδώρου

Θα ήθελα να σταθώ λίγο και στις δηλώσεις του προπονητή στην συνέντευξη τύπου γιατί άλλο να τα γράφουμε σε αυτό εδώ το μπλογκ και άλλο να τα λέει επίσημα ο προπονητής της ομάδας, Ηλίας Παπαθεοδώρου. Συγκεκριμένα δήλωσε : «Η απουσία του συγκεκριμένου αθλητή (Σαντ-Ρος) δεν καλύπτεται, όποιος θέλει το καταλαβαίνει, όποιος θέλει, όχι. Νομίζουν όλοι πως με καλούς παίκτες πατάς ένα κουμπί και πάνε όλα καλά. Αυτό το πράγμα δεν ισχύει.» και συνέχισε λέγοντας «Θα πει κάποιος πως «ένας παίκτης κρίνει μια ομάδα»; Ναι! Γιατί δεν βγάζετε τον Καλάθη από τον Παναθηναϊκό ή τον Σπανούλη από τον Ολυμπιακό; Σε συνδυασμό με τον τραυματισμό του Γκίκα μας βγάζει εκτός ρυθμού»

Θα νόμιζε κανείς ότι ήμασταν συνεννοημένοι αλλά σας διαβεβαιώ πως αυτά που λέει είναι απλή μπασκετική λογική. Η ΑΕΚ έχασε τον πιο κομβικό της παίκτη, στην κρισιμότερη περίοδο της σεζόν και θα πρέπει να ξαναρχίσει από την αρχή το κτίσιμο και τις λειτουργίες της ομάδας ώστε να μπορέσει να φτάσει στο προηγούμενο επίπεδο που είχε βρεθεί. Με αυτό τον γνώμονα έγινε και η μεταγραφή του Ζήση και όποια άλλη ακολουθήσει. Κανείς δεν ξέρει αν θα μπορέσει να δέσει το μείγμα για δεύτερη φορά μέσα στην σεζόν αλλά πρέπει όλοι να γνωρίζουμε τις δυσκολίες. Το ιδανικότερο σενάριο κατά την γνώμη μου, θα ήταν να αποκτηθεί και ένας ακόμα ξένος μέχρι τέλος του μήνα για να μπορέσει να αγωνιστεί στον τελικό κυπέλλου και να δώσει στην ομάδα τα στοιχεία που της λείπουν από την περιφέρεια. Πάντως με αυτήν την εικόνα το ματς της Τετάρτης είναι πολύ δύσκολο και θα πρέπει όλοι να δώσουν τον καλύτερο εαυτό τους.