Η αλήθεια των γκολ για την ΑΕΚ

Ιδιαίτερα προβληματική μοιάζει η εικόνα της ΑΕΚ στα δεύτερα ημίχρονα των αγώνων της και κυρίως όταν συμπληρώνεται το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου στα παιχνίδια της σε Ελλάδα και Ευρώπη. Κάτι που συμβαίνει εν αντιθέσει με τα πρώτα 60 περίπου λεπτα, κυρίως αμυντικά, αλλά σε μεγάλο βαθμό και επιθετικά. Είναι ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα κάτι που επιβεβαιώνεται και μέσω της έρευνας του enwsi.gr μέσω… αριθμών!

Καθίζηση… στην άμυνα

Σε πρωτάθλημα, Κύπελλο και Champions League (συμπεριλαμβανομένων των προκριματικών) η Ένωση έχει δεχθεί στο δεύτερο μισό των αγώνων της, τα 15 από τα 20 συνολικά γκολ (75 %)! Δηλαδή, 3 στα 4 γκολ τα δέχεται στην επανάληψη. Όπως γίνεται αντιληπτό, όσο περνάει ο χρόνος υπάρχει ζήτημα για τους «κιτρινόμαυρους», αφού ακόμα ειδικότερα από το 57ο λεπτό έως και το τέλος των αναμετρήσεών της, έχει παραβιαστεί η εστία της 14 φορές (70%)!

Δείτε αναλυτικά τα παιχνίδια που δέχεται γκολ η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο:

ΑΕΚ – Σέλτικ 2-1 (78′ Σινκλέρ)

Βίντι – ΑΕΚ 1-2 (67′ Λάζοβιτς)

ΑΕΚ – Βίντι 1-1 (57′ Νεγκό)

Άγιαξ – ΑΕΚ 3-0 (46′ + 90′ Ταλιαφίκο, 77′ φαν ντε Μπέεκ)

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 2-0 (59′ Πρίγιοβιτς)

ΑΕΚ – Μπενφίκα 2-3 (74′ Σεμέδο)

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 1-1 (59′ Φορτούνης)

ΑΕΚ-Λαμία 2-1 (64’ Επστάιν)

ΑΕΚ – Μπάγερν 0-2 (61′ Χάβι Μαρτίνεθ, 63′ Λεβαντόφσκι)

Μπάγερν – ΑΕΚ 2-0 (71′ Λεβαντόφσκι)

ΑΕΚ – Ατρόμητος 0-2 (88′ Ρισβάνης, 90′ Κουλούρης)

Πρόβλημα και στην επίθεση

Από την άλλη πλευρά, ελαφρώς καλύτερη δείχνει η κατάσταση στο επιθετικό κόμμάτι, όμως και πάλι καταδεικνύεται πρόβλημα. Από τα 31 γκολ που έχει πετύχει η ΑΕΚ σε όλες τις διοργανώσεις τη φετινή σεζόν, τα  9 σημειώθηκαν μετά το 65ο λεπτό. Όμως, όπως θα δείτε και παρακάτω, από αυτά τα 9 τέρματα, τα περισσότερα ήταν σε… τελειωμένα ματς. Δύο γκολ σημείωσε ο Κλωναρίδης στο άνετο 4-0 επί του Πανιωνίου στο ΟΑΚΑ, το οποίο είχε κριθεί από νωρίς, ένα πέτυχε ο Λιβάγια στο επίσης εύκολο 4-0 επί του Άρη στο ίδιο γήπεδο, άλλο ένα ο Κροάτης στο 2-0 της Ριζούπολης με τον Απόλλωνα, με το οποίο σφραγίστηκε η νίκη του «Δικεφάλου» και άλλα δύο οι… μικροί Μπότος και Σαρδέλης στον περίπατο της Ένωσης στη Λάρισα με τον Απόλλωνα για το Κύπελλο (κι αυτό 4-0!).

Τι μένει; Το γκολ του Μπακασέτα στο 90′ κόντρα στον Ολυμπιακό που χάρισε έναν βαθμό στους «κιτρινόμαυρους» και τα γκολ ανατροπής με τη Λαμία για το Κύπελλο, στο 2-1 της ΑΕΚ στην Καλλιθέα.